Wywrota

Obrazy, plakaty, zdjęcia... Jakie mogą być jeszcze dekoracje na ścianie?

Dekorowanie ścian nie musi odnosić się tylko do naniesienia kolorowej tapety. Do wyboru mamy wiele możliwości, począwszy od zastosowania okładziny, powieszenia obrazu, plakatu czy zdjęcia, a na malowidle artystycznym skończywszy. Oto pomysły na dekoracje ścian, które odmienią każde wnętrze! Najprostszym sposobem na dekorację jest pomalowanie ściany na ciekawy kolor, często też stosuje się zasadę kontrastu kolorystycznego na przeciwległych ścianach. Możemy również zdecydować się na wybór specjalnej techniki malowania ściany, jak chociażby zastosowanie tynku dekoracyjnego, który nada ścianie wyrazistej faktury. Jako element dodatkowy i tak warto wprowadzić do wnętrza ozdoby typu obrazy, plakaty, zdjęcia, tkaniny czy nawet świeczniki ścienne.

Tapiserie nadają miękkości i oryginalności wnętrzu

Zastosowanie tkaniny na ścianę, tak zwanej tapiserii, jest sposobem na ocieplenie wnętrza, zwiększenie izolacji akustycznej, nie wspominając o szansie na wprowadzenie unikalnego, bogatego zdobienia. Rozpięcie tkaniny na ścianie zajmuje zaledwie chwilę, zwłaszcza jak stosujemy lekkie tkaniny.

Możemy zdecydować się na: styl marokański, czyli ciekawy patchwork, styl klasyczny będący połączeniem ramy obrazu z tkaniną obok, bez problemu w sypialni możemy powiesić okładzinę ścienną w stylu prowansalskim, tutaj rządzą oczywiście lilie, czy glamour z przebłyskującym złotem.

Przestrzenna fototapeta

Ciekawa fototapeta będzie imponującym elementem ozdobnym, dodatkowo optycznie zwiększy metraż, a jeszcze jak zdecydujemy się na przykład na przeniesienie zdjęcia rodzinnego, nadamy wnętrzu ciepłej, rodzinnej atmosfery. Tutaj, jeśli chodzi o wzornictwo, nie ma ograniczeń!

Rola fototapety nie musi być tylko ozdobna. Może stać się podłożem motywacyjnym – tutaj warto przenieść ulubiony mobilizujący cytat na ścianę, który będzie codziennie nas podbudowywał i dobrze usposabia do nadchodzącego dnia. Innym sposobem jest też spersonalizowanie cytatu i zastosowanie na przykład fragmentu z literatury, który wyjątkowo zapadł nam w pamięć.

Pamiętajmy, że fototapeta nie musi tylko zdobić – może dostarczyć nam odrobiny optymizmu, zwłaszcza jak zastosujemy hasła motywacyjne lub zdania mające dla nas spore znaczenie.

Ozdobne malowanie ścian

Malarstwo dekoracyjne nie jest niczym nowym. Już w antyku (400 p.n.e. – 400 n.e.) udoskonalono sztukę malarską na tyle, że nie tylko pojawiły się pierwsze szczoteczki do nanoszenia farby, ale też powstawały liczne obrazy dekoracyjne. Oczywiście przedstawiały bóstwa i herosów, a najczęściej ich wizerunkami były ozdobione naczynia i przedmioty użytkowe. Greccy malarze nie odpuszczali także ścianom i można powiedzieć, że wtedy malarstwo dekoracyjne ścienne przeżyło prawdziwy rozkwit!

Pamiętajmy jednak, że poszukiwania pierwszych obrazów ściennych powinny nas poprowadzić do czasów prehistorycznych, kiedy to człowiek pierwotny umieszczał na ścianach jaskiń i skał prymitywne malunki. Pierwsze malunki naskalne są datowane na ok. 40 tysiąclecie p.n.e.!

Dzisiaj ozdobne malowanie ścian to doskonały sposób na uatrakcyjnienie budynków na zewnątrz, a także pomieszczeń wewnątrz. Możemy zdecydować się na efektowny mural w pokoju dziennym albo też ciekawy ornament w sypialni. Z najpopularniejszych motywów warto wymienić malunki miast i mostów, nie brakuje również flory. Wszystko zależy od pomysłu na aranżację wnętrza, umiejętności artystycznych i samej wyobraźni – możliwości jest nieograniczona ilość!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 28 lutego 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca