Wywrota

ZATRUCIE SUBSTANCJĄ CHEMICZNĄ – CO NALEŻY ROBIĆ?

Zdarza się iż podczas różnych prac domowych mamy kontakt z substancjami chemicznymi. Jeżeli takie substancje dostaną się do naszego organizmu drogą inhalacyjną, przez skórę, jamę ustną czy błony śluzowe może dojść do zatrucia. Niestety takim zatruciom ulegają także dzieci. Co należy zrobić przy zatruciu taką substancją? Zapraszam do lektury!

Skąd czerpać wiedzę na temat pierwszej pomocy przy zatruciu substancją chemiczną?

Nasze mamy często mówią: napij się szklankę mleka, spowoduj (lub nie) wymioty, wyjdź na świeże powietrze. Ale skąd wiadomo, który schemat postępowania jest prawidłowy. Zatrucie substancją chemiczną może mieć łagodny lub ostry przebieg. Przy przebiegu ostrym należy natychmiast wezwać pogotowie. Dzwoniąc na numer 999 telefon odbierze ratownik medyczny, który udzieli rad. Jednak warto pamiętać iż substancji chemicznych jest tak wiele, że nie sposób zapamiętać schemat postępowania przy każdej z nich. Z pomocą przychodzi karta charakterystyki.

Karta charakterystyki substancji chemicznej

Często przy zatruciu wzywamy pogotowie. Jednak kiedy osoba zatruta oczekuje na przyjazd pogotowia i pozostaje nam jedynie czekać, możemy znaleźć konkretne informacje co należy zrobić w karcie charakterystyki. Jest do dokument, który musi zostać wydany przez dystrybutora bądź producenta. Taki dokument znajdziemy w wyszukiwarce google. Wystarczy wpisać karta charakterystyki nazwa substancji, np. karta charakterystyki kreti jako pierwsza pozycja wyskoczy nam karta charakterystyki. Jeżeli wezwaliśmy pogotowie i nic więcej nie możemy już zrobić zamiast stać bezczynnie warto otworzyć tą kartę w punkcie 4. (karta zawiera 16 punktów opisujących standardy bezpieczeństwa). W tym punkcie znajdziemy zasady postępowania w razie połknięcia, zatrucia drogą inhalacyjną, kontaktu ze skórą bądź błonami śluzowymi.

Nie wszystko jest takie oczywiste

Czytając zasady postępowania przy zatruciu różnymi substancjami można się zaskoczyć. Jednym z przykładów jest postępowanie w razie połknięcia kreta. Niestety co jakiś czas media informują o połknięciu przez dziecko granulek do udrażniania rur. Karta charakterystyki tej substancji zaleca podanie do wypicia dużej ilości wody. Kret jest silną zasadą zatem podanie dużej ilości wody spowoduje rozcieńczenie substancji, a tym samym mniejsze jej stężenie. A wydawać by się mogło, że nie wolno podawać wody…

Zasady postępowania w razie zatrucia substancjami chemicznymi często są tematem szkoleń BHP w firmach.

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service

Krakowskie Centrum BHP


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
anonimowy 111
anonimowy 111 21 marca 2021, 16:08
HAHAHAHAHAHA
źródło: 777
przysłano: 16 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca