Wywrota

Planujesz wyjazd w Tatry? Zobacz jak się przygotować!

Planujesz wakacje w Zakopanem? Dobrze trafiłeś! Jeśli jeszcze nie jesteś pewny gdzie nocować, jak zorganizować wycieczkę, lub co zabrać ze sobą w góry – przeczytaj poniższy artykuł.

Najpierw noclegi. Zakopane – kiedy szukać?

Zakopane i okolice są oblegane w sezonie turystycznym. A ten trwa tu prawie cały rok. Zarówno latem, jak i zimą, tłumy z całej Polski wyruszają na Podhale. Aby się nie rozczarować, zarezerwuj nocleg stosunkowo wcześnie. Najlepsze miejsca są zajęte już kilka miesięcy przed terminem! Jadąc na żywioł ryzykujesz brakiem wolnych pokoi. Dlatego najlepiej zarezerwuj nocleg jak najszybciej! Jeśli cenisz sobie wygodę lub wybierasz się większym gronem znajomych, idealne dla Ciebie okażą się apartamenty. Zakopane lub niedaleko szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego – wybór lokalizacji należy już do Ciebie.

Mapa i przewodnik turystyczny to podstawa

Kiedy wybierasz się na wędrówkę po górach, nawet na bardzo uczęszczane trasy – koniecznie miej ze sobą mapę turystyczną. Aktualną znajdziesz przy wejściach do Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na terenach schronisk. Taka mapa jest naprawdę niezbędna – masz na niej zaznaczone nie tylko wszystkie szlaki, ale też schroniska i miejsca postojowe, gdzie możesz zaplanować odpoczynek i przerwę na posiłek. Nie ufaj Google Maps – w górach może być to rozwiązanie zawodne, a na dodatek może Ci się zdarzyć brak zasięgu. Najlepsze będą mapy połączone od razu z przewodnikiem turystycznym. Na nich znajdziesz informacje na temat ciekawych miejsc do zobaczenia oraz ogólne przydatne wskazówki.

Zaplanuj wycieczkę odpowiedzialnie

Planując trasę, pamiętaj aby dopasować trudność i długość trasy do swoich możliwości. Jeśli rzadko chodzisz po górach, nie porywaj się od razu na najtrudniejsze odcinki. Planując wycieczkę, pamiętaj o czasie na postoje. Tutaj chwilkę odpoczniesz – możesz się porozciągać, posiedzieć, porobić zdjęcia, a przede wszystkim – napić się i zjeść przygotowany wcześniej prowiant. Najlepiej sprawdzą się przygotowane wcześniej kanapki, batoniki energetyczne, czekolada oraz bakalie. Zaplanuj duży (około godzinny) postój w schronisku, gdzie zjesz coś ciepłego. Całodzienna wędrówka naprawdę wyczerpuje, dlatego warto regularnie uzupełniać kalorie.

Zabezpiecz się na wszystkie warunki

Nawet jeśli zamierzasz wędrować tylko po bardzo uczęszczanych szlakach, warto zapisać sobie telefony alarmowe 985 i 601 100 300 (GOPR). Wyjdź w trasę wczesnym rankiem i miej przy sobie naładowany telefon, a najlepiej weź dodatkowo powerbanka. Na wszelki wypadek przyda Ci się zapalniczka, latarka oraz apteczka. Jeśli chodzi o ubiór – pogoda w górach jest naprawdę bardzo zmienna. Dlatego koniecznie weź ze sobą polar i lekką kurtkę przeciwdeszczową. Przydadzą się przy załamaniu pogody, ale też przy wchodzeniu na wyższe partie gór. Na szczytach może być ledwo kilka stopni Celsjusza, podczas gdy przy wejściu na szlak doskwiera wam upał.

Wygoda i bezpieczeństwo

Oprócz polaru i kurtki przeciwdeszczowej, koniecznie weź ze sobą nakrycie głowy, na przykład czapkę z daszkiem. Podczas wędrówek po niezacienionych terenach będzie naprawdę niezbędna. W przeciwnym wypadku szybko się zmęczysz i zaryzykujesz udar słoneczny! Załóż wygodne buty, które pewnie trzymają się stopy i nie ślizgają się. Komfortu doda Ci bawełniana lub sportowa koszulka, która dobrze odprowadza ciepło i wilgoć. Pamiętaj, że będziesz musiał nieść ze sobą prowiant i zapasowe rzeczy nawet przez kilka godzin, dlatego koniecznością jest wygodny plecak – nie torba! Dzięki temu marsz będzie o wiele łatwiejszy, a Ty nie obciążysz za bardzo swojego kręgosłupa ani barków. Pamiętaj o regularnych przerwach i baw się dobrze!


źródło: 777
przysłano: 21 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca