Wywrota

Ubezpieczenie mieszkania od zalania

Życie w mieszkaniu ma wiele zalet, do których z pewnością można zaliczyć rozbudowany system centralnego ogrzewania oraz brak zmartwień związanych z konserwacją, wymianą czy naprawą zewnętrznych części budynku. Jednak wewnętrzne awarie, takie jak np. pęknięty wężyk od pralki mogą doprowadzić do zalania sąsiada mieszkającego piętro niżej, co może grozić nie tylko stratami finansowymi, ale również niechcianym konfliktem. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, warto wykupić odpowiednią polisę.

Typowe usterki prowadzące do zalania mieszkania

Niekontrolowany wyciek prawie zawsze oznacza problemy i z reguły powoduje konieczność poniesienia kosztów w swoim mieszkaniu, ale także zalanym mieszkaniu sąsiada. Polisa może okazać się nieoceniona w przypadku:

  • Uszkodzenia instalacji wodnej lub kanalizacyjnej
  • Braku drożności w brodziku prysznicowym, wannie, umywalce czy zlewie
  • Uszkodzonej pralki lub zmywarki, z których wycieka woda
  • Nieumyślnego pozostawienia niezakręconych zaworów podczas przerwy w dostawie wody
  • Wycieku wody z akwarium lub łóżka wodnego
  • Awarii centralnego ogrzewania w okresie zimowym

Czy podstawowe ubezpieczenie mieszkania jest wystarczające?

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy zapoznać się z zakresem, jaki obejmuje wariant podstawowy polisy mieszkaniowej. Standardowy pakiet powinien zawierać ubezpieczenie mieszkania od zalania, pożaru czy innych zdarzeń losowych.

W określonych przypadkach poszkodowany nie otrzyma rekompensaty

Towarzystwa ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) określają zdarzenia, na skutek których odszkodowania nie będą wypłacane. Z reguły należą do nich m. in.:

  • Pozostawienie otwartych okien lub drzwi balkonowych podczas gwałtownej ulewy
  • Zalanie mieszkania wodą wywołanego niewłaściwym stanem okien lub ich złym zabezpieczeniem
  • Nieszczelność instalacji wodnej i kanalizacyjnej w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości sam przyczynił się do ich złego stanu technicznego
  • Rażące niedbalstwo ze strony właściciela mieszkania skutkujące uszkodzeniami urządzeń sanitarnych oraz sprzętu AGD (pralka, zmywarka)

Jaki jest przebieg zgłoszenia szkody mieszkania?

Osoba, której mieszkanie zostało zalane, musi zgłosić się do sąsiada będącego w takim przypadku winowajcą całego zajścia. Jeśli przyzna się on do zaniedbania i przekaże numer swojej polisy, to poszkodowany będzie mógł niezwłocznie zgłosić zdarzenie do towarzystwa ubezpieczeniowego. Następnie konieczna jest wizyta rzeczoznawcy, który określi wielkość poniesionych strat, aby móc wypłacić adekwatne do nich odszkodowanie.

W przypadku nieposiadania polisy OC przez stronę, która jest winna zalania mieszkania lub unikania przez nią odpowiedzialności, jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu w celu dochodzenia swoich praw.

Warto pomyśleć o dodatkowym rozszerzeniu polisy

Optymalizacja ubezpieczenia to bardzo ważna kwestia pozwalająca wystrzec się innych nieprzyjemności. Podczas zalania mieszkania uszkodzeniu mogą ulec sprzęty RTV i AGD, meble, ubrania oraz inne cenne rzeczy. Z tego powodu warto poszerzyć ochronę o mienie ruchome.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojego mieszkania?

Interesującą nas polisę mieszkaniową można wybrać na kilka sposobów. Można skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń, która pozwoli nam poznać zakres danej polisy oraz wysokość składki, lub też udać się do agenta, z którym będzie można porozmawiać o zakresie ochrony. Jeśli posiadamy jakieś wątpliwości lub umowa wydaje się być nie do końca jasna, to dobrym rozwiązaniem jest też kontakt z infolinią towarzystwa bądź osobista wizyta w siedzibie interesującej nas firmy.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 19 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca