Wywrota

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe, których uprawa jest prosta i łatwa

Jakie są najpiękniejsze kwiaty doniczkowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, propozycji może być wiele. Niemniej jednak do tego miana mocno aspirują storczyki. To chyba najpopularniejsze kwiaty znajdujące się w wielu domach. Ich uprawa jest łatwa a jej efekty zachwycające.

Piękne kwiaty doniczkowe

Storczyk to roślina obejmująca wiele różniących się między sobą gatunków. Z uwagi na swą egzotykę, nie wszystkie odmiany mogą być uprawiane w domowych warunkach. Najłatwiejszy do wyhodowania jest storczyk falenopsis oraz cymbidium. Oprócz nich dobrze przyjmują się odmiany katleja, cambria i miltonia.

 

Najbardziej popularnym storczykiem jest falenopsis, te kwiaty doniczkowe można spotkać w każdym sklepie ogrodniczym. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich jest odpowiednia ekspozycja, najlepsze będzie miejsce na parapecie skierowany na wschód. Ten kwiat lubi jasne, rozproszone światło.

Do rozwoju storczyki potrzebują odpowiedniego podłoża, ponieważ ich korzenie muszą być wystawione na działanie słońca. Zatem najlepiej sprawdzi się drobne drewno i kora, oba materiały dobrze zatrzymują wodę i umożliwiają przerost korzeni.  Dla przyszłych hodowców atutem jest fakt, że tego typu ziemia dostępna jest w praktycznie każdym markecie.

Więcej informacji na temat odmian storczyków można odnaleźć tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/storczyki-pielegnacja-uprawa-przesadzanie-cena_rosliny-ogrodowe/ .

Pielęgnacja storczyków

Storczyki to piękne kwiaty ozdobne, lecz by osiągnąć świetny efekt trzeba odpowiednio je pielęgnować. Nie należy, więc zapominać o regularnym nawożeniu, opisywany kwiat wykazuje duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Na szczęście na rynku znajduje się wiele łatwych w użyciu nawozów. Dużą popularnością cieszą się odmiany podawane w formie pałeczek.

 

Powodzenie hodowli storczyków w dużej mierze zależy od odpowiedniego podlewania. Wiele osób zastanawia się jak to robić, bowiem nie wystarczy tylko wlać wodę do doniczki. Zasad jest kilka, gdy się je pozna nawadnianie nie sprawia właściwie żadnego problemu. Tę czynność najlepiej przeprowadzać rano.

 

Storczyki podlewa się, gdy ziemia w doniczce będzie całkiem sucha. Jeżeli korzenie widoczne w doniczce stały się białe i przesuszone to nadszedł czas na dolanie wody. Należy wiec regularnie sprawdzać stan korzeni by nie przegapić odpowiedniego momentu. Samo podlewanie można przeprowadzić na dwa sposoby.

 

Pierwszym z nich jest klasyczne przelanie wody z konewki do doniczki. Trzeba tu pamiętać żeby korzenie kwiatu nie stały w wodzie. Tymczasem drugi sposób to zanurzenie doniczki w wodzie i pozostawienie jej tam na około 15-30 minut. Dzięki temu podłoże będzie idealnie nawadniać całą roślinę.

Więcej na temat podlewania storczyków można znaleźć tutaj.

Kwiaty ozdobne i ich przesadzanie

Pielęgnacja storczyków to też ich przesadzanie, dzięki niemu ich uprawa odniesie sukces. Przeprowadza się je średnio, co dwa lata, najlepiej sprawdzają się tu doniczki przezroczyste. Czasem kwiat sam oznajmia właścicielowi, że przyszedł czas na zmianę otoczenia. Pojawia się duża liczba korzeni przy jednoczesnym ubytku podłoża. W niektórych wypadkach wystarcza jedynie zmiana ziemi.

Te kwiaty doniczkowe należy przesadzać wiosną, z wyjątkiem kwietnia, kiedy są największa szanse, że roślina się przyjmie w nowym miejscu. Tuż po przesadzeniu kwiat należy podlać dbając o odpowiednie nawilżenie gleby. Następnym krokiem jest nawożenie mające na celu dostarczenie niezbędnych składników odżywczych.

Storczyki to piękne kwiaty ozdobne wymagające przeprowadzania kilku ważnych zabiegów. Jeżeli będą wykonywane prawidłowo i w odpowiednim czasie, uprawa odniesie wielki sukces. Pielęgnacja storczyków jest ważna i na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Kierowanie się zasadami podanymi powyżej w zupełności wystarcza.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca