Wywrota

Wynajmujesz mieszkanie? Ubezpiecz je!

Studencka impreza zakończona wymianą posadzki. Sofa podrapana przez czworonożnego pupila. Wgniecenie w drzwiach wykonane przez najmłodszych amatorów piłki nożnej. Ryzyko zniszczenia nieruchomości przez najemców jest bardzo wysokie. Jakie ubezpieczenie mieszkania powinien wykupić właściciel wynajmowanej nieruchomości?

Polisa dla wynajmującego

Coraz więcej osób traktuje zakup mieszkania pod wynajem jako inwestycję. Jeśli więc dopiero co odebrałeś klucze od dewelopera, nie wahaj się ani chwili – ubezpiecz przede wszystkim fundamenty, izolacje i instalacje (np. gazowe czy elektryczne), ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, schody, szyby i podłogi, ponieważ to im grozi największe „niebezpieczeństwo” w przypadku pożaru lub zalania.

 

Na wynajem przeznaczamy także mieszkania odziedziczone po rodzicach lub krewnych. Nowi lokatorzy mogą nie docenić jednak zabytkowej meblościanki pamiętającej czasy głębokiego PRL-u lub kultowej pralki „Frani”. Jeśli więc planujesz wyposażyć nieco starsze mieszkanie w nowoczesny (i zazwyczaj drogi) sprzęt AGD, który posłuży na lata, warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu.

 

Osoba wynajmująca mieszkanie osobom trzecim powinna zadbać przede wszystkim o to, aby ubezpieczyć udostępniany lokal przed zdarzeniami losowymi, a także włamaniem i kradzieżą. Warto wykupić także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które chroni przed skutkami finansowymi szkód wyrządzonych przez osoby trzecie. Niestety, osoby wynajmujące nieruchomość często traktują znajdujące się na wyposażeniu meble w sposób bardzo niedbały lub zgłaszają usterki z opóźnieniem, co generuje czasem bardzo wysokie koszty.

 

Ubezpieczenie dla najemcy

Czy ubezpieczenie mieszkań leży wyłącznie w gestii jej właściciela? Wykupienie polisy nie jest obowiązkiem najemcy. Jeśli jednak lokator wnosi do nieruchomości własne meble, sprzęt RTV i AGD, kosztowną biżuterię czy drogi sprzęt turystyczny, to dla własnego bezpieczeństwa powinien zadbać o ich odpowiednie ubezpieczenie. W wypadku kradzieży przedmiotów należących do najemcy, posiadane przez właściciela ubezpieczenie nie pozwoli lokatorom na odzyskanie pieniędzy za zrabowane meble lub sprzęty. Osobom posiadającym małe dzieci lub zwierzęta zaleca się także wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które zapewni parasol finansowy w przypadku spowodowania znaczących zniszczeń w wynajmowanym lokalu. Wiele osób, których nie stać na kupno mieszkania, decyduje się na czasem wieloletni wynajem nieruchomości. Odpowiednia polisa pozwoli uniknąć wysokich kosztów związanych z remontem domu lub mieszkania.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 stycznia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca