Wywrota

Chrapanie – jak możesz pozbyć się problemu?

Chrapanie wiąże się z wieloma konsekwencjami, które mają negatywny wpływ na zdrowie oraz relacje w rodzinie. Ten problem dotyka bardzo dużej ilości osób, ale nie trzeba się z nim godzić. Zamiast kupować najbliższym zatyczki do uszu, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć leczenie chrapania. To wyjdzie wszystkim na zdrowie!

Nie tylko nieprzyjemny dźwięk

Średnio przynajmniej w co czwartym polskim domu w nocy słychać chrapanie – około 11 mln Polaków chrapie. Sam odgłos powstaje w momencie, kiedy przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest utrudniony. Przyczyn tego stanu jest wiele, od problemów anatomicznych, przez stany zapalne w obrębie dróg oddechowych, po otyłość czy pozycję w trakcie snu – obecnie większość z przyczyn chrapania można wyleczyć.

 

Chrapanie wywołuje problemy ze snem u partnerów, ich zmęczenie i rozdrażnienie. W wielu sytuacjach zdarza się, że cała rodzina cierpi z powodu chrapania jednego z jej członków. Przez wdychanie mniejszej ilości powietrza w czasie snu, osoba chrapiąca jest niedotleniona. Poza przerywanym snem, także ten fakt może obniżać koncentrację, wydłużać czas reakcji, mogą pojawić się problemy z pamięcią. Do tego, po jakimś czasie chrapanie może przerodzić się obturacyjnych bezdech senny, czyli OBS, lub spłycony oddech. OBS może przyczynić się do rozwoju chorób, które są bezpośrednim zagrożeniem życia: cukrzycy typu 2, udaru, nadciśnienia, chorób serca. Jest to poważny problem: zawodowi kierowcy, zmagający się z bezdechem sennym, są prawnie zobligowani do podjęcia leczenia OBS i chrapania, aby zachować uprawnienia.

Nowoczesne terapie w walce z chrapaniem

Obecnie dostępny jest szereg nowoczesnych i bardzo skutecznych metod leczenia chrapania i walki z bezdechem sennym. Każdy z nich jest skierowany przeciwko jednej z przyczyn chrapania, dlatego tak ważna jest dokładna identyfikacja problemu i postawienie trafnej diagnozy. Zanim pacjent rozpocznie szereg badań, może także skorzystać z testu, który jest rutynowo stosowany w badaniach przesiewowych i prowadzeniu leczenia u osób z problemem nadmiernej senności. Taki test, w formie ankiety online, można wypełnić na stronie bezchrapania.pl. Po wstępnej diagnostyce, lekarze laryngolodzy zalecają inne badania, przede wszystkim stałego monitoringu snu w nocy (badania polisomnograficznego). Innowacyjne aparaty umożliwiają przeprowadzenie tego badania także w domu pacjenta.

 

Leczenie chrapania może być całkowicie bezinwazyjne i opierać się na zastosowaniu masek wspomagających oddychanie w trakcie snu. Aparaty są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, aby zapewnić idealne dopasowanie. Są bardzo skuteczne: pacjenci już po pierwszej nocy zauważają poprawę jakości snu. Popularne aparaty CPAP wytwarzają stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, dzięki czemu więcej powietrza trafia do płuc. Innym rodzajem masek są aparaty nazębne, które ustawiają żuchwę i język w optymalnej pozycji, udrażniając drogi oddechowe i poprawiając przepływ powietrza i eliminując drażniący dźwięk.

 

Lekarze mają do dyspozycji wiele metod chirurgicznych, które znacząco poprawiają jakość snu osoby chrapiącej. Część zabiegów można przeprowadzić endoskopowo, dzięki czemu operacja jest mniej inwazyjna i pozostawia małe lub nawet całkowicie niewidoczne blizny. W ten sposób można leczyć chrapanie dzięki poprawieniu krzywej przegrody nosowej albo operować zatoki przynosowe, jeśli są objęte przewlekłym stanem zapalnym. Gdy przyczyną chrapania jest osłabienie mięśni i ścian podniebienia miękkiego, można wszczepić tam odpowiednie, ujędrniające implanty.

 

Metod leczenia chrapania jest wiele i są bardzo skuteczne. Aby przestać chrapać i podarować sobie i rodzinie spokojny sen, wystarczy się im poddać.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Abc123
Abc123 1 kwietnia 2019, 10:08
Jest taka dieta od pani Ewa Bednarczyk Witoszek nazywa się Dieta Dobrych Produktów która jest wstanie wyleczyć chrapanie w tydzień u kazdej osoby i to bez leków. Jest mnóstwo filmów na Youtube od Pani Ewy
źródło: 777
przysłano: 28 marca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca