Wywrota

Partnerstwo Publiczno-Prywatne - co warto wiedzieć na jego temat?

Subiekty publiczne jeszcze chętniej współdziałają z indywidualnymi podmiotami komercyjnymi, natomiast współpraca ta może przyjmować legalnie określone oraz zinstytucjonalizowane ramy w formie np. partnerstwa publiczno-prywatnego. Więcej na jego temat możemy poczytać na stronie internetowej https://jacekkosinski.pl/uslugi/partnerstwo-publiczno-prywatne/.

PPP – nowoczesna metoda inwestycji


Partnerstwa publiczno-prywatne to sposób na pobudzenie rozwoju oraz inwestycji, jakiego walory okazują się szczególnie w okresach zwolnienia ekonomicznego. W Polsce potencjał PPP stale nie jest w pełni wykorzystywany, o czym najdobitniej mówi stale niewielka liczba modeli wykonywanych w owej formule. Jednak współpraca sektorów publicznego z prywatnym jest nowoczesną metodą inwestycji, jaka zapewnia zalety obu stronom, lecz jej największym beneficjantem jest społeczeństwo. Małe zaciekawienie partnerstwem publiczno-prywatnym winno zatem zachęcać do działań, jakie pozwalają wdrożyć PPP do praktyki realizacji zadań publicznych jako dopełnienie tradycyjnej strategii inwestycyjnej. Jest faktem niezwykle doskonale znanym oraz niepodlegającym dyskusji, iż w tej epoce eksploracji kosmosu, więc New Space, zaangażowanie podmiotów prywatnych w przestrzeni kosmicznej zdobyło wcześniej niepowtarzalny poziom. Nie znaczy to jednakże, iż państwa, natomiast w szczególności państwowe instytucje oraz pozostałe jednostki organizacyjne, zupełnie wycofały się z działalności kosmicznej, ustępując pola prywatnym graczom. Jest właśnie na odwrót.  

Pomiar skuteczności działań PPP


Dla analizy działań wykonywanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przydatnym urządzeniem jest ocena VfM (ang. Value for Money). Ocena owa pozwoli zweryfikować skuteczność oraz efektywność realizacji inwestycji oraz być jednym spośród elementów wprost działających na podjęcie decyzji o współpracy poprzez ewentualnych kontrahentów. Jednak bywa ciężka do stosowania, ponieważ ważne przy analizie są informacje ilościowe, jakie często ciężko rozpoznać. W Polsce nie ma przymusu używania owego rodzaju wyjść, jednak podmiot zewnętrzny przymuszony jest do odpowiedniego zarządzania finansami publicznymi, oraz tymże samym rozważnego oraz pomyślanego podejmowania decyzji w obszarze alokacji zasobów na owego rodzaju cele. Kolejnym urządzeniem wykorzystywanym do realizacji projektów w ramach partnerstwa publicznego-prywatnego jest typ porównawczy rynku publicznego PSC (ang. Public Sector Comparator). Typ tenże stanowi określany koszt realizacji konkretnego przedsięwzięcia z perspektywy pełnego jego cyklu życia.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 13 czerwca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca