Wywrota

Czego nie wiedzieliście o Walentynkach

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Zakochanych, czyli hucznie obchodzone 14 lutego Walentynki. Dla jednych to okazja do wyznania sobie uczuć i podkreślenia, jak wiele znaczy ta druga połówka, zaś dla innych to dzień jak każdy inny. Nawet jeśli jesteś przeciwnikiem tego święta, nie zaszkodzi zapoznać się z kilkoma ciekawostkami na jego temat, aby móc zaskoczyć swoich znajomych.

Od patrona się zaczyna

Biskup Walenty, który piastował swój urząd w Rzymie, nie miał lekkiego życia. Okres jego duchowej działalności przypadł na czasy Klaudiusza II Gockiego, który prawnie zakazał swoim młodym poddanym wstępować w związki małżeńskie i polecił im się skupić na kwestiach wojennych. Niepokorny biskup, widząc męki zakochanych, zaczął im błogosławić i licznie udzielać ślubów. Rozwścieczyło to rządzącego, który wtrącił Walentego do więzienia. Według legendy poznał tam miłość swego życia, piękną i niewidomą dziewczynę, która rzekomo pod wpływem uczuć samoistnie odzyskała wzrok. Gdy tylko wieść o tym doszła Klaudiusza, ten postanowił raz na zawsze pozbyć się biskupa. Wyrok śmierci został wykonany 14 lutego 269 roku. Jednak pamięć o Walentym nie zginęła, wręcz przeciwnie, coraz więcej osób zaczęło wspominać jego dobre czyny. Już w 496 roku papież Gelazjusz I ogłosił dzień jego śmierci dniem wspomnień o Walentym, zaś dla zakochanych ten dzień stał się synonimem święta miłości między parą zakochanych.

Komercyjne święto miłości?

Minęło kilkaset lat. W różnych krajach odmiennie obchodziło się ów dzień: jedno skrupulatnie go przestrzegali i uroczyście celebrowali publicznie, zaś inni nigdy o nim nawet nie słyszeli. Dla naszych rodaków jest to stosunkowo nowa tradycja, bowiem jeszcze 10-15 lat temu mało kto celebrował Walentynki. Po wyzwoleniu się spod jarzma komunistycznej Rosji i po otwarciu granic, do naszego państwa zaczęły licznie napływać nie tylko nowe towary, ale także idee i świeckie święta, takie właśnie jak Walentynki lub Halloween. Sklepowe witryny kuszą rozmaitymi gadżetami w czerwonym kolorze i w kształcie serduszek - jednych to cieszy, zaś innych drażni. Czekoladki, kwiatki, pluszowe miśki, baloniki oraz specjalne zestawy bielizny - to najpopularniejsze przedmioty, jakie można kupić już na początku lutego. Warto mieć jednak na uwadze, iż nie każdy może obchodzić ten dzień - na przykład w Indiach wielu ortodoksyjnych Hindusów protestuje przeciwko świeckiej formie święta - dlatego wystarczy czasem wziąć głęboki oddech i cieszyć się możliwością dobrowolnego celebrowania. Wszak to tylko jeden dzień w roku!

Jak obchodzi się Walentynki w innych krajach?

Zaskakujące, jak bardzo zmieniło się podejście ludzi do samych Walentynek. Jeszcze kilkaset lat temu 14 luty to był dzień zakochanych par: młodego chłopca i dziewczyny, którzy razem snują plany na przyszłość i marzą o tym, by zamieszkać we dwoje. Teraz ów dzień nabrał zupełnie innego znaczenia - na przykład w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Japonii, wysyła się kartki pocztowe do każdego, niezależnie od płci i wieku: do szefa, rodziców, koleżanek i współpracowników (oczywiście kartka dla drugiej połówki też jest mile widziana, jednak to nie zakochani są tu najważniejsi). Jest to tak ważny dzień, iż w szkołach odbywają się specjalne zajęcia poświęcone szeroko pojętej miłości. Przeciwwagą dla amerykańskiego sposobu świętowania Walentynek są tradycje niemieckie- to właśnie z nich Polacy zaczerpnęli sposób celebrowania owego dnia. Uroczysta kolacja, czerwone róże, czekoladki i pierniki w kształcie serca oraz wyznanie miłości - tak wygląda idealny Dzień Zakochanych dla setek tysięcy Niemek i Polek. W Wielkiej Brytanii trwa moda na obdarowywanie się drewnianymi łyżkami wraz z zamkniętą kłódką oraz śpiewanie miłosnych piosenek, zaś we Francji, Włoszech i Hiszpanii to czas, w którym wręcza się prezent dla zakochanych. Może on przybrać różnorodną, często zaskakującą formę: kupowania czerwonej bielizny, zaproszenia do teatru lub kina, a nawet sprzętu AGD i RTV. Co ciekawe, to głównie panie obdarowują brzydszą płeć. Najpiękniej zaś Walentynki obchodzą Tajlandczycy, bowiem 14 lutego wielu z nich przysięga sobie dozgonną wierność oraz miłość aż po kres ich życia.

 

W poszukiwaniu prezentów na 14 lutego warto odwiedzić serwis wyjatkowyprezent.pl, we współpracy z którym powstał powyższy artykuł. Ukochana osoba z pewnością doceni podarunek wybrany z bogatej oferty serwisu.


przysłano: 29 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca