Wywrota

Nosisz blizę z kapturem? Kliknij ten clickbait!

Bluza z kapturem – czarna klasyczna lub wzorzyście kolorowa, casualowa, bez nadruku lub ze stylową identyfikacją. Taką bluzę znajdziemy właściwie w każdej szafie. To strój idealny na wieczór w domu, spotkanie z przyjaciółmi czy nieoficjalne wyjście na miasto. Fajne bluzy męskie dobrze wyglądają i co ważniejsze - każdy wygląda w nich dobrze.

Na początku był kaptur

Męskie bluzy to garderoba, którą kochają kobiety. Zdjęcie w bluzie męskiej mówi: „ten facet jest mój”, „tak dobrze nam razem”, „jestem z nim szczęśliwa”. Skąd wziął się fenomen czegoś tak prostego jak bluza z kapturem i jaka jest jej historia?

Dawniej kaptur stanowił osobną część garderoby. Używany był zamiast czapki. Szczególnie kojarzono go z mnichami, ale można było zobaczyć go u ludzi różnych stanów. Pierwszą firmą, która połączyła kaptur z bluzą było Champion Products, które w latach 30-tych XX wieku wypuściło masową serię bluz dla sportowców. Nie używano wtedy bluzy z kapturem w taki sposób, jaki znamy dzisiaj. Traktowano ją jako rodzaj bielizny termicznej, którą wkładano pod odzież wierzchnią. Champion Products z czasem rozszerzyło swoją ofertę wchodząc we współpracę ze szkołami – tak powstały dwuwarstwowe stroje dla chłopców, które pełniły funkcję ciepłego mundurka szkolnego – na przykład dla szkolnych drużyn sportowych. Kilka lat później ta sama firma zaprojektowała też odpowiednik damski. W ten sposób opatrzona emblematami szkolnymi bluza stała się znakiem rozpoznawczym młodzieży z różnych szkół.

Lata 70-te. Narodziny Hip-Hopu

W latach 70. dzieciaki z biedniejszych dzielnic USA zaczęły chodzić w bluzach także poza szkołą. Znudzeni biedą i życiem bez perspektyw zaczęły tworzyć muzykę i w dalszej perspektywie całą kulturę Hip-hopu. Hoodie - bluza z kapturem stała się wyrazem kontestacji wobec obowiązującej polityki, prawa, podziałów społecznych i braku tolerancji. Kaptur zaczął służyć za kamuflaż i tak rozpoczęła się jego niechlubna historia. Napady zakapturzonych gangów, grabieże, włamania – to wszystko zaczęło budować gruby mur uprzedzeń w stosunku do ludzi w kapturach. Z czasem jednak zmieniono powszechny stosunek do kaptura i z ulic zaczął wychodzić na wybiegi. Obecnie bluzy z kapturem występują na wybiegach w bardzo niespotykanych aranżacjach – szyte z jedwabiu lub wyszywane kamieniami szlachetnymi stały się towarem luksusowym.

Własna linia odzieżowa

Obecnie dobry raper nie istnieje bez swojej własnej linii odzieżowej. Seria stylistyczna bluz męskich – bez kaptura, z kapturem lub z kominem wyznacza krąg subkultury muzycznej. Bluzy Ganja Mafia, bluzy Hemp Gru czy bluzy Koka – to produkty sztandarowe marek, których właścicielami są znani polscy raperzy. Markę Koka założył Pezet w 2011 roku, a Ganję Mafię – Kali. Odzież łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach, stwarza płaszczyznę porozumienia. Określa także status społeczny. W ten sposób funkcjonuje na przykład marka Pit Bull – bluzy, w których na ulicy stajesz się kim ważnym. Bluzy raperów przeznaczone są przede wszystkim dla mężczyzn. Dla kobiet powstały ich bardziej wyszukane stylistycznie odpowiedniki, czego przykładem są bluzy Diamante. Bluzy damskie nawiązują do męskich, ale przede wszystkim mają być wygodne i praktyczne. W ten sposób bluza stała się odzieżą powszechną i pasującą do każdego, bez względu na status i pochodzenie. Bluzę można założyć na różne okazje i czuć się w niej dobrze. Niemniej nic nie zastąpi uczucia, jakie pojawia się wtedy, gdy po romantycznej kolacji lub o poranku piękna kobieta wkłada bluzę mężczyzny swojego życia.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Szymex
Szymex 19 czerwca 2020, 14:06
Podoba mi się ten szczery tytuł :) Szanuję. Street life4life
źródło: 777
przysłano: 1 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca