Wywrota

Jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka elektryczna to urządzenie bardzo intuicyjne w obsłudze. Do poprawnego oczyszczenia uzębienia, nie wymaga korzystania ze specjalnych technik oczyszczania, a jedynie doboru odpowiedniej pasty. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim należy pamiętać, że korzystanie ze szczoteczki elektrycznej nie zwalnia nas z wykonywania innych zabiegów higienicznych w jamie ustnej takich jak nitkowanie, czyszczenie języka i płukanie ust. Na co zwrócić uwagę szczotkując zęby elektryczną szczoteczką?

Wybór szczoteczki elektrycznej

Wśród elektrycznych szczoteczek do zębów, możemy znaleźć trzy podstawowe rodzaje urządzeń:

  • szczoteczki klasyczne - w zależności od wybranego modelu wykonują różne kombinacje ruchów rotacyjnych, oscylacyjnych i pulsacyjnych z prędkością od 7 600 do 40 000 ruchów na minutę. Doskonale oczyszczają zęby z płytki nazębnej, nie pomagają jednak w usuwaniu zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych,
  • szczoteczki soniczne - oczyszczają zęby połączeniem ruchów wymiatających z emitowaniem dal dźwiękowych. Przy korzystaniu z nich, powstaje zjawisko kawitacji, dzięki któremu oczyszczane są także przestrzenie znajdujące się w odległości 4 mm od końca włosia główki. Szczoteczki soniczne pomagają więc zadbać o czystość przestrzeni międzyzębowych. Poruszają się z prędkością od 31 000 do 96 000 ruchów na minutę,
  • szczoteczki ultradźwiękowe - oczyszczają zęby dzięki wytwarzaniu fal ultradźwiękowych o częstotliwości 1,6Mhz. Potrafią usunąć płytkę nazębną rozrywając struktury bakterii, nawet nie wykonując ruchów. Dlatego też, polecane są szczególnie osobom z dużą ilością kieszeni dziąsłowych oraz z wrażliwymi zębami.

Można wybrać model szczoteczki elektrycznej zasilany ładowarką bądź bateriami. W pierwszym przypadku, w zależności od modelu, urządzenie wytrzyma bez ładowania przez okres od 5 dni do 6 miesięcy. Szczoteczki elektryczne posiadają wbudowane różne tryby szczotkowania - powinniśmy więc wybrać to, które oferuje programy nas interesujące. Możemy znaleźć m. in. szczoteczki umożliwiające wybielanie zębów, masowanie dziąseł, czyszczenie języka czy też polerowanie uzębienia. Dodatkowo, do rękojeści danego producenta można zazwyczaj dobrać wszystkie końcówki, które zostały przez niego wypuszczone na rynek. Można więc dowolnie modyfikować właściwości swojej szczoteczki elektrycznej, kupując do niej główki do zębów wrażliwych, głębiej oczyszczające czy też wybielające.

Ceny szczoteczek elektrycznych wahają się od 50 do 800 zł. Właściwa ich eksploatacja wymaga wymiany główki co 3 miesiące - to koszt kilku - kilkunastu złotych. Na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl można znaleźć opisy najpopularniejszych modeli oraz ich testy.

Wybór odpowiedniej pasty do zębów

Pasta do zębów stosowana w połączeniu ze szczoteczką elektryczną, powinna spełniać trzy podstawowe wymagania:

  • musi mieć gęstą konsystencję, by nie roztrysnęła się przy szczotkowaniu,
  • powinna posiadać niewiele składników pieniących, by nie doszło do przypadkowego połknięcia pasty (szybkie szczotkowanie i tak wytworzy dużą ilość piany),
  • nie może mieć wysokiego wskaźnika RDA. W przeciwnym razie - istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że szczotkowanie uszkodzi nam szkliwo i podrażni dziąsła.

Jak oczyszczać zęby szczoteczką elektryczną?

Pierwszym krokiem powinno być zmoczenie główki szczoteczki. Następnie, należy nałożyć na nią niewielką ilość pasty do zębów i przyłożyć ją do uzębienia pod kątem 45 stopni. Następnie włączamy szczoteczkę i powoli przesuwamy ją po zębach, przeznaczając 30 sekund na każdą ćwiartkę jamy ustnej, czyli dwie minuty na całe uzębienie. Nie powinno się dociskać główki zbyt mocno do szczotkowanej powierzchni. Zazwyczaj szczoteczka elektryczna poinformuje o zakończeniu czasu szczotkowania.

Częstotliwość oczyszczania zębów nie zmienia się: nadal zalecane jest oczyszczanie uzębienia po każdym posiłku, a przynajmniej - dwa razy dziennie.

Dodatkowe zabiegi higieniczne

Niestety - żadna szczoteczka elektryczna nie jest w stanie dokładnie oczyścić przestrzeni międzyzębowych, języka i błon śluzowych. Dlatego bardzo ważne jest:

  • nitkowanie zębów - najlepiej przed wyszczotkowaniem uzębienia, przynajmniej raz dziennie. Dzięki temu prostemu zabiegowi, możemy pozbyć się płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych - czyli uchronić się przed ubytkami. Nitkowanie polega na oderwaniu długiego kawałka nici do zębów, owinięciu go wokół palców, zostawiając około 4cm naprężonej nitki. Następnie delikatnymi ruchami przód-tył wprowadzamy ją w przestrzeń międzyzębową, a następnie poruszając się góra-dół - z wyczuciem ją oczyszczamy. Każde miejsce powinno być wynitkowane czystym kawałkiem nici. Zamiast nich, możemy zastosować flosser bądź szczoteczkę międzyzębową.,
  • używanie czyścika do języka - pomoże usunąć beztlenowe bakterie i resztki pokarmowe. Jego używanie pomaga zapobiegać próchnicy i nieprzyjemnemu oddechowi i jest bardzo proste. Wystarczy kilka razy przejechać skrobaczką od nasady języka do jego końca, nie zapominając o bokach,
  • płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami - rozwiąże problem bakterii bytujących na dziąsłach i błonach śluzowych. Płyn, dzięki swojej konsystencji, dotrze w miejsca, których nie udało się dokładnie oczyścić poprzednimi zabiegami higienicznymi. Pomoże także utrzymać właściwy poziom pH w ustach. Płyn do płukania można dobrać do swoich potrzeb - na rynku znajdziemy m. in. produkty wspomagające wybielanie, łagodzące stany zapalne czy też remineralizujące.


Choć korzystanie ze szczoteczki elektrycznej jest wysoce intuicyjne, warto pamiętać o kilku wymienionych, podstawowych zasadach. Dzięki nim, będziemy w stanie niemalże w 100% uchronić się przed próchnicą i innymi groźnymi chorobami przyzębia. Zainwestowanie w urządzenie elektryczne jest dobrym wyborem - pamiętaj jedynie, by korzystać z niego we właściwy sposób.


przysłano: 2 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca