Wywrota

Jak działają fundacje?

Czy warto wspierać fundacje pomagające chorym dzieciom? A może sam chcesz założyć fundację i nie wiesz od czego zacząć? Wyjaśnimy jak działają i jak można zostać właścicielem fundacji oraz jak wystrzegać się fałszywych stowarzyszeń.

Komu pomagają fundacje?

Fundację właściwie może założyć każdy. Najbardziej znane są fundacje pomagające chorym dzieciom, niepełnosprawnym osobom w każdym wieku lub zwierzętom. Niestety, zanim przelejemy nasze pieniądze, warto sprawdzić czy fundacja faktycznie niesie pomoc, czy została założona jedynie na korzyść właścicieli.

Zawsze należy sprawdzić wiarygodność wybranej fundacji. Przede wszystkim trzeba przekonać się, czy faktycznie jest zarejestrowana, nie posiada długów oraz czy nie jest w stanie upadłości. Takie informacje można bezpłatnie uzyskać korzystając z rządowej strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu. Każda fundacja na nasze życzenie powinna przekazać nam sprawozdanie finansowe. Jeśli nie chce tego zrobić, to znaczy, że może coś przed nami ukrywać.

Według danych statystycznych w 2013 roku zostało zarejestrowanych w rejestrze REGON aż 17098 fundacji. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej.

Wbrew temu, co najczęściej widzimy, to wcale nie pomoc humanitarna, ani pomoc dzieciom jest największym odsetkiem wszystkich organizacji. Aż około 1/3 wszystkich organizacji zbiera pieniądze na działania sportowe, turystykę i rozwijanie hobby. Około 15% to kultura i sztuka, a następne 15% to wychowanie i edukacja dzieci oraz młodzieży. Usługi socjalne i pomoc społeczna maja po 7% udziału w rynku.

Jak założyć własną fundację?

Jeśli chcesz prowadzić własną działalność dobroczynną, przed podjęciem wszelkich formalności, dobrze zastanów się na czym ma polegać owa pomoc. Musisz jasno określić cel swojej fundacji. Ustawa o fundacjach mówi: Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz ochrona nad zabytkami.

Jeśli już wiesz czym dokładnie chcesz się zajmować, musisz napisać statut. Statut to jeden z najważniejszych dokumentów. Musi być w nim zawarta forma działalności, informacje o organach fundacji i sposobach ich powoływania i informacja czy fundacja będzie połączona z działalnością gospodarczą.

Status musi zawierać:

  • Nazwę i adres siedziby
  • Wysokość funduszu założycielskiego oraz formy zdobywania pieniędzy na działania fundacji
  • Jasno określone cele fundacji
  • Sposoby realizacji celów
  • Informacje o zarządzie
  • Sposób reprezentowania fundacji i zaciągania zobowiązań majątkowych

Kolejnym krokiem jest wpisanie fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek powinien być poprawnie wypełniony i podpisany przez wszystkich Członków Zarządu. Dodatkowo należy dołączyć 3 kopie statutu ze wszystkimi podpisami. Na wpisanie do rejestru czeka się do 30 dni.

Po uzyskaniu numeru KRS trzeba złożyć kolejne wnioski o REGON i NIP. Po wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego jesteśmy już pełnoprawną fundacją. Możemy zatrudniać zarówno wolontariuszy jak i etatowych pracowników. Jeśli fundacja działa pod działalnością gospodarczą, wszystkie dochody musimy przeznaczać tylko i wyłącznie na wykonanie celów statutowych.

Warto pamiętać, że wszystkie zmiany, jakich dokonamy podczas działania fundacji należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak zgłosić się fundacji?

Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej, możesz zgłosić się do odpowiedniej fundacji. Przykładowo, gdy twoje dziecko pilnie potrzebuje operacji, która nie jest refundowana przez NFZ, fundacja pomagająca chorym dzieciom będzie jak najbardziej odpowiednia. W Polsce jest bardzo wiele fundacji, które zajmują się taką pomocą.

Aby zgłosić dziecko do fundacji należy napisać list, w którym zawrzemy wszelkie potrzebne informacje. Musimy zgłosić prośbę o założenie subkonta, w którym będziemy gromadzić potrzebne środki z darowizn i 1% podatku z rozliczenia oraz adres zwrotny. W liście powinniśmy też wyjaśnić swoją sytuację: historię choroby dziecka, jego potrzeby i dokumenty o orzeczeniu niepełnosprawności (jeżeli posiada). Warto napisać, jakie objawy ma dziecko, dlaczego potrzebuje pilnej pomocy i nasza sytuację finansową, która nie pozwala na samodzielne pokrycie kosztów. Ważne, aby dodać zaświadczenie lekarskie o chorobie dziecka oraz zaświadczenie o zarobkach.

Jak widać zgłoszenie dziecka do fundacji pomagającej chorym dzieciom, wcale nie wiąże się z jego przyjęciem. Niestety, niepełnosprawnych, chorych i potrzebujących dzieci jest bardzo dużo. W przypadku odmowy nie można się załamywać. Trzeba poszukać pomocy w innych fundacjach.

Można też spróbować znaleźć pomoc na stronach zrzutkowych, które ostatnio biją rekordy popularności. Ta ustawiamy cel i potrzebną kwotę, a darczyńcy wspólnie starają się osiągnąć wybrany cel.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
gregor
gregor 4 listopada 2019, 16:25
ja myśle tak. fundacje to złod złotówe zieje. skoro ktos chory potrzebuje 1000000 złotych na leczenie to jest nie możliwe żeby wysłać smsa i to by sie nie uzbierało ,chyba że w polsce mieszka 100000 ludzi .taki przykład ludzie wysyłają na chore dziecko smsy ,ktore reklamowane są w telewizji,. pytanie przykład: ktoś potrzebue 300000 tyś. na leczenie ,jest to reklamowane w tv., więc ktoś reklamuje ,wuślij sms na 7.... żeby uzbierać ,.no jak to każdy ma w Polsce komóre i wyśle tą złotówe , każdy ma telefon w pols e jest w chu... ludzi ,więc pytanie dlaczego ten człowiek lub ludzie lub dziecko jeszcze nie ma całej kasy .Kto bierze więcej ? Operatorzy sieci komórkowej ,fundacje ,czy może Ci potrzebujący?
Joan Owens
Joan Owens 5 grudnia 2019, 18:15
Dzień dobry wszystkim,

Jesteś mężczyzną czy kobietą w interesach? Masz problemy finansowe lub potrzebujesz funduszy na rozpoczęcie własnej działalności? Czy potrzebujesz pożyczki, aby założyć fajną małą i średnią firmę? Czy masz niską zdolność kredytową i trudno ci uzyskać pożyczkę kapitału od lokalnych banków i innych instytucji finansowych?
Prosimy o kontakt z nami w celu uzyskania pilnej pożyczki o oprocentowaniu 2%.

Kontaktowy adres e-mail: (info@onemainfinancialcompany.com)

Numer Whatsapp: +918884695817
Usunięto 2 komentarze
przysłano: 9 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca