Wywrota

Przygotowania do matury

Wielu maturzystów nie myśli jeszcze o egzaminach maturalnych. Wydaje się, że do maja jeszcze daleko, przed uczniami na razie przyjemne wydarzenia – święta, sylwester, studniówka, ferie zimowe. Na naukę przyjdzie jeszcze czas. To błąd. W kilka tygodni ciężko będzie przygotować się do matury.

Jeżeli jeszcze nie zaczęliśmy porządnych przygotowań do egzaminu dojrzałości, najwyższy czas, by to zrobić. Najgorsze, co można zrobić to odkładanie nauki na ostatnią chwilę. Dobrze opanowany materiał to gwarancja dobrych wyników na egzaminach i jednocześnie szansa na rozpoczęcie studiów na wymarzonym kierunku.

Odpowiedni plan nauki

Zanim zaczniemy solidne przygotowania do matury, należy stworzyć dobry plan. Wyznaczyć tygodnie, dni i weekendy, które poświęcimy na naukę konkretnego przedmiotu. Oczywiście nie należy planować pracy tak, by przez kilka tygodni czy weekendów zajmować się tylko jednym przedmiotem i powtarzać ten sam materiał. Trzeba na zmianę powtarzać materiał z różnych przedmiotów.

Systematyczna nauka

Nauka musi odbywać się systematycznie. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego stresu i lepiej przyswoimy materiał. Jeżeli kilka miesięcy przez tym ważnym egzaminem uświadomimy sobie, które zagadnienia sprawiają nam trudność, będziemy mieć czas, by poświęcić im więcej uwagi i nadrobić ewentualne zaległości.

Rozwiązywanie arkuszy maturalnych z lat poprzednich

Nie wystarczy samo czytanie notatek. Na egzaminach wymagane jest praktyczne wykorzystanie wiedzy. Trzeba korzystać z arkuszy maturalnych z poprzednich lat, dzięki którym będziemy systematycznie testować swoją wiedzę. Zapoznamy się też ze sposobem formułowania poleceń.

Korzystanie z pomocy naukowych i dodatkowych zajęć

Warto zaopatrzyć się w pomoce naukowe, np. w repetytorium maturalne. Obecnie coraz więcej maturzystów korzysta też z fakultetów prowadzonych w szkołach i z dodatkowych zajęć i kursów przygotowujących do matury. Dzięki takim zajęciom uczeń otrzyma cenne wskazówki.

Jeżeli wolimy uczyć się w pojedynkę, można skorzystać z korepetycji. Trzeba tylko starannie dobrać korepetytora. Można też spróbować uczyć się z koleżanką lub z kolegą. Wzajemne przepytywanie się i wspólne rozwiązywanie zadań i arkuszy maturalnych z pewnością ułatwi przygotowania do egzaminu.

Nie wolno zapomnieć o odpoczynku, o odpowiedniej ilości snu, gdyż wypoczęty mózg łatwiej chłonie wiedzę. Warto zadbać o zdrową dietę bogatą w niezbędne witaminy i minerały.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 17 grudnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca