Wywrota

Nowoczesne oświetlenie wiszące – jak dobrać lampę do wnętrza?

Nowoczesne oświetlenie wiszące – jak dobrać lampę do wnętrza? Podczas budowy domu czy remontu kapitalnego w mieszkaniu trzeba na etapie projektowania dobrze przemyśleć kwestię oświetlenia. Decyzję o ilości punktów świetlnych w poszczególnych pomieszczeniach najlepiej dostosować do własnych potrzeb i przyzwyczajeń, ale warto mieć również na uwadze współczesne trendy techniczne i estetyczne.

Spośród wielu rozwiązań stosowanych do oświetlania pomieszczeń najbardziej oczywistym wydaje się być montowanie oświetlenia górnego. Salon, sypialnia, gabinet, pokój dla dziecka powinny mieć swój indywidualny charakter, stąd dobór odpowiedniego żyrandola staje się sprawą niezwykle istotną.

Lampy wiszące nowoczesne - Własny styl czy pogoń za trendami?
To pytanie nurtuje właścicieli urządzanych mieszkań oraz specjalistów zajmujących się aranżacją wnętrz. Wiele osób jest przekonanych, że lampy wiszące nowoczesne naśladujące styl fabryczny nie są odpowiednie do ich salonu stylizowanego na retro czy secesję. Nic bardziej mylnego! Oświetlenie wprawdzie powinno harmonizować z całością wystroju, ale wcale nie musi być nudne, nijakie, wtapiające się czy wręcz rozmywające się w całości.
Lampy wiszące nowoczesne mają swój ostry styl, dodają smaku, przełamują schematy a nawet często wychodzą poza ich granice. I zazwyczaj dzieje się to z korzyścią dla ogólnego efektu estetycznego pokoju oświetlanego tego rodzaju urządzeniami.

Nowe otwarcie na światło – lampy wiszące nowoczesne wokół nas
Śmiałe, nowatorskie rozwiązania w zakresie górnego oświetlenia stosować można praktycznie wszędzie. Pomieszczenia biurowe, gabinety i warsztaty, sklepy, salony w mieszkaniach, sypialnie. Niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia warto mieć na uwadze dwa zasadnicze wyznaczniki doboru górnego źródła światła:

1. Funkcjonalność, czyli właściwe pod względem jasności, natężenia, mocy oświetlanie całości czy poszczególnych części pomieszczenia.
2. Estetykę, czyli wygląd przedmiotu i jego ogólną kompozycję z wyposażeniem wnętrza.

Jeśli chodzi o pierwszy warunek to sprawa jest nieskomplikowana – inne żyrandole powiesimy w salonie, pokoju dla dzieci czy w kuchni i zakupimy zupełnie inne lampy wiszące do sypialni. Spełnienie drugiego warunku w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji właściciela pomieszczeń.

Lampy wiszące nad stołem - Lampy wiszące w salonie, jako doskonałe uzupełnienie oświetlenia centralnego


Wydawać się może, że zamontowanie takiej lampy to żaden problem. Na środku wieszamy piękny żyrandol i cieszymy się jego wyglądem. To dobre dla tych osób, które nie chcą wykazać się indywidualnym stylem, własną wizją aranżacyjną, wyczuciem smaku i wrażliwością estetyczną.

Przede wszystkim warto przemyśleć problem ilości górnych źródeł światła w salonie. Zastosowanie dwóch, trzech lamp wiszących podzieli nam wieli salon na odrębne strefy. Duża, ozdobna lampa zawieszona nisko nad stołem zamieni część pomieszczenia w piękną jadalnię. Zwisająca nad biurkiem industrialna lampa z mocnym światłem „urządzi” gabinet do pracy. Miękkie i rozproszone światło, jakie dają lampy wiszące umieszczone na środku, w niedużej odległości od sufitu, zamieni salon w przytulne wnętrze, w którym rodzina i goście poczują się komfortowo. Gdyby jednak zdarzyło się, że na suficie nie ma miejsca lub instalacja elektryczna nie pozwala na prosty i bezbolesny montaż, to Lampy stojące do salonu to jest to genialne rozwiązanie takiego problemu.


Nowoczesne lampy wiszące do sypialni
Nowoczesność w sypialni? Rzeczywiście brzmi dziwnie. Nowoczesne mogą być kuchnie albo sprzęty w łazience czy salonie. Sypialnia kojarzy się nam z miękkimi kształtami, wygodą, spokojem, ciepłem, a nowoczesność zgrzyta stalą, błyszczy szkłem, epatuje zimnem. Nic bardziej mylnego – nowoczesne oświetlenie ma szansę wreszcie trafić do każdej sypialni.

Wiele osób w ogóle nie docenia znaczenia górnych źródeł oświetlenia w sypialni – przecież tu się śpi, więc po co rozjaśniać całość. Faktycznie, jeśli zamontujemy w pokoju jeden wielki żyrandol na środku, to celowość takiego działania może być dyskusyjna. Ale lampy wiszące do sypialni nie muszą w sypialni smętnie zwisać na środku ani nie muszą być pojedyncze.


Pięknie komponują się industrialne minimalistyczne lampy umieszczone po bokach łóżka nad szafkami nocnymi - zamiast tradycyjnych lampek stojących czy kinkietów przestrzeń nad brzegami łóżka oświetlają dwie nisko zawieszone lampy w stylu przemysłowym.


Można również zamontować na każdym stanowisku po dwie mniejsze lampy różnicując długość zwisu – w sprzedaży zazwyczaj oferuje się żyrandole z możliwością regulacji odległości lampy od sufitu. Taki układ nowoczesnych, błyszczących metalem czy szkłem lamp da dobrej jakości światło potrzebne do czytania książek czy pracy z laptopem i jednocześnie stworzy oryginalną kompozycję dekoratorską.

Lampy wiszące do sypialni o nowoczesnym stylu pasują doskonale do skromnych zestawów mebli w stylu skandynawskim, rustykalnym czy innym minimalistycznym, ale można je również zestawiać z meblami bardziej wyszukanymi i bogatszymi w zdobienia, nawet w stylu retro.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Fabryka Biżuterii, która produkuje sygnety i specjalizuje się w produkcji luksusowej męskiej biżuterii

 

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 4 kwietnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca