Wywrota

Gdzie kupić tanią książkę

Statystyki rokrocznie informują o spadku czytelnictwa i sprzedaży książek. Tymczasem czytelnicy deklarują, że chętnie będą kupowali więcej pozycji, jeśli będą one tańsze. Sprawdziliśmy, gdzie można kupić książki w okazyjnych cenach.

Księgarnie

Tradycyjne księgarnie raczej nie rozpieszczają czytelników niskimi cenami, jednak warto do nich zaglądać. Sezonowe obniżki cen zdarzają się nawet tam. Jednak jeśli chcemy kupić dużo i tanio lepiej odwiedzić duże księgarnie sieciowe. Z oczywistych powodów ceny książek w dużych placówkach są niższe niż w małych. Duże księgarnie zarabiają na dużych obrotach, więc stać je na narzucanie niskich marży. Są zmorą małych, rodzinnych biznesów i ratunkiem dla masowego czytelnika, który kocha książki, a niekoniecznie ma dużo pieniędzy na ich kupowanie.

W dużych księgarniach można liczyć na rabat, jeśli zrobi się zakupy za określoną kwotę. W ostatecznym rachunku oszczędzamy, dlatego robić zakupy np. raz na miesiąc i kupić więcej książek. Wtedy cena jednostkowa okaże się niższa.

Targi Książki

Cykliczne imprezy organizowane w różnych miastach Polski przyciągają tłumy miłośników książek. Powodów jest wiele. Na takich imprezach wydawnictwa prezentują swoje nowości, dla niecierpliwych czytelników to okazja do kupienia książki niemal prosto spod drukarskiej prasy. Bardzo często na targach goszczą sami autorzy. Można z nimi porozmawiać, poprosić o autograf. Dla czytelników to nie lada gratka. No i ceny – na targach zazwyczaj są niższe od regularnych cen o piętnaście do dwudziestu procent. To całkiem sporo. Nic dziwnego, że targi książek mają stałych bywalców, którzy co roku wychodzą obładowani książkami.

Promocje

Trafiają się praktycznie wszędzie i dotyczą pojedynczych tytułów, bardzo często tych, które dopiero pojawiły się na rynku lub właśnie doczekały wznowienia. Informacji o promocjach można szukać w lokalnej prasie, sklepowych gazetkach lub na ulotkach. Takie informacje pojawiają się także w bibliotekach i witrynach księgarni. Kupowanie książek w promocjach oczywiście jest opłacalne, jednak wymaga cierpliwości – nie zawsze promocja jest wtedy, gdy jej potrzebujemy. Warto śledzić oferty księgarni, na przykład zapisując się na newslettery.

Wyprzedaże

Organizowane są cyklicznie zarówno w małych, jak i dużych placówkach. Niestety najczęściej dotyczą książek, które są na rynku dłuższy czas i po prostu się „nie sprzedały”. Plusem takiego rozwiązania są naprawdę niskie ceny, minusem – ograniczony dostęp do nowości. Jeśli jednak potrzebujemy kupić całą serię lub zestaw książek o określonej tematyce, to wyprzedaże są bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dyskonty i hipermarkety

Sklepy wielkopowierzchniowe kojarzone są najczęściej z zakupami spożywczymi ewentualnie chemicznymi. Jednak warto pamiętać, że i one mają swoje stoiska z książkami, gdzie ceny – podobnie jak innych artykułów – są dużo niższe niż w tradycyjnych sklepach i księgarniach. W dyskontach i hipermarketach najczęściej dostępne są książki w oprawie miękkiej (mniej trwałej, ale tańszej niż twarda), jednak czasem zdarzają się i te w twardej, szczególnie gdy mowa o książkach w dużym formacie. W każdym przypadku cena jest przyjemną niespodzianką.

Internet

Do zakupów w internecie chyba już nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. To wygodna i tania forma robienia zakupów. Trzeba tylko wiedzieć, co dokładnie chcemy kupić, bo w internecie nie ma szans na „przekartkowanie” książki przed zakupem. Za to możemy przeczytać recenzje innych czytelników lub pobrać darmowy fragment. Zakupy w sieci to brak konieczności wychodzenia z domu i relatywnie niskie ceny. Księgarnie i sklepy internetowe (np. allegro.pl) stale utrzymują niskie ceny. Powody są dość prozaiczne – prowadzenie sklepu internetowego generuje niższe koszty niż w przypadku sklepów i księgarni stacjonarnych. Dużym plusem takiego rozwiązania jest praktycznie nieograniczona dostępność tytułów. Doprawdy niewiele jest książek, których nie uda się kupić w internecie. Na ogół są to bardzo stare i niewznawiane wydania. Z nowszych pozycji dostępne jest wszystko.

Książki z drugiej ręki

Ta propozycja na pewno nie zachwyci miłośników nowych pozycji, którzy lubią napawać się zapachem farby drukarskiej. Jednak szerokie grono czytelników na pewno z zadowoleniem przyjmie możliwość kupienia książki już przeczytanej przez kogoś innego, ale nadal w dobrym stanie. Takich okazji najlepiej szukać na bazarach, stoiskach z używanymi książkami, organizowanych cyklicznie imprezach poświęconych „uwalnianiu” już przeczytanych książek. Jeśli szukamy oszczędności, tu możemy naprawdę dużo zyskać. Używane książki potrafią kosztować o połowę mniej niż nowe.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 10 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca