Wywrota

4 kroki do oświetlenia energooszczędnego

Oświetlenie bezsprzecznie ma znaczny wpływ na wysokość rachunków za prąd. Co zrobić, aby płacić mniej za światło? Wystarczy zastosować kilka trików.

1 krok – wymiana oświetlenia

Niektóre źródła podają, że dzięki wymianie żarówek z tradycyjnych na energooszczędne można zmniejszyć zużycie energii o nawet 90%. Cena kWh z roku na rok rośnie, dlatego tak naprawdę oszczędzanie energii może przynieść sporo niższe rachunki za prąd.  Obecnie największą energooszczędnością cechują się żarówki ledowe. Zaletą tego rodzaju oświetlenia jest także trwałość – świecą sporo dłużej niż tradycyjne żarówki. Ponadto wykazują się dużo większą odpornością na wahania napięcia oraz ciągłe włączanie oraz wyłączanie. Minusem tego rodzaju oświetlenia jest jednak cena – żarówki ledowe są kilka razy droższe od zwykłych żarówek.

 

2 krok – kupno żarówek dobrej jakości

Wymiana oświetlenia wiąże się oczywiście z kupnem energooszczędnych żarówek. W przypadku produktu jakim jest żarówka ledowa warto wybrać tą, którego producentem jest renomowana firma. Taka żarówka co prawda jest droga, ale mamy pewność że jest wykonana z wysokiej jakości komponentów. Proces produkcji energooszczędnych źródeł światła jest złożony i skomplikowany, dlatego niemało kosztuje.

 

3 krok – rozplanowanie źródeł światła

Najlepszą widoczność w pomieszczeniach uzyskamy poprzez rozplanowanie oświetlenia. Generalnie zaleca się, aby lampę o dużej mocy zastąpić kilkoma źródłami światła o mniejszej mocy. W większych wnętrzach warto postawić na kilka rodzajów oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w nich lamp podłogowych czy stołowych. Wówczas wystarczy ustawić je na różnych poziomach, a efektem będzie idealnie rozświetlone pomieszczenie. Ponadto warto także posiadać oświetlenie funkcjonalne, zwane także roboczym. Dzięki tego rodzaju oświetleniu możemy kierować światło w dowolną przestrzeń i poprzez to ułatwić wykonywanie danej czynności, np. pisania, czytania.  

 

4 krok – nawyk wyłączania światła

Sporo oszczędności może przynieść wyrobienie w sobie nawyku wyłączania światła. Jest to zarazem najprostszy i najtrudniejszy krok do oświetlenia energooszczędnego. Dobrym rozwiązaniem są oprawy umożliwiające regulację natężenia światła oraz czujniki ruchu, które będą w sposób automatyczny włączać/wyłączać światło.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 kwietnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca