Wywrota

IX Festiwal Kultury Buddyjskiej w Krakowie

IX Festiwal Buddyjski „Przestrzeń Umysłu” w Krakowie
40 lat minęło… Buddyzm Diamentowej Drogi w Polsce – 14-23.10.2016
 

Tegoroczna edycja festiwalu ma wyjątkowy charakter, ponieważ dokładnie 40 lat temu Ole Nydahl po raz pierwszy odwiedził Kraków, przynosząc Buddyzm Diamentowej Drogi do Polski. Życie i nauki tego duńskiego nauczyciela, laureata nagrody UNESCO za dialog, współistnienie i pokój, który od 1972 dwukrotnie w ciągu roku okrąża kulę ziemską z wykładami o naturze umysłu, stanowią inspirację dla tysięcy ludzi. Dotarł on do Tybetu pod koniec lat 60-tych i został uczniem XVI Karmapy, zwierzchnika jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Spełniając jego prośbę, założył  na całym świecie blisko 700 ośrodków gromadzących tych, którzy cenią wolność i radość.

Uczestnicy  festiwalu będą mogli nie tylko poznać fascynującą historię przeniesienia nauk Buddy na Zachód oraz postać lamy Ole, który jako motocyklista i zapalony skoczek spadochronowy stanowi zaprzeczenie wszelkich stereotypów „potulnego mnicha buddysty”, ale również dowiedzieć się, dlaczego warto dążyć do oświecenia i jak je osiągnąć, a także czym jest pogląd i medytacja w codziennym życiu. 
 

Zapraszamy także na spotkania o charakterze naukowym oraz prezentacje multimedialne. Na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Akademii Górniczo-Hutniczej odbędą się prelekcje poświęcone związkom między buddyzmem a fizyką kwantową i neuropsychologią. W ramach cotygodniowych slajdowisk w Klubie Podróżników „Śródziemie” będzie można zobaczyć nie tylko święte miejsca buddyzmu, ale i dowiedzieć się, jak dzięki lamie Ole europejski umysł spotkał się z naukami Buddy w ich źródłowej formie. Opowiemy też o tym, co jest niezmienną esencją nauk Buddy, którą można odnaleźć w każdym zakątku świata oraz dlaczego praktykujący na Zachodzie buddyści nie noszą mnisich szat. To wszystko w Piwnicy Pod Baranami na Rynku Głównym. 

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie projekcja filmu Hannah. Nieznana historia buddyzmu, zdobywcy nagrody za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny na Film Fest International w Londynie. Hannah opowiada historię życia wyjątkowej kobiety, żony lamy Ole, która stała się przykładem w czasach, gdy rola kobiet ulegała transformacji.  
Festiwal stanowi dobrą okazję do odwiedzenia krakowskiego ośrodka medytacyjnego na ulicy Stattlera 5, gdzie odbędą się wykłady, prezentacje i warsztaty medytacyjne.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.krakow.buddyzm.pl

O Fundacji Stupa House: www.fsh.plwww.buddyzm.pl

Na temat filmu „Hannah”: http://www.hannahthefilm.com

Kontakt z organizatorami:

Przemysław Kubiak

Tel. 504 460 247

krakow@diamondway-center.org


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca