Wywrota

Ogólne zasady konserwacji maszyn przemysłowych

W interesie każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego (niezależnie czy jest to zakład stolarski czy wytwórnia produkująca żywność) leży dbałość o wszystkie użytkowane w nim maszyny. Czynność ta jest niezbędna, aby codzienna praca urządzeń była zarówno efektywna, jak i bezpieczna. Warto pamiętać, że konserwację należy przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. Pozwala to uchronić maszyny przed niespodziewanymi awariami, a także zapewnia poprawne działanie w kolejnym okresie eksploatacyjnym.

Sposoby czyszczenia maszyn przemysłowych

Zarówno maszyny służące do produkcji jedzenia, jak i te wykorzystywane w warsztatach - np. maszyny stolarskie wymagają odpowiedniego czyszczenia zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi urządzenia i zaleceniach gwarancyjnych. Konserwacja maszyn przemysłowych polega na cyklicznym przeglądzie stanu technicznego oraz gruntownym oczyszczeniu z wszelkich zalegających pozostałości np. po drewnie czy metalu. Te czynności mają na celu zapewnienie jak najdłuższej i bezproblemowej pracy urządzenia. Czyszczenie odbywa się zazwyczaj za pomocą różnych metod, jednakże jedną z najbardziej skutecznych jest wykorzystanie myjki parowej, która szybko i efektywnie usuwa wszelkie nawet najtrudniejsze zabrudzenia powstałe przy pracy. Dzięki temu, że zostają one rozpuszczone przez suchą parę, nie trzeba używać żadnego preparatu chemicznego. Tego rodzaju sposób pozwala na pozbycie się zabrudzeń nawet z trudno dostępnych miejsc, których dezynfekcja klasycznymi metodami nie pozwoliłaby na uzyskanie zadowalającego efektu.

Zasady konserwacji maszyn

Ze względu na dziesiątki rodzajów maszyn przemysłowych, ustalono zasady, których należy przestrzegać podczas konserwacji. Wszystkie części i podzespoły maszyn, które ulegają zanieczyszczeniu podczas pracy powinny być udostępnione do procesu mycia w taki sposób, aby urządzenie czyszczące mogło nie tylko dokładnie odtłuścić i zdezynfekować, ale także usunąć pozostałości po produkcji, a także ewentualne ślady rdzy na maszynie. Należy pamiętać, że na czas przeprowadzania czynności konserwacyjnych należy bezwzględnie odłączyć maszyny od źródła energii. Wszystkie zalegające zbędne substancje należy usuwać z mechanizmów maszyn przemysłowych, ponieważ z czasem negatywnie wpływają na wydajność pracy, a poza tym mogą powodować nagłe i kosztowne do naprawy awarie maszyn. Wyniki z przeglądów maszyn są rejestrowane, a następnie przechowywane i udostępniane do dyspozycji zainteresowanych podmiotów, w szczególności dla nadzoru i kontroli warunków pracy. Okres przechowywania wynosi zazwyczaj 5 lat, o ile przepisy nie stanowią inaczej.

Efektywna praca maszyny zależy w sporej mierze nie tylko od poprawnego użytkowania, ale także od regularnej konserwacji podzespołów. Czynność ta powinna być maksymalnie efektywna, a także nie przyczyniać się do zbyt długich przestojów pracy. W przypadku, gdy nie ma pewności, co do tego jak przeprowadzić zabieg konserwujący, należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Kacper
Kacper 21 kwietnia 2020, 22:21
Konkretne pytanie i konkretna odpowiedź.
Komentator
Komentator 28 kwietnia 2020, 14:53
plagiat z innej strony
Plagiat
Plagiat 28 kwietnia 2020, 14:55
multi-matic.pl/konserwacja-maszyn/#Definicja_konse…
To z tej strony autor korzystał, jest napisane słowo w słowo (ale tylko wybrane fragmenty) na tamtej stronie jest ładniej i dostępniej
źródło: 777
przysłano: 27 czerwca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca