Wywrota

Autostrady w Portugalii - poradnik

Portugalia staje się jedną z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji w Europie. Turyści trafiając na lotnisko w Lizbonie najczęściej decydują się na wynajem samochodu i zwiedzanie dalszych zakątków kraju korka. Co jednak warto wiedzieć nim wybierzemy się autostradą z Lizbony do Porto?

Formy płatności za autostrady

Kraje Europy na różny sposób radzą sobie w kwestii opłat na autostradach. Temat jakże ważny, szczególnie, kiedy w szczycie sezonu oglądamy obrazki na których kolejki samochodów czekają by w końcu uiścić opłatę w okienku i móc kontynuować swoją podróż. Począwszy od tradycyjnego sposobu płatności gotówką, bądź kartą, przez winietki, aż do ich wersji elektronicznych.

 

Via Sem Custos Para o Utilizador?

Niektóre kraje decydują się na bezpłatne przejazdy. Podobnie było przez pewien czas z autostradami w Portugalii. Zdecydowano się tam na Autostrady SCUT - tzn. Via Sem Custos Para o Utilizador - droga bez opłat dla użytkownika. Jak to działa w praktyce? W zamian za budowę i utrzymanie drogi, firma miała wyłączność na koncesje punktów usługowych wzdłuż niej rozmieszczonych (stacje benzynowe, sklepy, restauracje). Użytkownicy nie płacili bezpośrednio za wjazd, ale dopiero korzystając z tych usług. Szybko jednak ten sposób okazał się nieopłacalny i postanowiono się z niego wycofać. Państwo przejęło odpowiedzialność za utrzymanie autostrad, wprowadzając jednocześnie opłaty.

 

System płatności Via Verde

System opłat w Portugalii jest zależny od tego, czy samochód posiada portugalskie, czy zagraniczne tablice rejestracyjne. Wszystko odbywa się poprzez system elektronicznej identyfikacji tablic rejestracyjnych oraz sczytywania sygnału Via Verde. Powyżej jezdni zainstalowane są kamery i czytniki, realizujące te zadania. W samochodzie jest urządzenie pokładowe, przypisane do konkretnego pojazdu, które komunikuje się z bramką w momencie, kiedy pod nią przejeżdżamy. Wszystko jest rejestrowane automatycznie. Mandat za brak ważnego biletu lub urządzenia pokładowego jest często 10 razy wyższy od stawki za dany odcinek drogi.

 

Płatność manualna

Bez systemu Via Verde sposób płacenia jest znacznie trudniejszy. Kierowca korzystający z autostrady SCUT musi udać się na pocztę, lub do punktu PayShop, aby podać numery rejestracyjne i móc dokonać zapłaty. Kod płatności, jest niestety dostępny dopiero 48 godzin po przejeździe. Jest to czas, aby wprowadzić rejestr auta do systemu, korzystającego przez pocztę oraz PayShop. Dodatkowo, nie można przekroczyć terminu 5 dni roboczych od momenty wprowadzenia kodu płatności - jest to czas na zapłatę. Spóźnienie zamyka możliwość zapłaty oraz obciąża dodatkowym kosztem. Kierowca może już tylko czekać na wezwanie do zapłaty i karę pieniężną nałożoną przez Urząd Skarbowy. Dalsze zlekceważenie, niesie ze sobą wyższą karę i wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

 

Płatność obcokrajowców - nieco trudniej.

Mogą skorzystać z systemu EasyToll, który jest dedykowany właśnie obcokrajowcom i emigrantom. Pierwszym krokiem jest rejestracja, w której łączymy nasze numery rejestracyjne z numerem karty kredytowej. Dokonamy tego na wjeździe na autostradę. Taka rejestracja jest ważna przez 30 dni, później automatycznie wygasa.

 

Innym sposobem jest wykupienie karty TollCard (wartości €5, 10, 20 lub 40). Po aktywacji SMS-em i podaniu numeru rejestracyjnego. Opłata za każdy przejazd odliczana będzie od wykupionego salda. Dla turystów odwiedzających Portugalię na krótki okres, można polecić kartę Toll Service, dzięki której za opłatą €20 możemy podróżować bez limitów przez 3 dni wszystkimi autostradami SCUT. Autostrady SCUT bardzo często są patrolowane, a zagraniczni turyści zatrzymywani do kontroli. Brak ważnego przejazdu poskutkuje mandatem płatnym na miejscu.

 

Wypożyczyć Via Verde?

Via Verde można oczywiście wynająć. Taką usługę oferuje również samo operator. Opłata za pierwszy tydzień użytkowania to €6 i €1,5 za każdy następny, plus koszty przejazdów autostradami. Dzięki takiej opcji, jest możliwość korzystania z priorytetowych pasów przy przejeździe przez bramki bez zatrzymywania.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 3 lipca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca