Wywrota

Formalności po śmierci bliskiej osoby

Niezależnie od tego czy bliska nam osoba odchodzi nagle, czy też w wyniku długiej choroby, jej śmierć jest zawsze tak samo bolesna. Nie można się przygotować do tego trudnego pożegnania, zwłaszcza gdy ze zmarłym łączyły nas naprawdę silne więzi. Niestety jest to jednak coś nieuniknionego, przed czym zwyczajnie nie możemy się uchronić. Kiedy umiera ktoś z naszych bliskich, często mamy wrażenie, że cały świat na chwilę się zatrzymuje. W rzeczywistości jednak ciągle pędzi do przodu, a my musimy zająć się bardzo przyziemnymi sprawami. Warto dowiedzieć się w związku z tym, jakie formalności należy załatwić po śmierci członka rodziny. Oczywiście, jak można się domyślić nie musimy robić wszystkiego sami. Wieloma czynnościami mogą się również zająć inne osoby, czy też nasi pełnomocnicy. Musimy być jednak świadomi tego, co po prostu trzeba wziąć pod uwagę w tym trudnym dla nas czasie.

Przed pogrzebem

 

Do najważniejszych formalności jakie musimy załatwić przed pogrzebem należy odebranie karty zgonu oraz zgłoszenie śmierci danej osoby w Urzędzie Stanu Cywilnego, który również sporządzi na tej podstawie akt zgonu.

 

Pierwszy z dokumentów jest wystawiany przez lekarza i to z nim zgłaszamy się do zakładu pogrzebowego, który następnie odbierze ciało zmarłego i przewiezie je do kostnicy. Akt zgonu natomiast jest wystawiany przez właściwy USC po zgłoszeniu tego faktu przez członka rodziny. Obowiązek ten należy wypełnić do trzech dni od daty śmierci bliskiej nam osoby. Oprócz karty zgonu, do urzędu należy również zabrać ze sobą dowód osobisty zmarłego, który musi zostać unieważniony, poprzez odcięcie jego narożnika.

 

Pogrzeb

 

Formalności związane z samym pogrzebem zwykle może załatwić za nas zakład pogrzebowy. Musimy jedynie dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak akt zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej, czy zaświadczenie o zatrudnieniu zmarłego. Dzięki temu, nie musimy się chociażby zajmować sprawami związanymi z wypłatą zasiłku pogrzebowego.

 

To co pozostaje w naszej gestii to oczywiście ustalenie daty i miejsca uroczystości pogrzebowych oraz pochówku bliskiej nam osoby. Jeśli w planach mamy organizację pogrzebu kościelnego, musimy również rzecz jasna załatwić formalności wymagane przez dany kościół.

 

Po pogrzebie

 

1. Nagrobki

 

Co zrozumiałe, dla wielu osób priorytetem w tym trudnym czasie jest zatroszczenie się o odpowiedni wygląd grobu zmarłego. Dlatego też, tuż po pogrzebie zaczynają one rozglądać się za odpowiednimi projektami nagrobków oraz wiarygodnymi wykonawcami.

 

Jak można się domyślić wybór jest obecnie niezwykle duży i wiele firm oferuje nam bardzo wysokiej jakości nagrobki. Wrocław jest miastem, w którym znaleźć można cenioną przez klientów firmę z tradycjami, zajmującą się tworzeniem swego rodzaju dzieł sztuki cmentarnej. W szerokiej ofercie firmy Thust, znajdują się przepiękne pomniki nagrobne, które wyróżniają się wyjątkową kreatywnością oraz wykorzystaniem najlepszych materiałów. Odwiedzając stronę thust.pl warto zwrócić szczególną uwagę na pomniki dziecięce, które z pewnością zaskakują swoim wyglądem, ale jednocześnie wzruszają.

 

Tacy renomowani wykonawcy nie tylko zagwarantują nam to, że stworzony przez nich nagrobek będzie trwały, ale również to, że będzie on w stanie oddać osobowość ukochanego zmarłego. Warto zatem szukać właśnie takich firm.

 

2. Renta i odprawa

 

Kiedy opadną pierwsze, silne emocje po tak smutnym wydarzeniu jakim jest pogrzeb, warto dowiedzieć się czy najbliższej rodzinie zmarłego przysługuje renta rodzinna. Prawo do niej mamy wtedy, gdy dana osoba w momencie śmierci miała ustalone prawo do pobierania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, lub też gdy spełniała warunki niezbędne do ich uzyskania.

 

W wielu przypadkach, bliscy zmarłego mogą także otrzymać odprawę pośmiertną od jego pracodawcy. Jest to możliwe w przypadku, gdy w chwili śmierci trwał stosunek pracy, albo też jeśli pracownik pobierał zasiłek z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby.

 

3. Spadek

 

Niezależnie od tego czy zmarły pozostawił po sobie jakikolwiek testament, sprawa spadku musi zostać formalnie rozstrzygnięta przed notariuszem, lub też przed sądem. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których w ramach spadku dziedziczymy również długi zmarłego. W takich przypadkach spadkobiercy często decydują się na odrzucenie spadku, co jest ich prawem. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to czy ostatecznie spadek przyjmiemy czy odrzucimy, decyzję musimy podjąć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym otrzymaliśmy informację o śmierci bliskiej nam osoby.

 

4. Zamknięcie zobowiązań zmarłego

 

Zajmując się formalnościami związanymi z odejściem członka naszej rodziny, musimy też zadbać o zamknięcie wszystkich jego zobowiązań. Chodzi tutaj chociażby o rozwiązanie umów z operatorami sieci komórkowych, czy zamknięcie konta bankowego. Do tego wystarczy nam posiadanie i przedstawienie odpowiednim osobom aktu zgonu danej osoby. Jeśli jednak chcemy dysponować środkami zgromadzonymi przez zmarłego w banku, potrzebne nam już będzie poświadczenie dziedziczenia.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 maja 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca