Wywrota

Jak walczyć z owsem głuchym?

Zwalczanie owsa głuchego może być poważnym problemem dla każdego rolnika. Jednak dzięki odpowiednio dobranym specyfikom walka z tym przeciwnikiem może okazać się w pełni skuteczna.

Czym jest owies głuchy?

Owies głuchy (Avena fatua L.) jest gatunkiem zboża, który występuje w Eurazji oraz północnej Afryce, głównie jako gatunek zawleczony (gatunek, który napłynął z innego regionu geograficznego). W Polsce najczęściej można spotkać go na południu kraju, gdzie jest powszechnie występującym chwastem, który krzyżuje się z owsem uprawnym.

 

Źdźbło owsa głuchego osiąga najczęściej między 60 a 120 cm wysokości. Wiechy zakończone są wieloma gałązkami, które potem zwisają. Osiąga wysoki wzrost i rywalizuje z innymi roślinami o składniki odżywcze z gleby, dlatego szybko ją zachwaszcza.

 

Zwalczanie owsa głuchego

Tradycyjnie owies głuchy jest zwalczany przez ręczne wyrywanie. Chwasty należy usuwać przez wyrywanie zielonego owsa w czerwcu, gdy nie doszło jeszcze do wysiewu jego nasion, a tym samym do dalszego zachwaszczenia gleby.

 

Aktualnie stosuje się także specjalne herbicydy na owies głuchy, które pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów bez wysiłku. Stosuje się wówczas specjalne środki przeciwko chwastom, które zwalczają także inne zagrożenia, na przykład miotłę zbożową, wyczyniec polny, chwastnicę jednostronną i inne gatunki chwastów jednoliściennych.

 

Szybkie w działaniu – bezpieczne dla upraw

Nowoczesne odchwaszczanie upraw z wykorzystaniem środków ochrony roślin to gwarancja wysokiej skuteczności działania – w różnych terminach.

 

Najlepsze herbicydy tego rodzaju zawierają pinoksaden – to substancja aktywna, która ma potwierdzoną skuteczność działania w zwalczaniu chwastów jednoliściennych, w tym także owsa głuchego.

 

Preparaty stosowane przeciw chwastom szybko wnikają do rośliny, zapewniając jej ochronę nawet przy trudnych warunkach pogodowych. W efekcie konkurencyjność chwastów jest eliminowana krótko po zabiegu.

 

Jednocześnie w użyciu znajdują się takie środki ochrony roślin, które gwarantują wysoką selektywność i zapewniają wysoką ochronę dla upraw niezależnie od ich fazy rozwojowej. Dają także swobodę w doborze roślin następczych.


źródło: 777
przysłano: 20 marca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca