Wywrota

Co musisz wiedzieć przed przeprowadzką do Anglii?

Anglia jest w czołówce krajów wybieranych przez Polaków emigrujących za chlebem. Od wielu lat kuszą wysokie zarobki, duże możliwości rozwoju i przede wszystkim najczęściej w szkołach uczymy się angielskiego, co oznacza, że podstawy już są. Angielski jest tak popularnym językiem, że stykamy się z nim podczas wyjazdów zagranicznych, wakacji, oglądając filmy czy słuchając muzyki. A znając podstawy, czy mówiąc biegle w języku urzędowym kraju, do którego emigrujemy, start jest zdecydowanie łatwiejszy. Jeśli myślisz o przeprowadzce do Anglii, dowiedz się jak najwięcej na temat życia i pracy.

Zamknięcie spraw w Polsce

Jedną z najważniejszych kwestii przed wyjazdem na stałe zagranicę, jest załatwienie spraw w Polsce. Rezygnacja z usług, telefon, internet, wynajmu mieszkania bądź zadbanie o osobę, która zajmie się mieszkaniem. Zamykając sprawy w Polsce nie będziesz zaprzątać myśli nimi poza granicami, gdzie czeka na Ciebie wiele atrakcji. Na tym etapie cały czas warto szlifować język.

Przeprowadzka z jedną walizką? Czy całym majątkiem?

W dzisiejszych czasach nie jest problemem zabranie pół czy całego dobytku do innego kraju. Kwestia tylko finansów i wyboru firmy oferującej transport i przeprowadzki. Busy do Anglii, przeprowadzki do Anglii to popularna oferta wielu firm transportowych. W przeciągu kilkunastu ostatnich lat Anglia stała się tak popularnym krajem, że oferta przewoźników jest bardzo szeroka, począwszy od małych busów, przez busy door to door, po autobusy. Do Anglii możesz też lecieć albo jechać własnym autem. Wybierając się do Anglii do pracy sezonowej bądź na stałe, ale z jedną przysłowiową walizką, wygodną opcją jest bus. Mały, ale komfortowy. Szybki, bo jedzie różnymi trasami i z każdego zakątku Polski, w różne części Anglii.

Wynajem mieszkania

Za lokum warto rozejrzeć się, będąc jeszcze w Polsce. Możesz korzystać z różnych portali, sprawdzić ceny i oferty. Różnice w cenach są duże, zależą od standardu mieszkania, metrażu, dzielnicy itd. Jeśli chcesz znaleźć tanie lokum w dobrej okolicy, musisz poświęcić na to czas albo zlecić to agencji. Wynajem mieszkania jest niezbędny, by otrzymać proof letter.

Najważniejsze dokumenty w Anglii

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy zrobić po przyjeździe do Anglii, to wyrobienie numeru NIN, czyli National Insurance Number. Jest on niezbędny, by pracodawca mógł Cię zatrudnić. Aby go wyrobić, należy mieć ze sobą dowód osobisty/paszport. Proff letter to kolejny dokument, który musisz przedstawić. A jeśli jesteś w związku małżeńskim z Brytyjczykiem/Brytyjką, konieczny jest również akt małżeństwa. Wniosek o NIN składa się w Job Center. Czas oczekiwania około 2 tygodnie.

Telefon w UK, czyli jak mieć kontakt ze światem?

Kolejną ważną rzeczą, którą należy zrobić po przyjeździe na Wyspy jest brytyjska karta sim. Na początek pozostaje telefon na kartę, czyli bez umowy. Abonament dostaniesz dopiero po kilku miesiącach przebywania na Wyspach, pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków. A są to:

  • miejsce zamieszkania na terenie Anglii,
  • konto w brytyjskim banku, z kartą debetową,
  • stały dochód, zatrudnienie full time bądź part time,
  • zdolność kredytowa (czyli zdolność do płacenia rachunków).

Na początek nie masz szans na abonament, ale warto wiedzieć jak żyć, by w przyszłości korzystać z szerszej oferty.

Konto w banku, czyli nasza skarbonka

Posiadanie konta w banku jest niezbędne, zatem do dzieła. Przygotuj się na niełatwą procedurę, która nie trwa krótką chwilę, a może trwać kilka dni roboczych, jeśli wybierasz tradycyjne banki. Wymagane dokumenty:

  • dokument tożsamości ze zdjęciem (prawo jazdy, paszport),
  • dokument potwierdzający adres zamieszkania (i tu w zależności od banku może być to umowa najmu, rachunki za media albo list od pracodawcy itd.).

Zarobki muszą być w funtach, a miejsce zamieszkania oczywiście na terenie Anglii.

Alternatywą są banki internetowe, w których konto otworzysz będąc jeszcze w Polsce. Procedura jest szybka i największy plus to nie musisz mieć adresu zamieszkania na Wyspach. Minus konta założonego przez internet, to brak placówek, czyli wszystkie sprawy załatwiasz online bądź telefonicznie.

Praca pocztą pantoflową, przez agencję czy ogłoszenia?

Poczta pantoflowa to świetny sposób na zlezienie zatrudnienia, nie tylko w Anglii, ale wszędzie. Zagranicą to rozwiązanie ma bardzo duży plus, pracujesz z kimś kogo znasz! Jest łatwiej, bo możesz zawsze liczyć na rodaka, znajomego czy członka rodziny. Inną opcją jest szukanie pracy na własną rękę. To dobry sposób, gdy dobrze mówisz po angielsku. Natomiast, jeśli Twój angielski jest słaby, a nie masz nikogo, kto pomógłby w znalezieniu pracy, skorzystaj z agencji. A może masz pomysł na biznes? Anglia to kraj, który nie utrudnia życia przedsiębiorcom, żadnym problemem nie jest otwarcie jednoosobowej działalności.

Niech wielość spraw do załatwienia przed wyjazdem i tam na miejscu Cię nie przerazi. Początki wszędzie bywają trudne.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 31 grudnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca