Wywrota

Jak zapobiegać wilgoci w domu?

Przy budowie lub renowacji domu warto pomyśleć o ociepleniu budynku. Izolacja przeciwwilgociowa będzie dodatkowym atutem. Pozbycie się pleśni i grzyba ze ścian jest trudne. A jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czym różni się pleśń od grzyba?

Chociaż wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, jest istotna różnica pomiędzy pleśnią, a grzybem. Pleśń to małe rdzawe, zielone lub czarne plamki, które tworzą kolonie na ścianach i sufitach. Można się ich pozbyć poprzez umycie powierzchni środkami przeciw pleśni i polepszeniem cyrkulacji powietrza.

Grzyb wsiąka w głąb muru lub drewnianych ścian i jest trudny do usunięcia. Nie wystarczy tylko umyć ścian chlorem czy pozbyć się wilgoci. Aby zapobiec rozwojowi grzyba trzeba usunąć zakażone kawałki ścian oraz promień około 1 metra wokół nich. Dopiero teraz będziemy mieć pewność, że grzyb się nie rozrośnie.

Aby zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów należy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową oraz cyrkulację powietrza.

Dom bez izolacji

Izolacja przeciwwilgociowa, przeciwwodna i cieplna to podstawy podczas budowania domu. Nie warto oszczędzać na nich pieniędzy, ponieważ po zalaniu domu, powstaniu grzyba czy uciekaniu ciepła koszty przebudowy będą ogromne. Dlatego najlepiej zadbać o nie już na samym początku.

Jeśli fundamenty nie będą miały odpowiedniej izolacji, z ziemi gruntowej będą przenikać do budynku wilgoć i woda. Ciągłe zawilgocenie ścian i podłogi prowadzą do korozji i zniszczenia fundamentów. Jest to szczególnie uciążliwe podczas zimy, gdy mokre ściany i podłoga zamarzają od zebranej wilgoci oraz powodują pęcznienie materiałów. Mokre fundamenty są też powodem szybkiego uciekania ciepła, a jeśli szybko nie zaradzimy sytuacji, problem z piwnicy przeniesie się na parter domu. Od wilgoci zacznie odchodzić farba i tapety ze ścian, a w zimie będzie problem z dogrzaniem pomieszczeń. Po pewnym czasie zacznie rozwijać się pleśń i grzyb, co zdecydowanie zaszkodzi zdrowiu wszystkim domownikom.

Jak zabezpieczyć fundamenty?

Każdy materiał izolacyjny należy dobrać odpowiednio do podłoża. Do fundamentów i ścian fundamentowych lub piwnicznych można zastosować trzy rodzaje izolacji. Pierwsza to izolacja przeciwwilgociowa lekka. Taka izolacja sprawdzi się jedynie na działkach, które znajdują się ponad powierzchnią wód gruntowych. Zabezpiecza fundamenty przed wodą, nie wywierając na nie ciśnienia.

Izolacja przeciwwodna średnia powinna być wykonana, gdy dom jest stawiany na gruncie przepuszczalnym, który znajduje się pod warstwą gruntu nieprzepuszczalnego. Zapobiega przedostawaniu się nie tylko wilgoci, ale też wody do fundamentów.

Izolacja przeciwwodna ciężka chroni fundamenty domów, które stoją na trudnym terenie. Gliniasta ziemia nie wchłania dobrze wody deszczowej, która po opadach utrzymuje wokół domu. Stosuje się ją także, gdy działka znajduje się poniżej wód gruntowych.

Fundamenty powinny być zabezpieczone izolacją pionową i poziomą. Pionowa chroni fundamenty przed wilgocią, a pozioma zapobiega przedostawaniu się wilgoci ścianami w górę.

Nie można zapomnieć o drenażu, który odprowadzi wodę zbierającą się przy fundamentach do specjalnych studzienek.

Materiały do izolacji

Do pionowej izolacji fundamentów można wykorzystać kilka rodzajów materiałów:

  • Masa bitumiczna – może być wykorzystywana jedynie przy lekkiej izolacji przeciwwilgociowej, ponieważ chroni jedynie przed przedostawaniem się wilgoci z gruntu. Należy nałożyć minimum dwie warstwy materiału, aby masa prawidłowo spełniała swoją rolę. Najpopularniejsze są masy asfaltowo-kauczukowe, masa asfaltowo-kauczukowa Dysperbit oraz Nufoflex.
  • Papa – papa na lepiku wykorzystywana jest przy izolacji średniej i ciężkiej. Lepik bardzo dobrze zabezpiecza przed wilgocią. Najczęściej wybierana jest papa SBS oraz papa APP.
  • Folia polietylenowa – może być zastąpiona też membraną EPDM o tych samych właściwościach. Folię stosuje się przy izolacji średniej lub ciężkiej. Wystarczy przykleić ją za pomocą specjalnego kleju lub wykorzystać nowoczesne folie samoprzylepne.
  • Zaprawa wodoszczelna – taka izolacja przeciwwilgociowa nie tylko zabezpiecza przed wilgocią, ale też wyrównuje ściany budynków. Wspomaga późniejsze prace budowlane, w tym tynkowanie. Najczęściej można dostać ją w dwóch formach – płynnej i sypkiej, które należy ze sobą zmieszać w odpowiednich proporcjach.

Ważne, aby wszystkie izolacje wykonywać z niezwykłą dbałością o szczegóły. Jeden mały błąd czy niedociągnięcie może być później bardzo kosztowne. Należy uważać przede wszystkim przy połączeniu izolacji pionowej i poziomej. Najbardziej problematyczne miejsca, które są narażone na wilgoć to narożniki, łączenia i załamania ścian oraz podłóg.

Prace izolacyjne najlepiej zlecić jej firmie specjalizującej się w takich izolacjach. Mało która firma budowlana potrafi idealnie dobrać i zamontować izolacje. Dobrze wykonana praca zapewni spokój na długie lata. Prace remontowe mogą pochłonąć wiele pieniędzy i czasu, dlatego najlepiej od samego początku zrobić wszystko idealnie.

izolacja przeciwwilgociowa - osuszanieciak.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca