Wywrota

Oczyszczacze powietrza pod lupą - czy wiosną i latem są zbędne?

O zanieczyszczeniu powietrza, a dokładniej smogu najwięcej się mówi w okresie grzewczym, kiedy stężenia pyłów dochodzą do bardzo szkodliwych wartości. Zimą na powstawanie smogu przyczynia się głównie “niska emisja”, która powstaje w wyniku palenia śmieciami oraz nieprawidłowego spalania w piecach. Latem w zasadzie problem znika, tyle tylko na jakość powietrza wpływają też inne czynniki.

Jakość powietrza latem

Na wstępie warto przypomnieć o występowaniu dwóch rodzajów smogu - smogu typu londyńskiego oraz Los Angeles (smog fotochemiczny). Ten pierwszy występuje głównie w sezonie grzewczym, wtedy w powietrzu występuje największe stężenia szkodliwych pyłów jak np. pył PM2,5. Jak informuje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wraz z pogarszaniem się jakości powietrza, u ludzi wzrasta ryzyko powstawania chorób serce, udaru mózgu, nowotworów płuc czy przewlekłych chorób dróg oddechowych w tym astmy.

Z kolei smog fotochemiczny dotyczy głównie stref subtropikalnych, ale w Polsce można go zaobserwować w słoneczne dni w strefach ze wzmożonym transportem drogowym np. Warszawa, Kraków. W związku z tym powstaje brunatna mgła pojawiająca się nad miastami, która jest mieszanką wielu gazów, zwłaszcza tych gazów spalinowych. Te wchodzą w reakcję ze światłem słonecznych, w wyniku powstaje trujący gaz czyli ozon.

Wysokie temperatury sprzyjają otwieraniu okien, wielogodzinnym wietrzeniu, w celu zapewnienia świeżego powietrza. Tyle, że mieszkańcy dużych miast, zamieszkujący blisko dróg ze zwiększonym ruchem drogowym są w dalszym ciągu narażeni są na smog. O szkodliwości oddychania powietrzem zanieczyszczonym przez spaliny samochodu informują badania przeprowadzone w Kanadzie, które informują o zwiększeniu zagrożenia demencją starczą aż o 7-10%.

Nie tylko smog, ale też pyły roślin

Wraz z nadejściem ciepłych dni, wszystko budzi się do życia. Tak jak rośliny - w lecie kwitną prawie wszystkie drzewa, kwiaty, trawy. W związku z tym alergicy i astmatycy przeżywają istną katorgę. Zaczerwienione oczy, kaszel, ciągły wodnisty katar to tylko część objawów jakie dotykają alergików.

Alergeny w powietrzu występują nie tylko w sezonie wzmożonego pylenia, choć w tym okresie wszystkie objawy odzywają się niemal podwójnie. Są takie alergeny, które występują przez cały rok, jak np. roztocza kurzu domowego. Roztocza to część organiczna kurzu niewidoczna dla ludzkiego oka, który żywi się ludzkim lub zwierzęcym naskórkiem. Ich rozmnażaniu sprzyja kilka czynników m.in. ciepło i wysoka wilgotność powietrza, a spotkać je można w meblach tapicerowanych, dywanach, wykładzinach czy pościeli.

Więcej informacji i zaleceń dla alergików można znaleźć w artykule: https://klarta.pl/smog/oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka-tani-ideal--klarta-13.

Oczyszczacz powietrza zimą i latem

Posiadanie oczyszczacza powietrza nie tylko zimą, ale też latem ma swoje wielkie zalety - chronimy siebie i bliskich przed nieodwracalnymi skutkami smogu. Z punktu widzenia astmatyków i alergików posiadanie oczyszczacza powietrza również ma sens, podnosi komfort życia przez cały rok minimalizując kontakt z alergenami w pomieszczeniu zamkniętym. Mieszkańcy nieruchomości przy ulicach przez cały rok są narażeni na gazy spalinowe czy zwiększone osadzanie się kurzu, dlatego powinni rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, który ochroni ich przed wieloma zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz.

Użytkowników grupy związanej z alergią na Facebooku spytano o ich zdanie odnośnie działania oczyszczacza powietrza przy alergii. Oto odpowiedzi:

Julia: "Oj polecam, u nas alergia i astma. W okresie jesienno zimowo wiosennym przynajmniej 4 x zapalenie oskrzeli. Pierwszy taki sezon z oczyszczaczem zapalenie oskrzeli było tylko raz, a teraz drugi sezon - zero ?"

Kina: "Ja używam dwa razy w tyg. Kaszlu brak, chrapania brak ☺️"

Marta: "U nas jest mega poprawa . Noce w końcu przespane"

Zatem - jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Rynek oczyszczaczy powietrza jest całkiem nowy, ale stale się powiększa. Na rynek wchodzą nowi gracze oferując coraz nowocześniejsze technologie i urządzenia o niezliczonych ilościach stopniach filtracji. W rzeczywistości sprowadza się to do tych samych technologii, które posiada większość oczyszczaczy dostępnych w sprzedaży. Na co zwracać uwagę, aby rozsądnie wybrać oczyszczacz powietrza?

Wydajność

Właściwie dobrane urządzenie powinno charakteryzować się odpowiednim CADR (ilość powietrza, które urządzenie w ciągu godziny) lub przepływem powietrza. Oba parametry wyrażane są w m³/h, tyle tylko, że wydajność powietrza zawsze będzie wyższa niż CADR, ponieważ jest mierzona bez filtrów w środku. Zalecaną wartością jest CADR min. 3 razy większy od objętości oczyszczanej powierzchni. Zatem mierzymy objętość (powierzchnia x wysokość) docelowego pokoju, mnożymy x3 i mamy odpowiedni CADR.

Popularny oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 oraz Klarta Stor mogą być używane zarówno w sypialni jak i salonie. Klarta Forste 2 dostępny jest aż w 5 kolorach i przeznaczony do 38 m² przy CADR 277 m³/h. Ten model został doceniony w artykule: https://www.nowiny.pl/lifestyle/142895-oczyszczacz-powietrza-klarta-forste-2-piaty-kolor-i-nowa-automatyka.html.

Z kolei oczyszczacz Klarta Stor o wydajności az 580 m³/h oczyści powietrze w pokoju o powierzchni nawet 80 m². 3 kolory (czarny, biały, złoty), automatyka idealna do polskich domów sprawia, że jest to godny polecenia oczyszczacz powietrza do większych pomieszczeń jak np. salon, oraz mniejszych jak sypialnia.

Filtry

Najpopularniejszy zestaw filtrów to filtr HEPA, węglowy i wstępny. Skupimy się na filtrze HEPA, ponieważ to on jest odpowiedzialny za usuwanie pyłów ze smogu czy roślin. Powinien być od E11 (skuteczność 95%) wzwyż. Następnie jest filtr E12 (99,5%), H13 (99,95%) oraz H15 (99,995%).

Dodatkowe technologie w oczyszczaczach powietrza

W oczyszczaczach powietrza znalazły zastosowanie technologie i funkcje, które nie są filtrami, ale wspomagają proces oczyszczania powietrza z niektórych substancji. Taką funkcję może pełnić:

  • tryb automatyczny – działa na podstawie aktualnej jakości powietrza. Oczyszczacz jest wyposażony w czujniki (np. czujnik PM2,5) i w momencie zwiększenia się stężenia tego pyłu, urządzenie zwiększa prędkość pracy, aby szybciej zwalczyć zanieczyszczenia.
    Tryb ten jest o tyle wygodny dla użytkownika, że nie musi on manualnie zwiększać/zmniejszać prędkości urządzenia, ponieważ robi to za niego oczyszczacz.

Co w praktyce to oznacza?

Jeżeli oczyszczacz powietrza ma działać na podstawie czujników to powinny one być odpowiednio skalibrowane i dostosowane do polskich warunków. W Polsce problemem jest pył PM2,5, ponieważ on jest mikroskopijnej wielkości i łatwo dostaje się do organizmu. Dlatego dobrze jest, kiedy tryb automatyczny, a dokładniej czujniki działają na podstawie tego pyłu i mają niskie zakresy działania.

Przykład:

Oczyszczacze powietrza Klarta na stronie Klarta działają na niskich wartościach PM2,5, które przy wartości 16 µg/m³ przechodzi w szybszy tryb, aby usunąć zanieczyszczenia powietrza. Producent dostosował zakresy do polskich warunków, ponieważ w Polsce dopuszczalne średniodobowe stężenie pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m³. Dla porównania oczyszczacze powietrza ściągnięte bezpośrednio z Chin działają według norm chińskich (dużo wyższych niż w Polsce) i traktują np. 50 µg PM2,5 jako dobrą jakość powietrza.

  • jonizator  – jego zadanie polega głównie na przywracaniu równowagi pomiędzy jonami dodatnimi a ujemnymi (urządzenia elektryczne sprzyjają nadmiarowi tych pierwszych), lecz generowane aniony łączą się z naładowanymi dodatnio cząsteczkami zanieczyszczeń (głównie patogenów) i wspomagają ich usuwanie.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Filtryplus.pl
Filtryplus.pl 28 czerwca 2022, 23:55
Niezależnie od tego, kiedy kupimy oczyszczacz powietrza przyda nam się on przez cały rok. W zimie przed smogiem, a w pozostałe miesiące przyniesie ulgę alergikom.
źródło: 777
przysłano: 26 czerwca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca