Wywrota

Podwyżka płacy minimalnej w 2017 roku

W czerwcu została podjęta decyzja o podwyższeniu  wysokości płacy minimalnej w 2017 r. do kwoty 2000 zł brutto. Kwota minimalnego wynagrodzenia na tym poziomie jest wyższa od zaproponowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podwyżka wynagrodzeń

Po przyjęciu propozycji rządu  minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. będzie wyższe o 150 zł w porównaniu do płacy minimalnej obowiązującej w 2016 r.. Stanowi to wzrost o 8,1%. Obecnie pensja minimalna to 1 850 zł brutto.

Rozliczając PIT 2017 będziemy niewątpliwie wpisywali wyższe kwoty przychodów, gdyż podniesienie płacy minimalnej spowoduje podwyżki płac dla wielu pracowników.. W rozliczeniu PIT 2017 ujmiemy też w wyższych kwotach inne świadczenia podlegające opodatkowaniu których wysokość wzrośnie wraz ze wzrostem płacy minimalnej.

Definicja płacy minimalnej

Płacę minimalną  określa się jako najniższą stawkę lub zarobek za pracę w określonym wymiarze czasu ( najczęściej jest to miesiąc). Ustalenia o płacy minimalnej dotyczą pracy najemnej (na podstawie umowy o pracę). Najniższa dopuszczalna płaca ustalana jest na szczeblu  państwowym.. Najniższe wynagrodzenie jest niezależne od kompetencji pracownika, nie maja na nie wpływu także pozostałe składniki wynagrodzenia.

W Polsce minimalne wynagrodzenie ustalane jest corocznie na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września każdego roku.

Obecnie obowiązująca stawka

Obecnie obowiązująca (od dnia  1 stycznia 2016 r). stawka najniższego wynagrodzenia, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, wynosi  1850,00 zł. Pracownik, który ma w umowie zapewnioną  najniższą krajową pensję, otrzymuje “do ręki” około 1355,00 złotych. Każda kwota wynagrodzenia poniżej minimalnej jest traktowana jako naruszenie praw pracowniczych.

Jeszcze w 2016 roku może być wyjątek od tej reguły, mianowicie wynagrodzenie osób rozpoczynających pracę  w pierwszym roku może stanowić 80 % płacy minimalnej, czyli 1480 zł brutto.

W roku 2017 sytuacja osób rozpoczynających pracę zmieni się na lepsze, gdyż ich wynagrodzenie nie będzie mogło być obniżone  do 80% płacy minimalnej.

Zależność innych świadczeń od płacy minimalnej

Wysokość płacy minimalnej wpływa   także na wysokość innych świadczeń.

Przykładowo:

  • Każdemu pracującemu w godzinach nocnych, czyli między godz. 22.00 a 7.00, przysługiwać będzie dopłata do pensji w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z podwyższonej płacy minimalnej.
  • Wynagrodzenie za czas przestoju w firmie nie może być niższe od podwyższonej płacy minimalnej.
  • Z podwyższonym minimalnym wynagrodzeniem powiązana jest także wysokość odprawy przysługującej pracownikom w przypadku zwolnień grupowych.  


PIT 2017 można rozliczyć tradycyjnie w formie papierowej, ale wygodnym sposobem na rozliczenie PIT 2017 jest skorzystanie z programu pit oraz wysłanie pit drogą komunikacji elektronicznej.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 pazdziernika 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca