Wywrota

W jaki sposób kobieta odczuwa dni płodne?

Cały cykl miesiączkowy u kobiety to kilka okresów, podczas których dochodzi do rozmaitych zmian w jej organizmie. Dokładne poznanie oraz analiza wspomnianych zmian może być pomocne dla pań, które planują zajście w ciąże lub chcą jej uniknąć. Cykl rozpoczyna się od krwawienia menstruacyjnego. Istotnym jest, że krwawienie go rozpoczyna, a więc dni płodne należy wyliczać w oparciu o taką własnie informację. 

Etapy cyklu menstruacyjnego

Około pięciu, sześciu dni po rozpoczętej menstruacji rozpoczyna się czas, w którym kobieta jest względnie niepłodna. Okres przed owulacją jest zatem teoretycznie wolny od możliwości zajścia w ciążę. Należy jednak pamiętać, że długość jego trwania jest niezwykle trudna do określenia ze względu na fakt, że menstruacja u każdej kobiety przebiega w zupełnie inny sposób. W tym czasie zazwyczaj nie obserwuje się występowania śluzu szyjkowego. Z czasem jednak pojawia się lepka i gęsta wydzielina z pochwy, która jest sygnałem, że czas niepłodności zmierza ku końcowi. Kolejnym etapem cyklu miesiączkowego jest owulacja, która powinna nastąpić nie później niż kilka dni po tych wydarzeniach. Po czasie płodności ponownie następuje okres niepłodności, tym razem jednak jest ona bezwarunkowa. Następuje ona około trzeciego, lub czwartego dnia po szczycie płodności u kobiety. Czas ten trwa aż do chwili wystąpienia krwawienia, czyli do kolejnej miesiączki. Ostatni dzień cyklu to ten, który występuje na dzień przed krwawieniem.

Jak kobieta odczuwa dni płodne?

Dni płodne to te w czasie okołoowulacyjnym. W czasie ich trwania zachodzą istotne zmiany w organizmie kobiety. Zaraz po zakończeniu się okresu względnej niepłodności nadchodzi moment, w którym wyselekcjonowany zostaje pęcherzyk Graffa. To własnie w nim usadawia się komórka jajowa. Pęcherzyk Graffa wchodzi następnie w fazę intensywnego wzrostu, po którym ma nastąpić jego pęknięcie. Wówczas komórka jajowa zostaje uwolniona. Równocześnie szyjka macicy się powiększa, a gruczoły znajdujące się w macicy rozpoczynają zwiększoną produkcję śluzu. Jest on wówczas przejrzysty, rozciągliwy i niezwykle śliski.  Kobiety w tym czasie zwykły odczuwać dużą wilgotność w okolicy swojej pochwy. 

Ten okres rozpoczyna dni płodne

Co prawda opisane wydarzenia są dopiero przedsionkiem samej owulacji, jednakże już wtedy męskie plemniki mają szanse przedostania się przez otwartą szyjkę macicy i zaczekanie na czas, w którym zapłodnienie komórki jajowej będzie możliwe. Można uznać, że dni płodne trwają od pięciu do sześciu dni przed wystąpieniem samej owulacji, a kończą się około trzech dni po niej. W tym czasie zachodzi najwyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciąże, a więc pary starające się o dziecko powinny właśnie wtedy odbyć pełny stosunek seksualny. Z kolei Ci, którzy na daną chwilę nie planują potomstwa powinni w tym czasie powstrzymać się od tego rodzaju zbliżeń. Aby dokładnie wyliczyć swoje dni płodne warto skorzystać z kalendarzyka lub kalkulatora, który umożliwia taką opcję. Bardzo istotnym ku temu jest, aby obserwować zachowanie swojego ciała. 

 

 

Dominika
Więcej na ten temat przeczytasz na sosrodzice.pl

 

 


przysłano: 10 sierpnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca