Wywrota

Jakie powinna wyglądać wizyta u endokrynologa?

Jeśli zaglądasz w to miejsce, to na pewno zastanawiasz się, czym zajmuje się endokrynolog i jak powinna wyglądać wizyta u niego. Sama endokrynologia zajmuje się zajmuje się wydzielaniem wewnętrznym – na to wskazuje sama nazwa ( gr. Endos – wewnętrzny, krino – wydzielam). Chodzi oczywiście konkretniej o gruczoły i hormony w naszym organizmie. Jeśli ich praca jest zaburzona, to wizyta u endokrynologa będzie koniecznością.

Kim jest i czym zajmuje się endokrynolog?

Jak już wspomnieliśmy, endokrynolog to specjalisty, który zajmuje się gruczołami i wydzielanymi przez nie hormonami. Czy jednak każdy z nas wie, jakiego mamy gruczoły w naszym organizmie. Wymienić możemy tarczycę, przytarczycę, przysadkę mózgową, nadnercza, szyszynkę, podwzgórze, grasicę, jądra i jajniki. Możliwych powikłań jest u pacjenta jest więc naprawdę sporo i w wielu przypadkach ą one skomplikowane do zdiagnozowania, ponieważ ich objawy nie są swoiste i często przypominają zwykłe przemęczenie lub przeziębienie.

 

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Endokrynolog zazwyczaj nie jest pierwszym lekarzem, do którego udajemy się ze swoimi zdrowotnymi problemami. Często mamy więc już wykonany szereg badań, które możemy mu przedstawić. Jeśli tak nie jest, to z dużą dozą prawdopodobieństwa zostanie nam zlecona morfologia krwi, a także szereg badań określających kondycję naszej tarczycy, czy TSH, FT3 i FT4, a także anty-TPO. Często endokrynolog zaleca również wykonanie badania poziomu witaminy D3. Na miejscu endokrynolog zapozna się z tymi badaniami, a także wykonana USG tarczycy. Jednocześnie przeprowadzi z nami wywiad na temat chorób w naszej rodzinie, by określić nasze genetyczne predyspozycje.

 

Co powinno nas skłonić do wizyty u endokrynologa?

Często objawy chorób endogennych mogą być dla nas nieoczywiste. Wynika to z prostego faktu, że dość łatwo można je pomylić z innym chorobami jak grypa czy przeziębienie. Jednak kluczem do decyzji o wybraniu się do endokrynologa powinno być nagłe pojawienie się objawów i ich długie utrzymywanie się. Możemy tutaj wymienić między innymi nagłe przybieranie lub tracenie masy bez zmiany swoich nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.

 

Częstym problemem może być również nadmierne przesuszanie się skóry lub jej przetłuszczanie, a także trądzik. Przejdźmy do włosów. W niektórych przypadkach może być ich u kobiet po prostu o wiele za duży w miejscach, w których zazwyczaj nie występują. Również w przypadku dzieci może pojawić się nadmierne owłosienie na twarzy w o wiele zbyt młodym wieku.

 

Częstym problemem, na który skarżą się pacjenci dotknięci chorobami endokrynnymi są problemy z nastrojem i koncentracją. Brak równowagi hormonalnej może skutkować sennością, jak i nadmiernym pobudzeniem. Jednocześnie takie osoby mogą być nerwowe. Dodatkowo dochodzi do tego kwestia pobudzenia seksualnego. Libido może niemal całkowicie zaniknąć lub być nadmiernie wysokie.

 

Problemy mogą dotyczyć także odczuwania temperatury. Czasami może nam być bardzo ciepło, a czasami bardzo zimno i to niezależnie od warunków panujących w naszym otoczeniu. Może się to również wiązać z obrzękami naszych dłoni i stóp.

Kobiety natomiast mogą cierpieć na problemy z regularnością miesiączkowania lub wręcz brakiem występowania cyklu. Jednocześnie mogą mieć problem z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 21 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca