Wywrota

Kiedy warto iść do psychologa z dzieckiem?

Specjaliści od zdrowia psychicznego i rozwoju dzieci są współcześnie bardzo często poszukiwani przez rodziców zaniepokojonych zachowaniem lub sferą emocjonalną malucha. Kiedy warto wybrać się do psychologa z dzieckiem, kiedy natomiast kluczowa będzie konsultacja psychiatryczne?

 

Kim jest psycholog dziecięcy i kiedy warto do niego pójść z dzieckiem?
Psycholog dziecięcy jest osobą znającą się na całościowym rozwoju emocjonalnym i psychicznym dziecka, począwszy od pierwszych miesięcy jego życia, aż do wieku adolescencji. Oczywiście konkretne psycholog dziecięcy może specjalizować się na przykład w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym, szkolnym, albo z nastolatkiem. Na poszczególnych etapach rozwoju dziecka mogą występować różne problemy, które czasami mogą mieć wręcz znamiona zaburzeń. Niektóre z nich są przejściowe, inne mogą trwać przez dłuższy czas, albo nawet zawsze. Tak jest na przykład w przypadku zaburzenia, jakim jest ADHD, autyzm, dysleksja albo dysortografia. Do psychologa dziecięcego idzie się jednak nie tylko po diagnozę, a zatem niejako po nazwanie problemu, ale też po konkretne zalecenia dotyczące pracy i terapii. To właśnie dzięki regularnym spotkaniu i psychoterapii, dziecko może lepiej funkcjonować w świecie i radzić sobie ze swoimi trudnościami.

 

 

Co najczęściej niepokoi rodziców, gdy wybierają się do psychologa dziecięcego?
Bardzo często Impulsem do wybrania się z dzieckiem do specjalisty, jakim jest psycholog są informacje ze szkoły, które dotyczą niepokojących zachowanie w grupie rówieśniczej, problemów z uczeniem się i. koncentracją, lub doświadczenia przez dziecko nadmiernego stresu i leku. Dlatego właśnie tak ważną rolę spełnia kadra pedagogiczna, która może zobaczyć niepokojące objawy i wspomnieć o nich rodziców. Współcześni rodzice coraz więcej wiedzą na temat psychologii i rozwoju dziecka, jednak czasami nie dostrzegają problemów, bo zwyczajnie nie występują one w przestrzeni funkcjonowania w rodzinie. Inne powody zgłaszania się z dzieckiem do psychologa to na przykład kryzys w życiu rodzinnym i wizja rozwodu, duże zmiany w życiu rodziny (na przykład przeprowadzka, pojawienie się rodzeństwa, choroba któregoś z rodziców lub choroba dziecka). To oczywiście tylko kilka przykładowych powodów, które mogą przyspieszyć decyzję o konsultacji z psychologiem. Najczęściej w zachowaniu dziecka można wtedy zauważyć dużą lękliwość i nerwowość, trudności z koncentracją uwagi, smutek i przygnębienie. Niepokojące mogą być również różnego rodzaju objawy somatyczne, takie jak na przykład częste bóle brzucha, trudności ze snem, częste zapadanie na infekcje. To właśnie z tego typu objawami warto również wybrać się nie tylko do lekarza pediatry, ale w przypadku braku medycznych podstaw, pomocy szukać również u psychologa lub psychiatry. Psychiatra dziecięcy to natomiast specjalista, który niezbędny jest do postawienia diagnozy medycznej, potrzebnej na przykład do hospitalizacji dziecka w szpitalu psychiatrycznym (na przykład ze względu na depresję). Psychiatra i psycholog współpracują ze sobą, by postawić jak najbardziej dokładną diagnozę oraz dobrać najlepszy sposób leczenia. Psycholog najczęściej zajmuje się psychoterapia, psychiatra zaś dobiera odpowiednie leki, jeżeli są one wskazane w konkretnym medycznym przypadku.

 

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dla-dzieci-mlodziezy/


źródło: 777
przysłano: 9 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca