Wywrota

Nauka gry na instrumencie - samemu, w szkole muzycznej czy z indywidualnym nauczycielem?

Szukając w internecie informacji na temat gry na instrumentach, zawsze prędzej czy później trafi się na odwieczny spór, który daje się sprowadzić do prostego pytania: czy lepiej uczyć się gry z książek, czy też raczej warto zainwestować w lekcje i ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela? Oczywiście odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być zupełnie jednoznaczna, wszak instrumenty różnią się od siebie i nie na każdym można grać bez pomocy osoby, która pokaże choćby to, jak wydobywa się z danego instrumentu dźwięki. Postarajmy się jednak uprościć nieco sprawę i przyjrzyjmy się jak może wyglądać rozwiązanie tej kwestii w praktyce, zakładając, że nie wybieramy konkretnego rodzaju instrumentu. Będą to więc informacje natury ogólnej, które pozwolą zarówno rodzicom zadać sobie i dziecku właściwe pytania, jak i ułatwią pracę ewentualnym nauczycielom.

Motywacja do gry

Przede wszystkim warto wiedzieć dlaczego chce się grać. Jeżeli jednak jest to raczej pomył rodziców, niż dzieci, trudno będzie z małego kandydata na muzyka za wiele wyciągnąć. Kiedy zaś przyszłego instrumentalistę po prostu ciągnie do grania, warto wiedzieć jakiego rodzaju instrument go interesuje i dlaczego taki. Czasem takie motywacje bywają bardzo istotne, nawet jeżeli są to jeszcze przemyślenia małego dziecka.

 

Jeżeli dziecko ma zadatki na muzyka, to warto zastanowić się nad wysłaniem go do szkoły muzycznej. Dobrze by jednak było, gdyby wcześniej miało ono już jakieś pojęcie o muzyce, dlatego wydaje się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest znalezienie dla niego nauczyciela.

 

Nawet w przypadku gdy nie przewidujemy kariery muzycznej, a po prostu chcemy sprawić dziecku frajdę, wykupienie lekcji nauki gry na instrumencie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ motywuje to do ciężkiej pracy, jaka wiąże się z nauką gry.

 

Samodzielnie czy z nauczycielem?

Przejdźmy zatem do sedna problemu. Czy samodzielna nauka gry na instrumencie jest w ogóle możliwa? Oczywiście że tak. Napisano setki, jeśli nie tysiące podręczników, które krok po kroku uczą zarówno podstawowych ćwiczeń, jak i samej techniki gry. Poznaje się za ich pomocą również odrobinę wiedzy teoretycznej, niezbędnej choćby do tego by zrozumieć na jakiej zasadzie działa dany instrument i jak wydobyć z niego najbardziej pożądane brzmienia.

 

Wśród muzykujących samouków najwięcej jest gitarzystów. Jako że jest t instrument dość przebojowy, okazuje się że wciąż pozostaje szczególnie popularny wśród amatorów. Wprawdzie mając dobry instrument, silną wolę do ćwiczeń i dobry podręcznik, można nauczyć się grać, jednak wciąż będzie to trwało o wiele dłużej, niż gdyby nauką zajął się nauczyciel. Który natychmiast skorygowałby błędy techniczne i pokazał jak poprawić brzmienie.

 

Jeśli więc w grę wchodzi coś więcej niż tylko brzdąkanie na gitarze przy ognisku, warto poszukać dobrego nauczyciela.

 

Nauczyciel czy muzyk?

Wydaje się, że nauka gry na instrumencie należy do tego rodzaju umiejętności, do których nie tylko potrzeba nauczyciela, ale również powinien to być człowiek, który potrafi odpowiednio sprzedać posiadaną przez siebie wiedzę. To oczywiste, że nauczyciele pracujący w szkołach mają taką wiedzę, jednak nie zawsze dają oni prywatne lekcje, a nawet jeżeli już to robią to zazwyczaj są one dość drogie, ponieważ taka osoba ma już swoją renomę.

 

Na szczęście dobrymi nauczycielami bywają również muzycy. Oczywiście ci najbardziej popularni, nawet jeżeli decydują się by dać komuś lekcje, to są zazwyczaj niezwykle drodzy. Jednak nietrudno znaleźć dobrego muzyka, który będzie potrafił przekazać swoją wiedzę, a jednocześnie będzie o wiele bardziej dostępny, niż nauczyciel ze szkoły.

W przypadku lekcji wykupionych u takiego muzyka warto szanować swój i jego czas, co w praktyce oznacza konieczność dobrego przyłożenia się do nauki gry na instrumencie.

 

Jak znaleźć nauczyciela?

Jeżeli nie decydujemy się na wysłanie dziecka do szkoły muzycznej, musimy poszukać osoby, która będzie w stanie dać lekcje z nauki gry na instrumencie. Pod tym względem sama nauka nie różni się od nauki przedmiotów takich jak matematyka czy język angielski, ponieważ szuka się nauczyciela w ten sam sposób. Dzięki pomocy internetu można teraz znaleźć nauczyciela gdy na instrumencie w kilka minut. Wystarczy odwiedzić stronę korepetycje24.com, znaleźć tam przedmiot „muzyka – instrumenty” i wyszukać odpowiednią osobę w swojej okolicy.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 czerwca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca