Wywrota

Wizyta u stomatologa - z czym się kojarzy?

Z czym większości Polaków kojarzy się stomatolog? Skojarzenia, jakie są dość powszechne to ból i ogólny dyskomfort. Być może dlatego do placówek stomatologicznym udajemy się dopiero w ostateczności, kiedy cierpienie jest już nie do wytrzymania. Dziś postaramy się pokazać Wam, że wcale nie ma czego się bać, a leczenie nie musi być czymś trudnym i co najważniejsze — bolesnym!

 

Stare i nieprawdziwe przekonania

Czasy, w których stomatologia była toporną dziedziną medycyny minęły, a dziś dzięki nowym rozwiązaniom takim jak znieczulenia czy specjalistyczne narzędzia powodują, że każdy zabieg staje się niemalże przyjemny. Dobry dentysta zawsze musi zadbać o komfort swojego pacjenta niezależnie od typu czy skomplikowania podejmowanych czynności. To jest jedno z jego najważniejszych zadań. Mimo tego, że zdajemy sobie sprawę z faktu, że mamy do czynienia z postępem, to nadal traktujemy go z rezerwą. Aby to zmienić, na przykładzie dwóch z najpopularniejszych działań stomatologów pokażemy wam, że fakty są całkowicie inne!

Próchnica i jej leczenie

Próchnica to bezsprzecznie jeden z najczęstszych powodów wizyty u naszego stomatologa. Aż 95% dorosłych w większym lub mniejszym stopniu napotka problemy związane z jej powstawaniem. Ciekawiliście się kiedyś, jak ona faktycznie powstaje? Otóż próchnica, a następnie dalsze leczenie próchnicy (więcej na ten temat znajdziecie tutaj - https://usmiechzdrowia.pl/zakres-uslug/periodontologia/) to efekt wpływu najróżniejszych drobnoustrojów takich jak bakterie. Rozkładają one cukry, powodując stopniowe odwapnianie i dalszy rozpad tkanek . Od tego momentu do poczucia bólu zęba już naprawdę niedaleko. Samo leczenie kanałowe jest jednak całkowicie bezbolesne, głównie przez fakt użycia znieczulenia miejscowego, które uniemożliwia odczuwanie bólu. Czego więc się obawiacie?

Usunięcie zęba

Czasami jednak zdarza się tez moment, w którym ząb kompletnie nie nadaje się do leczenia, a jedyną opcją staje się wyrwanie zęba. Z tym że należy pamiętać o tym, że takie nazewnictwo jest … nieprawidłowe! Każdy dentysta powie, że prawidłowym terminem jest ekstrakcja zęba (więcej na ten temat: https://usmiechzdrowia.pl/zakres-uslug/chirurgia-stomatologiczna/). Mimo tego, że sam zabieg polega na usunięciu zęba, wbrew pozorom, jest całkowici bezbolesny podczas samej operacji. Wszystko dzięki wykorzystaniu wspomnianego już znieczulenia miejscowego, jednak w niektórych przypadkach warto zastanowić się nad skorzystaniem z narkozy. Ewentualny ból może pojawić się dopiero po zabiegu, kiedy znieczulenie przestanie działać. Aby się go pozbyć, warto korzystać z zimnych okładów oraz przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych. Jak widać, nawet usunięcie zęba, pozornie najbardziej inwazyjny zabieg stomatologiczny, może być komfortowy dla pacjenta!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 4 marca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca