Wywrota

Międzynarodowy transport zwłok – jak go zorganizować?

Na przestrzeni paru minionych lat, dane statystyczne prezentujące wyniki umieralności naszych rodaków jasno wskazują, iż w górę poszły słupki zgonów poza granicami Polski. W związku z powyższym, dostrzega się tendencję wzrostową do korzystania z profesjonalnych usług międzynarodowego transportu zwłok. Pogrążeni w żałobie, dla których tego typu formalności to zupełnie obcy temat, mogą dowiedzieć się kilku najważniejszych informacji z niniejszego kompendium wiedzy. W pigułce postaramy się odpowiedzieć na Państwa najważniejsze pytania, rozjaśniając krok po kroku, jak zabrać się za realizację wszelkich wymaganych procedur. Zachęcamy do lektury dalszych akapitów.

Kwestie natury prawnej

Nieodwołalna jest decyzja dotycząca chęci sprowadzenia ciała zmarłego bliskiego z obszarów zagranicznych do ojczyzny. Jeżeli dojdzie do odmowy, albo nikt z rodziny zmarłego nie podejmie się załatwiania spraw związanych z transportem do Polski, przyjmuje się za zasadne i ostateczne przygotowanie pochówku w państwie, w którym nastąpił zgon. W takim wypadku należy wiedzieć, że szczątki naszego krewnego zostają złożone na mogile zbiorowej. W konsekwencji wyżej wyszczególnionej procedury nie ma zatem możliwości sprowadzenia ciała, czy jego ekshumacji. Warto zatem zacząć działać bezzwłocznie po otrzymaniu tragicznej wiadomości o śmierci bliskiego, w przeciwnym razie może być za późno, a na zbyt długie zastanawianie się i rozważanie kwestii formalnych niestety nie ma wystarczająco czasu.

 

Wymagane oświadczenia

Kiedy już rodzina zmarłego postanowi jednoznacznie, że podejmuje się międzynarodowego transportu zwłok, koniecznie musi spełnić szereg obowiązkowych wymogów prawnych. W zakresie regulacji krajowych, procedurę rozpoczyna się od pozyskania zezwolenia polskiego starosty, które jest specjalnie wydawane na życzenie zainteresowanych sprowadzeniem zwłok do Polski. Oświadczenie uzyskuje się od starosty tego obszaru kraju, w którym ciało ma ostatecznie spoczywać, gdy dotrze do ojczyzny. Wniosek to jedno, druga kwestia to zlecenie czynności przez odpowiednio do tego upoważnionego. Specjalistycznym transportem zwłok zajmują się renomowane firmy typu Zakład pogrzebowy Jakubisiak, który kompleksowo realizuje usługi funeralne od przeszło piętnastu lat, dostosowując świadczone wsparcie do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego klienta. Wracając jednak do dalszych formalności leżących po stronie odpowiedzialnego za pochówek zmarłego, konieczne jest dołączenie aktu zgonu a po otrzymaniu pozytywnej decyzji starosty następny krok to już tylko oficjalne wydanie zezwolenia na przewóz prochów/ciała przez organ konsularny danego kraju.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 18 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca