Wywrota

Projekty domów jednorodzinnych - kosztorys a rzeczywistość.

Większość z nas stara się podchodzić do życia pragmatycznie. Lubimy siebie nazywać ludźmi, którzy realistycznie patrzą na rzeczywistość i nie łapiemy się na żadne marketingowe sztuczki. Może się to zmienić, gdy planujemy budowę domu i przygotowujemy kosztorys. Jesteśmy wtedy dość optymistyczni i nie chcemy myśleć (choć być może podskórnie czujemy), że rzeczywistość twardo to zweryfikuje.

Kosztorys - patrzeć na niego optymistycznie?

To właściwie częste w życiu, że do wielu spraw podchodzimy nazbyt optymistycznie, a później zderzamy się ze ścianą. Tylko co jest w tym złego? Przecież optymizm powinien być postawą bardziej obowiązującą niż pesymizm, bo nie można widzieć wszystkiego w ciemnych barwach. A jeszcze lepiej, jak wybierzemy coś pośrodku - realizm, ale i on ma czasem zabarwienie jaśniejsze bądź ciemniejsze.

Z drugiej strony przy wielu sytuacjach nasza postawa nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ale tam, gdzie dochodzi do spraw związanych z finansami, sytuacja szybko ulega zmianie. Tak właśnie jest w przypadku kosztorysu domu, bo nasze optymistyczne (lub realistyczne, wedle naszej opinii) prognozy nie zawsze będą odpowiadać rzeczywistości.

Kosztorys z gotowym projektem

Przeważnie, gdy kupujemy gotowy projekt domu, otrzymujemy do niego przybliżone koszty budowy. To bardzo ważne dla każdej osoby, która chce mieć konkretnie przedstawione wyliczenia. Oczywiście, nie można wierzyć, że tak to dokładnie wyjdzie, bo wszystko też zależy od firmy, z którą zamierzamy współpracować. Jeśli jednak interesują nas projekty domów tanich w budowie, to warto taką możliwością się zainteresować.

Można powiedzieć, że tu najłatwiej oczekiwania mogą spotkać się ze stanem faktycznym. Nie oznacza to jednak, że to rozwiązanie nie ma wad, bo na przykład nie da tu się sprawdzić, ile kosztowałaby konkretna budowa systemem gospodarczym. To dlatego, że podany koszt jest sztywny i nie mamy szans, aby go zmodyfikować.

Profesjonalny kosztorys - czy warto?

Inną opcją jest zakup do projektu dokładniejszego kosztorysu. Właściwie większość firm oferujących gotowe projekty domów zapewnia taką możliwość, ale oczywiście trzeba tu się przygotować na dodatkowe opłaty. Jeszcze inną możliwością - najdroższą, ale według wielu osób - najdokładniejszą, jest zamówienie profesjonalnego kosztorysu, który może kosztować nawet 1000 zł. Tu mamy taką zaletę, że jest on przygotowany przez zewnętrznego specjalistę, który jest niezwiązany z firmą sprzedającą projekt, a więc obiektywny.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie zadane w tytule, stwierdzić należy, że wszystko zależy od tego, co wybierzemy. Można skorzystać z najbardziej budżetowej opcji i dostać kosztorys razem z gotowym projektem domu, ale tu warto się zastanowić, czy nie lepiej będzie za dodatkową opłatą zamówić bardziej szczegółową wycenę. Można też zdecydować się na profesjonalną usługę u zewnętrznego specjalisty, ale za to zapłacimy już więcej. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. “Oświetlenie poddasza. Na co zwrócić uwagę?”.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 lipca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca