Wywrota

FESTIWAL DŹWIĘKI PÓŁNOCY 2016 - ZAPROSZENIE NA WARSZTATY

 

FESTIWAL DŹWIĘKI PÓŁNOCY 2016 – ZAPROSZENIE NA WARSZTATY

Od 13 do 17 lipca 2016, w Centrum św. Jana oraz Ratuszu Staromiejskim odbędzie się 33. edycja Festiwalu „Dźwięki Północy”. Wydarzenie to organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Swoją wyjątkowość zawdzięcza skłębianemu systematycznie wątkowi „Północy”- bliskości Morza Bałtyckiego i Skandynawii, której muzyczna tradycja stanowi nieustające źródło inspiracji. Impreza popularyzuje przede wszystkim muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich. Do udziału zapraszamy z koncertami znakomitych artystów z Polski i Skandynawii.

W PROGRAMIE FESTIWALU OPRÓCZ KONCERTÓW ZNAJDUJĄ SIĘ RÓWNIEŻ WARSZTATY TRADYCYJNE, ZABAWY TANECZNE, PROJEKCJE FILMÓW, SPOTKANIA I PREZENTACJE.

 

WARSZTATY TRADYCYJNE

W RAMACH FESTIWALU DŹWIĘKI PÓŁNOCY

 

 

 

WARSZTATY TAŃCÓW POLSKICH (12 godzin)
13-16.07.2016, godz. 10.00-13.30
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Cena – 60 zł/os

Bilety dostępne przez stronę, po wypełnieniu formularza.

Zajęcia obejmują 12 godzin warsztatów (13-16.07.2016) oraz prezentację (16.07.2016).

 

W programie warsztatów nauka polskich tańców o rytmice mazurkowej (mazurek, oberek, kujawiak) oraz tradycyjnych zabaw tanecznych. Nie zbraknie także polki i walczyka. Z pomocą energetyzującej pracy fizycznej i zabaw rytmicznych będzie można nabyć umiejętności, które pomogą uczestnikom zyskać na swobodzie ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich potańcówek i wesel. Ważną częścią zajęć będą ćwiczenia wspierające świadomość własnego ciała oraz kontakt z partnerem, grupą i muzykantami. Warsztaty będą także okazją do zapoznania się z kontekstami muzykowania na wsi i zachowaniami towarzyszącymi sytuacjom tanecznym oraz niektórymi zasadami wiejskiego savoir-vivre’u.

Warsztaty PRZEZNACZONE SĄ DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH (młodzież od lat 14 oraz dorośli), nie trzeba przychodzić parami (ale warto), ani mieć wcześniejszych doświadczeń tanecznych (ale nie pożałują i ci, którzy już potrafią tańczyć). Warto pamiętać o wygodnych butach.

Prowadzenie warsztatu – Marta Domachowska

 

MARTA DOMACHOWSKA

Etnolog, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Współzałożycielka toruńskiej grupy ,,n obrotów” oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych, m.in. organizując potańcówki, koncerty, warsztaty i spotkania śpiewacze. Prowadzi autorskie warsztaty taneczne i wokalne oraz umuzykalniające warsztaty wiejskich zabaw dziecięcych. Gra na basach i bębenku obręczowym. W składzie formacji Sekund Hand (Rosik/Domachowska) sekunduje skrzypaczce, Katarzynie Zedel i harmonistce-mistrzyni, Wiesławie Gromadzkiej. Na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie polskiej kultury ludowej i organizacją wydarzeń muzycznych w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

 

……………………………………………………………………………….

 

 

WARSZTATY ŚPIEWU GŁOSEM BIAŁYM. PIEŚNI POLSKIE (11 godzin)

13-15.07.2016, godz. 15.00-18.30
16.07.2016, godz. 15.00-17.00
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Cena – 60 zł/os

Bilety dostępne przez stronę, po wypełnieniu formularza

Zajęcia obejmują 11 godzin warsztatów (13-16.07.2016) oraz prezentację (16.07.2016).

 

 

Biały głos „open voice”, nazywany też naturalnym, jest archaiczną techniką wokalną charakterystyczną dla kultur tradycyjnych Europy środkowo-wschodniej. Przetrwał do dziś, choć już w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi. Starodawne pieśni obrzędowe, taneczne, liryczne czy religijne ożywają i nabierają prawdziwego blasku zaśpiewane białym głosem, czyli tak jak czyniono to przez setki lat.

 

Warsztaty obejmują pracę z ciałem czyli pracę z oddechem i z rezonatorami, ćwiczenia emisyjne w formie zabaw muzycznych z różnych kultur, co pozwala na pozbycie się fizycznych i psychicznych barier i otwarcie się na swój dany od natury głos; pracę nad repertuarem z różnych regionów Polski, przede wszystkim z Lubelszczyzny , ale też Kurpiów, Mazowsza i Podlasia. W programie nauka pieśni przeróżnych : lirycznych, ballad, kołysanek, tanecznych, weselnych, które zaleca się do wykonywania na wieczorynkach, pierzaczkach, kapustach oraz dowolnych spotkaniach towarzyskich.

Warsztaty PRZEZNACZONE SĄ ZARÓWNO DLA OSÓB, KTÓRE MIAŁY JUŻ KONTAKT Z TEGO RODZAJU ŚPIEWEM JAK I DLA POCZĄTKUJĄCYCH, dla kobiet i mężczyzn.

Prowadzenie warsztatu – Agata Harz

 

AGATA HARZ

ur. w 1965 r w Kairze, śpiewaczka i trenerka głosu. Od lat 90. zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, prowadząc badania terenowe archiwizuje stary folklor oraz uczy się pieśni bezpośrednio od starszych śpiewaków i śpiewaczek wiejskich. Zdobytą wiedzę z powodzeniem wykorzystuje w pracy edukacyjnej i artystycznej, biorąc udział w wielu projektach, od muzyki dawnej poczynając (Ars Nova Ensemble), na współczesnej muzyce eksperymentalnej kończąc.

Współtwórczyni awangardowej grupy Księżyc (CD „Nów” i „Księżyc”, „Rabbit Eclipse”), wokalistka Bractwa Ubogich, pierwszej w Polsce kapeli zajmującej się polską muzyką tradycyjną „in crudo”, wokalistka zespołu Pies szczeka oraz Wędrowiec (I nagroda na festiwalu Nowa Tradycja). Prowadziła warsztaty m.in. na Taborach Domu Tańca, w Instytucie Kultury Polskiej UW, na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, Festiwalu „Dźwięki Północy” i innych.

 

 

……………………………………………………………………………….

 

 

RĘKODZIEŁO DZIECI – WARSZTAT ZABAWEK KASZUBSKICH (2,5 godziny)
16.07.2016, godz. 13.00-15.30
Cena – 10 zł (dziecko + opiekun)

Bilety dostępne przez stronę, po wypełnieniu formularza

Dla dzieci od 7 roku życia. Będziemy wykonywać zabawki z akcentem kaszubskim (koniki, kaczki, etc.), dodatkowo praktyczne zajęcia z szycia. Prowadzenie - Angelika Szulfer

 

……………………………………………………………………………….

 

 

RĘKODZIEŁO DOROŚLI – WARSZTAT DEKORACJI KASZUBSKICH (2,5 godziny))
17.07.2016, godz. 12.00-14.30
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Cena – 10 zł/os

Bilety dostępne przez stronę, po wypełnieniu formularza

Nauczymy się jak stworzyć etui na telefon z motywem kaszubskim oraz eko torby, malowania za pomocą stempli kaszubskich i łączenia Decoupage na tkaninie. Prowadzenie - Angelika Szulfer

 

ANGELICA SULFER

Prowadzi Galerię i Pracownię Kaszubskiego Designu „Farwa”. Jest Kaszubką z dziada pradziada, wychowana na małej wsi kaszubskiej, mocno związana z tradycjami i twórczością regionu. Miłość do małej ojczyzny wyraża pędzlem, nitką i igłą. Prowadzi też warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca