Wywrota

Opony całoroczne a jazda po mieście

Opony całoroczne mogą być rozwiązaniem, które pozwoli jeździć na oponach cały rok, bez konieczności wymiany ich na przełomie sezonów. Jednak wiele osób ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie się sprawdzi. Chodzi zwłaszcza o zimę, kiedy polskie drogi bardzo często są śliskie i nieodśnieżone. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie i czy sprawdzi się ono na polskich drogach? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czym są opony całoroczne?

Obecnie opony całoroczne są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż te produkowane jeszcze kilka i kilkanaście lat temu. Podstawową cechą, której wymaga się od opon całorocznych, jest możliwość użytkowania ich w temperaturach mieszczących się w zakresie przynajmniej od -20 do +30. Musi on być zaprojektowana tak, by działać odpowiednio niezależnie od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że powinna ona gwarantować równie dobre hamowanie zarówno na zimnej i zaśnieżonej powierzchni, jak i na gorącej i suchej. Jest jednak kilka modeli opon, które sprawdzają się w skrajnych warunkach.

Zalety i wady używania opon całorocznych

Opony całoroczne, jak każde rozwiązanie, posiada swoje wady i zalety. Podstawową zaletą opon jest fakt, że nie trzeba ich wymieniać, tylko można jeździć na nich cały rok. W związku z tym nie trzeba ponosić kosztów dodatkowego kompletu opon oraz regularnej wymiany, która następuje dwa razy w ciągu roku. Ponadto, opony całoroczne to także oszczędność czasu i kolejny obowiązek z głowy. Wadą opon całorocznych może być fakt, że nie będą one dawały rady w wyjątkowo skrajnych warunkach. Chodzi tu zwłaszcza o wyjątkowo zaśnieżone i oblodzone drogi zimą. Ponadto mogą one także zużyć się znacznie szybciej niż dwa komplety użytkowane zamiennie. W związku z tym oszczędność związana z oponami zimowymi może być niewielka.

Kiedy sprawdzą się opony całoroczne?

Opony całoroczne będą dobrym rozwiązaniem, ale tylko w niektórych przypadkach. Z całą pewnością będzie można używać ich w mieście. Tam drogi zazwyczaj są odśnieżone i dobrze przygotowane do jazdy. Efekt potęguje także ogromny ruch samochodów, który nie dopuszcza do tworzenia się warstwy lodu.

Co więcej, opony całoroczne sprawdzą się w mieście z uwagi na krótkie dystanse przewidziane do pokonania. Z całą pewnością opony całoroczne powinny darować sobie osoby, które jeżdżą dużo i na długie dystanse oraz te mieszkają na wsi lub w górach. Tam często drogi są znacznie bardziej zaniedbane w okresie zimowym i czasem potrzebne są nawet łańcuchy.

Wynajęcie samochodu

Każdy, kto decyduje się na wynajęcie samochodu, powinien sprawdzić, jakie opony oferują wypożyczalnie z jego okolicy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę wraz ze swoją lokalizacją np. "wypożyczalnia samochodów Poznań"i sprawdzić, jaką ofertę posiadają poszczególne wypożyczalnie.

Zazwyczaj podobne informacje powinny być zawarte na stronie internetowej, jeżeli nie zawsze można skontaktować się z wypożyczalnią. Warto także przed wynajmem poinformować, gdzie będzie użytkowany samochód oraz jakie warunki mogą panować na docelowych drogach.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 23 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca