Wywrota

Domowe nagrywanie. 3 najważniejsze sprzęty

Jeszcze kilkanaście lat temu na założenie własnego studia mogli pozwolić sobie nieliczni. Dziś dostępność sprzętu niezbędnego do samodzielnego nagrywania jest dużo większa, a jego ceny są przystępne dla większości muzyków. Domowe nagrywanie nie musi zresztą wiązać się z chęcią publikacji utworów. Odsłuchiwanie takich materiałów to doskonały sposób na doskonalenie własnego warsztatu i wychwycenie błędów. Tym bardziej, że do prostych nagrań, poza instrumentem, wystarczy tylko niewielka ilość sprzętu.

Domowe nagrywanie – mikrofon

Poza instrumentami elektronicznymi i elektrycznymi, mikrofon to na pewno podstawowy sprzęt do nagrywania. Jest niezbędny nie tylko dla wokalistów, ale też między innymi perkusistów oraz muzyków grających na instrumentach dętych i smyczkowych. Mikrofony muzyczne dostępne są w wersjach z tradycyjnym złączem, wymagającym interfejsu audio lub przedwzmacniacza oraz wtyczką USB umożliwiającą podłączenie bezpośrednio do komputera. W drugim przypadku warto wybierać modele z odpowiednio długim przewodem, pozwalającym na ustawienie mikrofonu z dala od komputera. Jest to szczególnie ważne w przypadku głośno działających PC-ów, których dźwięki mogłyby zostać zarejestrowane przez czuły sprzęt.

Domowe nagrywanie – metronom

Granie z metronomem to niezawodny sposób na wyćwiczenie poczucia rytmu i umiejętności gry w odpowiednim tempie. Nie powinno więc zabraknąć go w wyposażeniu żadnego muzyka – tak tego początkującego, jak i doświadczonego artysty. Do nagrywania utworów najlepszy będzie któryś z cichych metronomów. Może to być zarówno urządzenie transmitujące dźwięk bezpośrednio do słuchawki znajdującej się w uchu muzyka lub model taki jak Soundbrenner Pulse, zakładany na rękę jak zegarek i emitujący praktycznie niesłyszalne wibracje.

Domowe nagrywanie – interfejs audio

Urządzenia tego typu, znane też jako zewnętrzne karty dźwiękowe, pozwalają zamienić komputer w miniaturowe studio nagraniowe. W porównaniu do montowanych fabrycznie kart oferują dużo lepszą jakość nagrywanego dźwięku. Poza tym ich zaletą jest obecność wejść VST, które umożliwiają nagrywanie z wykorzystaniem przesterów i efektów.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 7 listopada 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca