Wywrota

Jakie fajerwerki wybrać na Sylwestra 2019?

Przyjęcia, huczne zabawy, szampany i oczywiście fajerwerki, to nieodłączne elementy oczekiwanego przez nas wszystkich Sylwestra. Tradycja obchodzenia Nowego Roku jest znana od wieków, a głównym celem 31 grudnia są wyczekiwane przez wszystkich pokazy sztucznych ogni. Punktem kulminacyjnym tego dnia jest godzina 24:00, kiedy żegnamy stary rok i witamy nowy! Podczas tej chwili fajerwerki są wystrzeliwane w niebo, które jaśnieje z każdą sekundą.

Nie wiesz jakie fajerwerki wybrać na Sylwestra 2019? Nie martw się, w poniższym artykule podpowiadamy, jakie rodzaje sztucznych ogni są najchętniej wybierane! Przekonaj się sam, które sztuczne ognie przypadną Ci do gustu!

Obecnie producenci sztucznych ogni w swoich ofertach proponują szeroką gamę, różnego rodzaju towarów, które idealnie sprawdzą się w Sylwestra 2018! Najczęściej i najchętniej wybierane są te fajerwerki, które po odpaleniu lecą w górę, jednak istnieje o wiele więcej ciekawych i barwnych produktów, dzięki którym rozświetlisz moment, w którym witamy Nowy Rok!

Rodzaje sztucznych ogni

To, które fajerwerki wybierzesz, w głównej mierze zależy od Twoich oczekiwań pod względem koloru, efektu, a także wydawanego dźwięku przez sztuczny ogień. Najczęściej wybierane barwy fajerwerków to złoty, srebrny, czerwony, zielony, żółty oraz niebieski. Jeśli chodzi o efekty jakie możemy obserwować po odpaleniu sztucznego ognia, to zależą one od jego konkretnego rodzaju. Poniżej znajduje się szczegółowa charakterystyka najbardziej popularnych i efektownych sztucznych ogni, które są dostępne na rynku.

Wyrzutnie

Wyrzutnie, baterie lub torty, tak nazywane są jedne z najbardziej widowiskowych wyrobów pirotechnicznych dostępnych na rynku fajerwerków. Producenci oferują wiele różnorodnych wyrzutni, o odmiennych kształtach, kolorach i efektach. W sklepach spotkamy produkty, które po odpaleniu, wysoko na niebie przybierają kształt rozświetlonych i kolorowych kul, gwiazd czy pióropuszy. Fajerwerki te wydają dźwięki huku oraz gwizdu, co też zależne jest od dokonanego wyboru fajerwerków.

Wyrzutnie są dość popularnym produktem piro, który wykorzystywany jest na większości imprez okolicznościowych.

! Bardzo ważne jest aby uważać podczas odpalania fajerwerków, należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do produktu!

Petardy

Petardy to najpopularniejszy rodzaj fajerwerków. Możemy podzielić je na petardy hukowe, lontowe, petardy na draskę oraz karabinkowe. To co charakteryzuje omawiane sztuczne ognie to fakt, iż są one bardzo głośne. W fajerwerkach tych stosowane są opóźniacze, które pozwalają użytkownikowi na oddalenie się od petardy na bezpieczną odległość, która powinna zostać wskazana przez producenta w dołączonej do produktu informacji.

Petardy, to jedne z najprostszych produktów piro pod względem budowy oraz składu. Mimo banalnej konstrukcji produkt ten wyznacza się znacznym hukiem i błyskiem.

! W sytuacji kiedy petarda nie wybuchnie, nie wolno się do niej zbliżać. Należy posprzątać wadliwy fajerwerk, jednak zanim to zrobimy musi upłynąć dłuższa chwila od podpalenia lontu.

Wulkany

Nazwa „wulkan” wzięła się z tego, iż fajerwerki te po odpaleniu przypominają świecącą fontannę / wulkan. Produkty te, łatwo rozpoznać na sklepowych półkach, gdyż kształtem przypominają stożek. Rzadziej spotykane są prostopadłościany czy walce. Efekt po odpaleniu wulkanu jest zależy w dużej mierze od wielkości wybranego produktu. Na rynku dostępne są małe, jak i duże wulkany, których światło po odpaleniu sięga wysokości nawet 7 metrów wzwyż! Analogicznie - im większy wulkan tym efekt po odpaleniu jest bardziej spektakularny. Jeśli chodzi o konstrukcję omawianego produktu to nie jest ona zbyt skomplikowana i składa się z tekturowego korpusu wykonanego z tektury, który jest zakończony tzw. zapalnikiem. Natomiast środek stożka jest wypełniony specjalną mieszanką piro.

! Zastanawiasz się jak odpalić wulkan w bezpieczny sposób? Należy ustawić pirotechnikę na równym podłożu, jeżeli mamy wulkan o dużych rozmiarach, wówczas dobrze jest go zabezpieczyć przed upadkiem, czymś ciężkim, np. kamieniami. W instrukcji dołączonej do produktu, powinna być zawarta informacja, w której powinny zostać opisane wszelkie szczegóły, jak prawidłowo używać produkt.

Zimne ognie

Większość osób na pewno miała styczność, z tym najbardziej rozpowszechnionym rodzajem sztucznych ogni jakimi są zimne ognie. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim, tym, że są bardzo proste w użyciu oraz na tle pozostałych fajerwerków – należą do grupy najbardziej bezpiecznych produktów piro.

Zimne ognie wyróżnia przede wszystkim to, iż można ich używać w zamkniętych przestrzeniach. Budowa i skład omawianych ogni nie jest skomplikowana. Mają one formę cienkiego, metalowego drutu, którego większa część pokryta jest specjalną mieszanką, produkowaną m.in. z azotanu baru, oraz substancji nadających iskrom docelowy kolor (najczęściej żółto – złoty). Producenci zimnych ogni oferują kilka rodzajów fajerwerków o różnej długości.

To najchętniej wybierane sztuczne ognie, a swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim tym, iż są bezpieczne podczas użytkowania, w porównaniu do pozostałych fajerwerków. Co więcej charakteryzuje je niska cena i dostępność. Idealnie nadają się do świętowania Nowego Roku!

! Mimo wszystko, należy być bardzo ostrożnym przy odpalaniu zimnych ogni, nie należy używać fajerwerków w otoczeniu innych przedmiotów.

Rzymskie ognie

Bardzo często rzymskie ognie są używane podczas nocy sylwestrowej. Charakterystyczne dla tego rodzaju fajerwerków jest to, iż są to długie i cienkie tuby zakończone lontem oraz wypełnione specjalną mieszanką piro. Po odpaleniu i oddaleniu się na bezpieczną odległość rzymskie ognie, rozpoczynają pokaz poprzez wystrzał pojedynczych kuli świetlnych. To, jak duże będą kule oraz ile ich zostanie wystrzelonych z tuby zależne jest od wyboru wielkości i szerokości produktu.

! Istotne jest to, aby fajerwerk przed użyciem umieścić w stabilnym elemencie, jak np. szklana butelka, którą należy wbić bardzo mocno w ziemię. Pod żadnym pozorem nie wolno odpalać fajerwerków w rękach czy też blisko innych osób!

Race morskie i świece dymne

Race morskie pełnią funkcję głównie oświetleniową, dlatego chętnie wybierane są na oprawy meczowe. Kibice często sięgają również po świece dymne, które bardzo często wykorzystywane są także w trakcie gry w paintball.

Kolory fajerwerków

Jak to się dzieje, że w sklepach mamy do wyboru, aż tyle różnorodnych barw, jeśli chodzi o fajerwerki? Do produkcji sztucznych ogni stosuje się jony niektórych metali. Składowe te, przy użyciu ciepła zostają wzbudzone, a kolorowe światło, to tzw. efekt uboczny jakie dają podgrzane jony. To od osiągniętej temperatury przez fajerwerki zależy, jaką barwę będziemy obserwować na niebie. Dodając do mieszanki piro większą ilość pyłków magnezowych czy aluminiowych, producenci fajerwerków mogą uzyskać wyższą temperaturę, jaką osiągnie fajerwerk po odpaleniu. Przykładowo, jeśli docelowo produkt po użyciu ma wyróżniać się barwą zieloną, to do składu specjalnej mieszanki dodane zostaną związki baru.

Podsumowanie

Fajerwerki to idealny pomysł na rozjaśnienie sylwestrowej nocy! Jak wskazuje powyższy artykuł wybór sztucznych ogni nie jest taki prosty jakby mógłby się wydawać. Na rynku mamy bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertę rodzajów fajerwerków, a to na który produkt się zdecydujemy powinno zostać uzależnione od okazji, budżetu, doświadczenia w odpalaniu czy miejsca, gdzie chcemy wypuścić fajerwerki w stronę nieba, rozświetlając okolicę!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca