Wywrota

Monety okolicznościowe - czy mogą być inwestycją?

W świecie numizmatyki są takie monety, których poszukują pasjonaci i są takie, którymi nikt się nie interesuje. Rodzajów monet jest jednak znacznie więcej, aniżeli te, które służą jako środek płatniczy w danym kraju. Bardzo często pojawiają się serie monet pamiątkowych, które są emitowane przez Banki Narodowe i bardzo chętnie nabywane przez wszystkich, którzy są pasjonatami monet.

Nie tylko banki jednak emitują taki rodzaj monet, ale również firmy, osoby prywatne i chociażby rozmaite organizacje. Na drugim biegunie numizmatycznym znajdują się tak zwane monety bulionowe, czyli inwestycyjne. Tymi nie zapłacimy w sklepie za zakupy, ale warto je mieć w swoim sejfie. Dlaczego?

Monety pamiątkowe, a monety inwestycyjne

Bardzo często oba pojęcia są mylnie interpretowane. Sporo osób łączy je i uważa, że monety inwestycyjne (bulionowe) są tym samym co pamiątkowe monety okolicznościowe. Warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Monety inwestycyjne wykonywane są przede wszystkim z najwyższego jakościowo kruszcu (złoto, srebro, rzadziej inne metale) i służą do przechowywania w bezpieczny sposób swojego kapitału oraz jego inwestowaniu w kruszec.

Często oczywiście posiadają one także stylizowany awers i rewers, ale ma to mniejsze znaczenie w ich przypadku. Liczy się tu przede wszystkim próba z jakiej zostały wytopione i masa. Ich ceny kształtują się od kilkuset złotych za sztukę, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ich posiadacze nie przywiązują do nich wagi sentymentalnej i przeznaczają je na inwestycję. W związku z tym taka moneta w momencie konieczności spieniężenia kapitału może nawet zostać przetopiona, choć de facto zwykle są sprzedawane w nienaruszonym stanie.

Monety okolicznościowe natomiast to monety wykonane ze znacznie uboższego kruszcu. Oczywiście bywają również takie, w których znajduje się pewna domieszka złota lub srebra, ale raczej nie używa się do tego metali szlachetnych, a znacznie tańsze stopy. To wpływa oczywiście już na starcie na cenę. Materiałowo taka moneta nie jest wiele warta i często jest również dość popularna w obiegu. Co za tym idzie nie możemy liczyć, że zarobimy na niej wiele pieniędzy, choć oczywiście są na rynku takie monety pamiątkowe, które są poszukiwane przez kolekcjonerów.

Cenę w ich wypadku kształtuje jedynie rynek, bo poza nielicznymi przypadkami ich surowcowa wartość jest znikoma. Wartość kruszcowa jest niewielka, ale sentymentalna może być naprawdę olbrzymia. Cena ta zależeć będzie jednak przede wszystkim od tego kto wydał daną monetę, w jakim nakładzie, jak dawno temu, a także od jakości wykonania i walorów estetycznych.

Emisja własnych monet

Żyjemy w pięknych czasach i nie musimy mieszkać na dworze królewskim lub być członkiem dużego banku, by nakazać wydanie monet okolicznościowych. Może to zrobić każdy z nas, gdy tylko zechcemy w taki właśnie sposób upamiętnić jakieś wydarzenie lub wręczyć takie monety na przykład pracownikom naszej firmy. Kiedy zatem warto wydać własną monetę?

Przede wszystkim jeżeli zarządzamy jakąś organizacją (np. pożytku publicznego) lub działamy w administracyjnej strukturze. Podobnie w przypadku prowadzenia swojej firmy, która dynamicznie się rozwija, wybicie pamiątkowej monety może być niezwykle ciekawym posunięciem, które pozwoli na uzyskanie pamiątek i przy okazji utrwalenie na przykład rocznicy powstania firmy. To sposób na tworzenie pięknej historii naszej działalności, która być może za kilka pokoleń będzie olbrzymią firmą z tradycjami.

Również w przypadku rozmaitych rocznic klubów sportowych (także tych małych) wybicie monety sprawdza się świetnie stanowiąc wspaniałą pamiątkę. Tak naprawdę jedynie nasza wyobraźnia nas ogranicza. Jeżeli w danej organizacji, firmie czy stowarzyszeniu jest wiele osób, którym możemy takie monety wręczyć w ramach pamiątki, to sygnał, że ich wybicie ma sens.

monety-mccmedalepl.jpg

Jak wybić własne monety?

Oczywiście nie wybijemy monet samodzielnie w swoim warsztacie. Firmę, która wykonuje takie zadania znajdziemy m. in. pod adresem https://mccmedale.pl/. Wystarczy, że zlecimy wybicie naszych monet, a wszystko rozpocznie się ekspresowo od pracy koncepcyjnej nad kwestiami wizualnymi naszej monety. Dzięki współpracy ze znakomitymi grafikami i projektantami w krótkim czasie naszym oczom ukaże się wizualizacja monety. Następnie wspólnie z firmą ustala się wszystkie szczegóły, treść monety, jej zdobienia i elementy na niej się znajdujące. Następnie powstaje matryca, która staje się wzorcem dla naszej monety. Mało tego, w przyszłości na podstawie tej właśnie matrycy będziemy mogli wybić dodatkowy nakład naszych monet, gdy zajdzie taka potrzeba.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 26 listopada 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca