Wywrota

Nawodnienie organizmu podstawą dobrego samopoczucia

Woda odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. Uczestniczy we wszystkich procesach, jakie w nim zachodzą. Jest jednym z najważniejszych jego składników. Ma wpływ na procesy trawienne i przemianę materii, usuwa toksyny, chroni nas przed przegrzaniem odprowadzając ciepło z potem, ale też odgrywa znaczną rolę w koncentracji uwagi oraz osiąganiu dobrych wyników sportowych. Ciało ludzkie to w ponad 50% woda. Woda polecana jest osobom na diecie, które pragną schudnąć. Nie trudno jest wywnioskować, że nawodnienie organizmu jest kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia.

Zapotrzebowanie na wodę

Instytut Żywności i Żywienia podaje, że norma dzienna dla kobiet to 2 litry, a dla mężczyzn 2,5 litra wody. Są to zalecenia ogólne, biorące pod uwagę płeć. Istnieje jednak także sposób, według którego można obliczyć to zapotrzebowanie bardziej precyzyjnie. Na jego podstawie uważa się, że człowiek powinien wypijać od 2 do nawet 3 litrów wody dziennie. Wynika to z założenia, że 1 ml wody powinien przypadać na 1 spożytą kalorię. Przy zalecanym zapotrzebowaniu kalorycznym od 2000 do 3000 kalorii, będzie to wystarczająca ilość wody.

Inaczej jednak odżywiają się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Co za tym idzie, powinny również pić więcej wody. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dziecko w brzuchu mamy rozwija się w środowisku wodnym i potrzebuje wody do budowy narządów i tkanek. Nawadnianie organizmu w tym szczególnym okresie pozwala też na redukcję mdłości, objawów zgagi oraz nadkwasoty. Co najważniejsze, picie dużej ilości płynów pozwoli ciężarnym zapobiec odwodnieniu, które jest groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jeśli zaś chodzi o matki karmiące, picie wody pomoże im zwiększyć laktację. Mleko kobiece składa się w 87% z wody, a więc do jego produkcji i właściwego samopoczucia kobiety powinny odpowiednio nawadniać swój organizm.

Efektywne nawodnienie organizmu zależy również od tego:

 •         jaki tryb życia prowadzimy,

 •         czy właśnie przechodzimy jakąś chorobę,

 •         od warunków atmosferycznych,

 •         masy ciała.

Dużo więcej wody zaleca się wypijać sportowcom, osobom, które codziennie ćwiczą na siłowni oraz tym pracującym fizycznie, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Nawodnienie organizmu jest u nich szczególnie ważne. Również podczas infekcji, głównie tych z występującą gorączką oraz biegunką i wymiotami, spożycie wody powinno być zwiększone. Objawy te mogą bowiem szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Czym jest odwodnienie organizmu i jakie może mieć skutki?

Niedostateczna podaż płynów może grozić odwodnieniem i jego poważnymi konsekwencjami. Odwodnienie to stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm. Pierwszymi jego objawami są:

 •         zwiększone pragnienie,

 •         suchość w jamie ustnej,

 •         rzadsze oddawanie moczu lub

 •       oddawanie go w mniejszej ilości i o intensywniejszym zapachu oraz ciemniejszym zabarwieniu,

 •         brak apetytu,

 •         drżenie mięśni,

 •         przyspieszone tętno,

 •         mniejsza elastyczność skóry.

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu może prowadzić do osłabienia, bólów i zawrotów głowy, zaburzeń świadomości. W takiej sytuacji spada też ciśnienie krwi. Skrajne odwodnienie może spowodować  uszkodzenia narządów, a nawet zagrażać naszemu życiu.

Jak zapewnić sobie prawidłowe nawodnienie organizmu?

Najłatwiejszym sposobem nawodnienia organizmu jest picie wody. Ważne jest, aby pić regularnie, często, ale małymi łykami i w niewielkich ilościach. Takie spożywanie wody zapobiegnie szybkiemu wypłukiwaniu soli mineralnych z organizmu. Jaka woda będzie dla nas najlepsza? Obecnie w Polsce produkuje się wody zaliczane do czterech rodzajów:

 1.    Naturalne wody mineralne – pozyskiwane są z odwiertów głębinowych, mogą być średnio lub wysoko zmineralizowane.

 2.    Naturalne wody źródlane – wydobywa się je z krystalicznie czystych źródeł, z płytszych warstw podziemnych. Są to głównie wody nisko zmineralizowane.

 3.    Wody stołowe – otrzymywane z łączenia wody źródlanej lub przefiltrowanej wodociągowej ze składnikami mineralnymi bądź wodą mineralną. Są znacznie uboższe w składniki mineralne niż inne wody.

 4.    Naturalne wody lecznicze – pochodzą z głęboko izolowanych od zanieczyszczeń źródeł leczniczych. Zawierają składniki lecznicze, które znacząco wpływają na zdrowie. Mogą to być wody nisko, średnio i wysoko zmineralizowane.

Niestety łatwo jest przedawkować składniki, które są obecne w popularnych wodach, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Aby więc zapewnić sobie bezpieczne i zdrowe nawodnienie organizmu wybieraj naturalne wody źródlane o niskim lub średnim zmineralizowaniu. Taką wodą jest Dar Natury. Możesz pić ją codziennie, bez ograniczeń.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
kaja
kaja 23 czerwca 2019, 20:38
Mogę to potwierdzić na własnym przykładzie. Dzień w dzień bolała mnie głowa, byłam ospała, gdy wyczytałam, że to może być objaw odwodnienia, zaczęłam pić 2-3 litry cisowianki i zdecydowanie lepiej się czuję, a o lekach przeciwbólowych całkiem zapomniałam
źródło: 777
przysłano: 27 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca