Wywrota

Co to jest spawanie argonowe?

Spawanie argonowe posiada wiele zalet, dzięki czemu jest powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Sprawdź, na czym polega metoda TIG!

Spośród wszystkich metod, spawanie argonowe pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Metoda ta jest jedną z najbardziej uniwersalnych, umożliwia spawanie ze sobą różnych materiałów o różnej grubości. Określa się ją też jako TIG (Tungsten Inert Gas).

Na czym polega spawanie argonowe?

Aby zrozumieć, na czym polega spawanie argonowe, wystarczy, go porównać z innymi. Przede wszystkim metoda ta wyróżnia się tempem spawania. Spawanie tradycyjne jest szybsze od tego argonowego, co wpływa np. na jakość spawów. Dzięki zastosowaniu argonu spawanie TIG jest metodą nadzwyczaj uniwersalną i może być wykorzystane praktycznie przy spawaniu wszystkich metali o różnej grubości. W przypadku tej metody najczęściej stosowanym gazem do spawania jest czysty argon. Używa się go niezależnie od metali, które są poddawane spawaniu. W przeciwieństwie do niego metoda MIG wymaga, by do każdego rodzaju metalu stosowany był inny gaz lub mieszanina gazowa.

Jakość spawania argonowego

Wysoka jakość spawania argonowego jest osiągana dzięki długotrwałemu procesowi spawania. Z tego powodu metoda TIG stosowana jest tam, gdzie jakość ma decydujące znaczenie. Sposób ten wykorzystywany jest do spawania metali lekkich takich jak aluminium. W tym przypadku stosowany jest prąd zmienny AC. Stal nierdzewna i stopy miedzi mogą też być spawane tą metodą, ale w tym celu musi być stosowany prąd stały DC.

W niektórych przypadkach metoda argonowa TIG i półautomatyczna MIG stosowane są w połączeniu ze sobą. Przykładem może być spawanie ze sobą rur dla przemysłu morskiego. TIG służy do spawania rdzeniowego, a MIG do wypełnienia spawu. W efekcie uzyskuje się wysoką jakość połączenia w stosunkowo krótkim czasie. W procesie spawania metodą TIG stosuje się odporną na topienie elektrodę wolframową oraz gaz obojętny, najczęściej argon.

Elektrody wolframowe

Elektrody wolframowe są stosowane w spawalnictwie ze względu na wysoką temperaturę topnienia materiału i jego dobre właściwości elektryczne. Zadaniem gazu obojętnego jest osłona dla elektrody przed kontaktem z atmosferą.

Spawanie argonowe jest skomplikowanym procesem, który wymaga od spawacza dużego doświadczenia. Osoba wykonująca tę operację musi jednocześnie jedną ręką operować aparatem spawającym, a drugą kontrolować podawanie metalu, który jest spawany. Aparaty do spawania TIG dostępne są o różnym natężeniu prądu spawania od 150 do 500 amper. Są w stanie pracować na prądzie o natężeniu od 3 amper.

Mamy nadzieję, że ten artykuł choć trochę przybliżył Państwu temat spawania argonowego.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://chrom-system.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 18 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca