Wywrota

PIT w 2019 roku – najważniejsze zmiany w prawie podatkowym

Zwolnienie z obowiązku samodzielnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych, wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w zakresie niektórych przepisów szczegółowych, działalność nierejestrowana, między innymi to czeka podatników w roku 2019. Zmiany są na tyle istotne, że warto już dzisiaj zapoznać się z nowymi zasadami polityki podatkowej. Zobacz, na jakie udogodnienia możesz liczyć w bieżącym roku.

Prawdziwa rewolucja – nie musisz składać PIT-37!

Zgodnie z nowymi przepisami indywidualni podatnicy rozliczający się z fiskusem poprzez PIT-37 i PIT-38, nie muszą już samodzielnie wypełniać i dostarczać do urzędu skarbowego zeznania podatkowego. Zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa przygotowując roczne zeznanie na podstawie różnego rodzaju rejestrów państwowych i zebranych danych. Innowacja dotyczy około 25% podatników rozliczających się indywidualnie i tyle samo osób rozliczających się razem ze współmałżonkiem. Ci ostatni będą jednak musieli uzupełnić swoje rozliczenie korzystając ze stworzonego przez skarbówkę Portalu Podatkowego.

Każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim zeznaniem od 15 lutego do 30 kwietnia i ewentualnie wprowadzić w nim korekty. W przygotowanym przez KAS indywidualnym PIT-37 czy 38, nie uwzględnia się bowiem przysługujących podatnikowi ewentualnych ulg i zwolnień, takich jak na przykład ulga rehabilitacyjna, mieszkaniowa, termomodernizacyjna, z tytułu darowizny. Podobnie, jeśli do tej pory nie przekazywaliśmy 1% podatku na rzecz jakiejś Organizacji Pożytku Publicznego, a chcemy to uczynić w tym roku lub zmienić organizację, musimy dokonać modyfikacji.

Bez wątpienia korzystne dla podatników jest nowe rozwiązanie w postaci zwolnienia z konieczności wypełniania PIT-ów, dotyczy jednak w bieżącym roku wyłącznie PIT-37 i PIT-38. Miejmy nadzieję, że administracja skarbowa na tym nie poprzestanie.

Osoby chcące rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w tradycyjny sposób mogą skorzystać również z innych udogodnień. Na rynku w 2019 roku funkcjonują programy do PITów, które w znacznym stopniu ułatwiają cały proces rozliczeń podatkowych.

Wyższa kwota wolna od podatku

Pozytywnej zmianie ulega wartość kwoty wolnej od podatku. W podlegającym rozliczeniu roku 2018 wyniosła ona 8000 zł, co oznacza, że dochód nie przekraczający tej kwoty w roku podatkowym 2018, nie zapłaci w ogóle podatku dochodowego. Powyżej tego poziomu dochodu stosuje się jednak zasadę degresji, czyli im wyższy dochód, tym kwota wolna mniejsza. I tak, jeśli zarobimy od 8000 do 13000 zł, kwota wolna będzie się zmniejszać adekwatnie od 8000 do 3091 zł. W efekcie podatnicy z tego przedziału mogą liczyć na obniżenie podatku o 1440 zł, zamiast wcześniejszego 1088 zł.

Niestety, dla lepiej zarabiających nic się nie zmienia – kwota wolna wynosi 3091 zł, czyli możemy odliczyć od podatku 556,02 zł. Przy wysokich dochodach w przedziale 85 528 zł -127 000 zł kwota wolna wyniesie od 3091 zł do 1 zł. Po przekroczeniu dochodów w wysokości 127 000 zł, kwoty wolnej nie ma nie ma w ogóle.

Ułatwienia dla najmniejszych przedsiębiorców

Obowiązująca od kilku miesięcy Konstytucja dla biznesu wprowadziła nowy rodzaj działalności, mianowicie działalność nierejestrowaną, która nie wymaga posiadania numeru REGON, wpłacania składek ubezpieczeniowych i zaliczek na podatek dochodowy. Działalność nierejestrowana dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą i uzyskujących przychody na poziomie nie większym niż 50% minimalnego wynagrodzenia w każdym miesiącu. W tym przypadku PIT 2019 będzie obejmował tzw. inne źródła przychodu osiągnięte w poprzednim roku.

Warto zaznaczyć, że zmieniają się też zasady ustalania składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Tak zwany mały ZUS, polegający na uzależnieniu wysokości składek od osiąganych przychodów jest bez wątpienia korzystnym rozwiązaniem dla wielu mikroprzedsiębiorstw.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 31 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca