Wywrota

Kierunki ścisłe szansą na dobrą pracę!

Z łatwością można dostrzec popyt na informatyków, inżynierów, technologów rozmaitej specjalizacji tak na polskim rynku pracy, jak i światowym. Polscy naukowcy, inżynierzy cieszą się dobrą opinią na świecie, uchodzą za pomysłowych, samodzielnych i kreatywnych. Trend ten utrzymuje się już od kilku lat, a popyt na zawody techniczne nie maleje, w związku z  czym słabnie popularność kierunków ekonomicznych, modnych w latach 90tych jak i humanistycznych. O pracę w Polsce martwi się coraz więcej osób, tak tych młodych wkraczających na rynek pracy, jak i osób starszych z doświadczeniem, wykształconych jednak nie rzadko za drogich dla pracodawcy i wymienianych na „nowszy model”. Dla przyszłości, przyszłych zarobków i możliwości rozwoju, awansu, kariery zawodowej kluczowy jest kierunek w jakim wybieramy swoją edukację. Już na etapie szkoły gimnazjalnej warto odkryć w sobie talent, a jeśli nie zdolności w określonym kierunku, dziedzinie nauki to wybrać korzystny zawód, zajęcie, które pozwoli nam na godne życie. Mimo iż kierunki ścisłe kojarzą się nam z matematyką, fizyką czy automatyką, informatyką to zalicza się do nich szereg specjalizacji, które z pozoru zaliczyć by należało do nauk przyrodniczych, czy medycznych, bowiem do nauk ścisłych wlicza się biotechnologię, chemię organiczną, fotowoltaikę, technologię żywienia i wiele innych.

 

Jaki kierunek studiów wybrać, by nie martwić się o pracę i utrzymanie rodziny? W dzisiejszych czasach trudno ocenić, zwłaszcza na polskim rynku, gdzie chętnych do pracy jest o wiele więcej niż miejsc pracy. Szansą są rynku zachodnie jak i światowe, bowiem poza emigracją z kraju z każdym dniem powszechniej można dostać pracę zdalną przed komputerem, wykonywaną online. Oczywiście nie wszystkie zawody i specjalizacje na to pozwalają, niemniej jest to coraz powszechniejszy trend w zatrudnienie, tym samym możliwość dla wielu Polaków.

 

Obserwując rynek pracy i analizując jego zmiany, zachowania jak i statystykę z lat poprzednich odnotowuje się wzrost zapotrzebowania na inżynierów i zawody techniczne, pracowników o umysłach ścisłych. Mimo upływu lat wciąż kierunki ścisłe, politechniczne, a w szczególności informatyczne i pochodne cieszą się dużym powodzeniem, jak również zatrudnieniem absolwentów. Co ciekawe dynamiczny rozwój internetu oraz informatyki sprawia, że codziennie powstają nowe zawody, specjalizacje. Nowe branżę dają miejsca pracy jak również tworzą kolejne kierunki studiów, zwykle podyplomowych. Coraz to nowsze zawody to szansa dla umysłów ścisłych. Planując swoją karierę za kilka lat trudno jest nam wybrać zawód, który na chwilę obecną jeszcze nie istnieje. Pewne prognozy dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji, branży bezpieczeństwa w sieci, przechowywania informacji w formie Big Data oraz analizy zachowań konsumenckich na potrzeby tworzenia produktów dostosowanych do potrzeb rynku dają wyobrażenie o przyszłości. Utrudnieniem we wszelkich planach jest dynamika zmian. Z zawodów dotąd znanych wciąż potrzeba jest programistów, zwłaszcza tych, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji mobilnych i oprogramowania urządzeń przenośnych. Nowoczesne urządzenia do telekomunikacji, odbioru telewizji cyfrowej, jak i coraz nowsze i lepsze komputery to także dzieło umysłów ścisłych. Warto pamiętać, iż poza konstruktorami, inżynierami by powstał nowy model telefonu, tabletu czy nowsza wersja oprogramowania potrzebni są deweloperzy, analitycy potrzeb - podaje z doświadczenia na rynku w Polsce i Europie Preply.com - platforma ucząca m.in. przedmiotów ścisłych (fizyka, matematyka, chemia, informatyka).

 

To także osoby, które wywodzą się spośród wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Na potrzeby tworzonych aplikacji potrzebni są testerzy oprogramowania. Biorąc pod uwagę globalizacje rynku sprzedaży poprzez rozwój sklepów online popyt na webmasterów i speców od reklamy internetowej również odznacza się dużym przyrostem. Z pewnością inwestując w edukację w kierunkach ścisłych pracy jest więcej, co za tym idzie łatwiej o zatrudnienie, to czy pracę tę można nazwać dobrą, wymarzoną czy dobrze płatną zależy od nas samych, jak oceniamy te zawody. Nie są to prace dla każdego. Aby dobrze się czuć w wirtualnym świecie, technice warto wykazywać zdolności co najmniej matematyczne, poza tym warto lubić to co się robi, nie tylko znać się na tym perfekcyjnie. Jeżeli pracujemy w dziedzinie, która nas pasjonuje mamy szansę nie męczyć się w  pracy a pracę traktować jak wyzwanie, którego realizacja jest przyjemnością, nie zaś koniecznością. Bezwzględnie w kierunkach ścisłych łatwiej jest odnieść sukces zawodowy jak i finansowy, bowiem w dużej mierze mamy udział w tworzeniu przyszłości, jej wynalazków. Samodzielność pracy i kreatywność to najlepsi sprzymierzeńcy współczesnych umysłów ścisłych. Nie trudno jest odkryć rozwiązanie, które ułatwi życie nas wszystkich, choćby przypadkiem.

 

Dużą zaletą pracy w zawodach z branży IT i pokrewnych jest możliwość pracy zdalnej. Już dziś webmasterzy, pozycjonerzy, programiści, analitycy mogą podejmować zatrudnienie zdalne. Pozwala to na łatwiejsze znalezienie pracy na rynku ogólnokrajowym nie tylko lokalnie w miejscu zamieszkania. Dodatkowo nie ma przeszkód, by pracować dla firm zza granicy przebywając w Polsce. Nie jest konieczna wówczas emigracja, by zarabiać stawki europejskie. Rynek pracy zdalnej oraz outsourcingu wciąż się rozwija i można śmiało powiedzieć, ze kwitnie, co jest dobra perspektywą na przyszłość nie tylko dla informatyków. Rozwój komunikacji poprzez internet sprawia, że możemy wykonywać coraz więcej prac zdalnie, jednak komunikacja ta wymaga obsługi, czym zajmują się w dużej mierze informatycy różnych profesji.

 

Uniwersytety i szkoły wyższe także dostrzegają zainteresowanie kierunkami ścisłymi.

 

W odpowiedzi na podaż pracy na rynku co roku uczelnie wyższe kończą tysiące młodych inżynierów, co wciąż jest za mało. Aby wyszkolić jak najlepszych profesjonalistów w swej dziedzinie powstają nowe kierunki i wąskich zainteresowaniach. Wraz z pojawieniem się nowych gałęzi nauki, możliwości, rozwiązań związanych nie tylko z odkryciami naukowymi ale i potrzebami cywilizacyjnymi powstają również nowe, wręcz nowoczesne kierunki kształcenia. Idąc z duchem czasu wiele uczelni udostępnia studia w trybie online korzystając ze zdobyczy techniki XXI wieku.

 

Biorąc pod uwagę jak wiele światowych firm i linii technologicznych otwiera swoje oddziały w Polsce można liczyć już za lat kilka, kilkanaście na duży wybór wśród ofert pracy.

 

Kierunki ścisłe nie rzadko zazębiają się z kierunkami ekonomicznymi. Często w systemach bankowych poszukiwani są specjaliści wykazujący zdolności i wykształcenie techniczne oraz ekonomiczne łącznie. Warto zwrócić uwagę na konieczność wszechstronnego rozwoju, gdyż chcąc osiągnąć sukces jako technik informatyk należy być przygotowanym także do zarządzania zespołem, czy też własnym biznesem. Wykształcenie w kierunkach ścisłych to również furtka do specjalizacji rzemieślniczych jak elektronika, elektryka, technika grzewcza czy inne branże odpowiadające potrzebom gospodarstw domowych.

 

Mając na względzie tak wiele aspektów pracy zawodowej z wykształceniem technicznym warto gruntownie przeanalizować wybór kierunku nie tylko studiów ale zainteresowań, także na etapie szkoły podstawowej, a nawet etapu wcześniejszego. Rozwijane pasje o zabarwieniu technicznym mogą z czasem przerodzić się w sukces i zaowocować doskonałym przygotowaniem zawodowym na miarę czasów.

 

WIęcej o kierunkach studiów i trendach na stronie Edulandia.pl

Autor: Preply.com, 2015, e-korepetycje z przedmiotów ścisłych (chemia, matematyka, fizyka, informatyka) i języków obcych (online i offline).


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca