Wywrota

Gołdap - jedyne takie uzdrowisko

Podobno najlepszym wyznacznikiem czystości powietrza jest pewien rodzaj porostu, który pojawia się rzadko i to tylko w miejscach o niezwykle czystym powietrzu. Taki rodzaj porostu znaleziono kiedyś w okolicy wsi Żytkiejmy w powiecie gołdapskim w północno-wschodniej Polsce.

Kilka dekad temu w Gołdapi robiono wiercenia geologiczne i odkryto wody mineralne między innymi z dużą zawartością magnezu. Potem w pobliskiej wsi Niedrzwica odkryto duże pokłady błota borowinowego.

Ale to jeszcze nie wszystko

I może już by były wystarczające atuty by gmina Gołdap starała się o status uzdrowiska, ale nie sposób pominąć innych choćby wyjątkowej urody otoczenia geograficznego. Wszak od północnego-wschodu do miasta przylega Puszcza Romincka, która niegdyś była rewirem łowieckim cesarza Wilhelma II. Po nim zostały wyjątkowe zabytki w postaci kilkunastu głazów z inskrypcjami, ustawionymi w miejscach gdzie ten władca upolował pokaźnych rozmiarów jelenie.

Do miasta, tuż przy dzielnicy uzdrowiskowej przylega polodowcowe jezioro Gołdap, którego jedna trzecia znajduje się po drugiej stronie granicy z obwodem kaliningradzkim FR. Poszukiwaczy przeszłości ekscytują pozostałości po dawnej kwaterze Luftwaffe znajdujące się podmiejskim Lesie Kumiecie. Znajdowała się tu podobno hamownia do silników rakiet V-2.

Sezon turystyczny przez cały rok

Gołdap uzyskała status uzdrowiska, póki co jedynego w województwie warmińsko-mazurskim. Jednakowoż warto wiedzieć, że turystykę można tu uprawiać przez cały rok, bowiem Gołdap leży również w pobliżu najwyższych szczytów Szeskich Wzgórz, w tym również Pięknej Góry, która jest centrum narciarstwa zjazdowego. Znajduje się w tym miejscu kolej krzesełkowa i kilka stoków narciarskich z wyciągami orczykowymi.

U stóp góry znajduje się zajazd, natomiast na szczycie można podziwiać piękne widoki zza okien kawiarni obrotowej. Chętni mogą pograć w kręgle lub skorzystać z parku linowego.

Kilka kilometrów na południowy wschód znajduje się Tatarska Góra (308 m n.m.p.) na szczycie której w zagłębieniu znajduje się jeziorko dystroficzne otoczone roślinnością tundrową. U stóp tego szczytu znajduje się "Bezkrwawe safari", czyli jedna z największych w Polsce hodowli dzikich zwierząt. Można tu podziwiać między innymi stada danieli, jeleni, koniki polskie, strusie, zebry, a nawet wielbłąda.

Przyjeżdżając do uzdrowiska Gołdap warto mieć na uwadze ciekawą lokalną kuchnię z kartaczami "w roli głównej". Chociaż pyszna jest ryba smażona na głębokim tłuszczu prosto ze stawu znajdującego się w "Bezkrwawym safari".


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 3 września 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca