Wywrota

Jak czesać swojego pupila – potrzebne akcesoria i pomocne metody

Mogłoby się wydawać, że do czesania psa wystarczy zwykły grzebień lub szczotka. Nic bardziej mylnego! Na dbanie o sierść naszego pupila składa się nie tylko odpowiednia pielęgnacja i regularne szczotkowanie, lecz także korzystanie ze specjalnie przystosowanych do tych czynności akcesoriów. Właściciele psów powinni dowiedzieć się więcej nie tylko o samej czynności czesania psa, lecz także pomocnych metodach i akcesoriach, które ułatwią utrzymanie sierści pupila w dobrej kondycji.

Czym czesać naszego psa?

Nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że podczas czesania psa należy stosować różne rodzaje szczotek i grzebieni, a nawet specjalistyczne narzędzia, takie jak filcak, które ułatwią usuwanie kołtunów. Wszystko dlatego, że sierść psa ma bardzo zróżnicowaną fakturę, która zależy od miejsca ciała, które porasta. Dodatkowo różne psy (nawet tej samej rasy i pochodzące od jednej matki) mogą mieć różne tekstury włosa, które będą wymagały innej pielęgnacji. Aby wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt, skorzystajmy z rady doświadczonego psiego fryzjera lub hodowcy. Pamiętajmy, że akcesoria do czesania i pielęgnacji sierści naszego psa będą nam służyły przez lata, dlatego warto w nie zainwestować.

Czesanie psa – o czym warto wiedzieć

Czesanie psa powinniśmy przeprowadzać wówczas, gdy pies ma dobry nastrój. Pamiętajmy, że ta czynność nie dla każdego zwierzęcia będzie przyjemna, więc dołóżmy wszelkich starań, aby była przynajmniej maksymalnie komfortowa dla naszego czworonoga. Unikajmy nerwowych ruchów i mocnego szarpania, ponieważ mogą powodować ból. Starajmy się nie czesać sierści na sucho, gdyż często przyczynia się to nie tylko do powstawania dolegliwości bólowych, lecz także łamania się włosów. Zamiast tego spryskujmy sierść specjalistyczną odżywką ułatwiającą rozczesywanie.

Podczas czesania psa pamiętajmy o tym, aby wykonywać delikatne i spokojne ruchy, co pozwoli zwierzęciu maksymalnie się zrelaksować. W sytuacji, gdy nasz pupil jest jednak wyraźnie zniecierpliwiony i rozdrażniony, spróbujmy robić krótkie przerwy, a gdy czesanie dobiegnie końca, nagrodźmy go smakołykiem i okażmy mu swoje zadowolenie.

Jak poradzić sobie z kołtunami?

Dla utrzymania właściwego stanu psiej sierści konieczne jest zarówno dbanie o jej higienę, jak i odpowiednia pielęgnacja. Im bardziej obfity podszerstek u naszego psa, tym częściej powinniśmy rozczesywać jego futro. W przeciwnym razie może dojść do powstawania mało estetycznych i trudnych do usunięcia kołtunów. Warto wiedzieć, że niewyczesywana i martwa sierść może prowadzić nie tylko do powstawania kołtunów, lecz także stanów zapalnych skóry i odparzeń.

Jak usunąć kołtuny? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odżywkę w sprayu i spryskać nią skołtunione miejsca, co ułatwi rozczesywanie. Następnie za pomocą filcaka (urządzenia służącego do zdejmowania fragmentów skołtunionej sierści) zacznijmy delikatnie wyczesywać martwą sierść. Jego ostre zęby powinny z łatwością rozcinać niewielkie kołtuny, a niewielki rozmiar tego gadżetu pozwoli stosować go nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak okolice uszu czy pyska.

W przypadku, gdy na sierści naszego psa znajdują się jednak większe kołtuny, niezbędne mogą okazać się także nożyczki, którymi będziemy musieli wyciąć najbardziej sfilcowane miejsca i dopiero później rozpocząć delikatne i miarowe rozczesywanie pozostałych kołtunów.

Nie zaleca się używania zwykłego grzebienia, gdyż może powodować ból i dyskomfort, co może sprawić, że nasz pupil zniechęci się do czesania.

Jak często czesać psa?

Częstotliwość czesania psiej sierści powinna zależeć od kilku czynników. Przyjmuje się, że psy mające sierść należy czesać przynajmniej raz w tygodniu, a te, które mają włosy – każdego dnia lub – jeśli zajdzie taka potrzeba – nawet kilka razy dziennie. W czasie linienia konieczne zwykle jest codzienne czesanie psa. Dzięki regularnemu wyczesywaniu wypadającej sierści nasz pupil będzie czuł się bardziej komfortowo, a w naszym mieszkaniu będzie nieco mniej wszechobecnej sierści.

Oczywiście, w okresach wzmożonej aktywności, kiedy nasz pies więcej czasu spędza na dworze, także zalecane jest częstsze czesanie. Nie tylko po to, aby utrzymać jego sierść w dobrej kondycji i usunąć ewentualny brud, ale także w celu sprawdzenia, czy nasz czworonóg nie złapał kleszcza.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie Wamiz.pl.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 13 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca