Wywrota

Co pobudza kreatywność?

W ostatnim czasie wiele można usłyszeć o kreatywności. Niektórzy twierdzą, że jest ona cechą wrodzoną, przez co wymaga ciągłego treningu i doskonalenia. Bez wątpienia istnieją techniki, dzięki którym można pobudzić w sobie zdolność twórczego myślenia. Stosowanie się do określonych zasad może nie tylko pozytywnie wpłynąć na efekty w pracy czy szkole, ale również relacje z innymi ludźmi. Co zatem robić, aby polepszyć swoją kreatywność?

1. Noś przy sobie długopis i notes

Ile razy w ciągu dnia zdarza ci się wymyślić coś oryginalnego, a później o tym zapomnieć? Jeśli taka sytuacja miała miejsce chociaż raz, warto nosić przy sobie długopis i notes. Ręczne zapisywanie pomysłów przyniesie zdecydowanie lepsze efekty niż mobilne notatniki i aplikacje. Naukowcy wskazują, że tradycyjna forma notowania pobudza więcej obszarów mózgu, przez co działanie będzie bardziej efektywne i szybciej przeniesie wymierne skutki. Zapisane w ten sposób pomysły można stopniowo wprowadzać w życie – zaniechanie tego działania może poskutkować zapomnieniem wymyślonych koncepcji.

 

2. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Zdrowie fizyczne to podstawa – należy o nie zadbać w pierwszej kolejności, jeśli chcemy, aby nasze myślenie było wydajne i przynosiło pożądane efekty. Aktywność fizyczna nie tylko dotlenia mózg. Podczas uprawiania sportu wzrasta także poziom endorfin, co pozytywnie wpływa na nasze nastawienie i motywuje do działania. Zbawienne działanie na zdolność twórczego myślenia będą miały niemalże wszystkie aktywności, ale najbardziej wymierne rezultaty przyniosą najprawdopodobniej ćwiczenia wydolnościowe (jazda na rowerze, bieganie, siatkówka).

 

3. Zapisz się na kurs lub szkolenie

Niezwykle pomocne mogą okazać się także specjalne kursy i szkolenia. Uczestnicy, podczas tego typu wydarzeń, poznają zazwyczaj rozmaite techniki, próbują samodzielne zdefiniować pojęcie kreatywności i wykonują ćwiczenia, ukazujące najważniejsze mechanizmy. Dobrym rozwiązaniem będzie także wybór szkoły kreatywnej (takiej jak chociażby technikum w Szczecinie) lub odpowiedniego kierunku studiów, dzięki czemu znalezienie pracy w szeroko pojętym przemyśle kreatywnym będzie znacznie łatwiejsze, a pracodawcy docenią takie przygotowanie do zawodu.

 

4. Dostosuj otoczenie

Wystrój otoczenia odgrywa istotną rolę. Jeśli źle czujemy się w danej przestrzeni, cała uwaga będzie skupiała się właśnie na tym. Aranżacja dopasowana do naszych upodobań i gustu będzie natomiast działała stymulująco i pobudzi do twórczego myślenia. Warto jednak pamiętać o tym, że otaczająca nas przestrzeń powinna co jakiś czas się zmieniać. Z tego powodu od czasu do czasu przyda się jej reorganizacja – przemeblowanie, zmiana akcesoriów, nowa roślinność czy wyrzucenie zużytych przedmiotów. Takie działanie sprawi, że do mózgu zaczną docierać nowe bodźce, a ich potencjał odzwierciedli się w oryginalnych pomysłach i rozwiązaniach.

 

5. Próbuj nowych rzeczy

Od dawna marzysz o podróży w odległy zakątek świata? Chciałbyś poznać inne kultury? Chcesz spróbować nietuzinkowego hobby? Nie czekaj, zrób to! Wszystkie nowe doświadczenia to garść inspiracji, które można wykorzystać, aby jeszcze bardziej pobudzić kreatywność. Pozytywne skutki przyniesie także unikanie rutyny – wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy wrócić do domu inną drogą, spróbować nowego dania lub spędzić wieczór poza domem, zamiast oglądać kolejny odcinek serialu.


źródło: 777
przysłano: 8 lipca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca