Wywrota

Jaki wybrać komputer do firmy?

Komputer jest urządzeniem niezbędnym w każdej firmy. Zupełnie nie ma tutaj znaczenia rodzaj wykonywanej przez nas działalności. Jednak całkiem inny sprzęt sprawdzi się w biurze architektonicznym, inny na magazynie sklepu, a jeszcze inny w kancelarii notarialnej. Nadrzędną kwestią jest dopasowanie urządzenia do konkretnej specyfiki prowadzonej działalności.

Komputer nowy czy używany?

Przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu form finansowania oraz wyboru samego sprzętu.

Najdroższe oczywiście są nowe komputery. Jednak oferują najczęściej największe możliwości, biorąc pod uwagę moc obliczeniową oraz zgodność z nowoczesnym oprogramowaniem. Większość sklepów komputerowych oferujących sprzęt dla biznesu (godnym polecenia dostawcą nowych rozwiązań jest sklep https://itnes.pl/) oferuje właśnie nowe komputery. Oczywiście nie wszystkie firmy potrzebują najnowszych (i najdroższych rozwiązań), zatem część z nich szuka tańszej alternatywy.

Drugim rozwiązaniem są komputery używane. O ile są kupowane od zaufanych dostawców, można zakładać, że przeszły podstawowe prace konserwacyjne i jako takie dają szansę właściwego funkcjonowania przynajmniej przez jakiś czas. Z drugiej strony nigdy nie ma najczęściej pewności co do jakości takiego sprzętu chociażby z uwagi na brak ochrony gwarancyjnej i nieznaną przeszłość sprzętu.

Trzecią możliwością są komputery poleasingowe adresowane przede wszystkim do odbiorców szukających oszczędności. Z reguły mają one udokumentowaną historię. Część podmiotów pośredniczących w sprzedaży takich komputerów oferuje zabiegi konserwacyjne przed sprzedażą i ograniczoną gwarancję. Nadal jednak nie jest to sprzęt nowy, zwykle jest dość mocno wyeksploatowany i jako taki nie daje pewności prawidłowego działania przez najbliższe kilka lat.

Na co zwrócić uwagę wybierając komputer firmowy?

Na pewno najważniejszą kwestią jest procesor. Jest to przecież jeden z elementów kluczowych komputera. W przypadku prac biurowych, wystarczająca będzie jednostka dwurdzeniowa. Jednak do zadań bardziej wymagających przyda się procesor o czterech, sześciu lub nawet ośmiu rdzeniach.

Kolejnym ważnym elementem jest dysk twardy. Jeśli pracownicy firmy pracują głównie nad dokumentami tekstowymi, w zupełności wystarczy dysk o pojemności wynoszącej 250 GB. Dla obsługi wielu skomplikowanych programów przyda się dysk o pojemności 500 GB lub nawet 1 TB. Warto też rozważyć zakup wydajnego dysku SSD (np. jako podstawowego dysku dla systemu operacyjnego uzupełnionego o większy nośnik talerzowy do przechowywania danych).

Karta graficzna oraz pamięć RAM to kolejne niezmiernie ważne elementy. W przypadku podstawowych prac w zupełności wystarczy karta zintegrowana, np. jeśli komputer użytkowany ma być głównie do prac na dokumentach, w arkuszu kalkulacyjnym itp. Jeśli jednak maszyna będzie używana do projektowania lub multimediów, niezbędna będzie dedykowana karta graficzna dysponująca nieporównanie większą mocą obliczeniową i własną pamięcią. Także wybór pamięci RAM komputera będzie zależał od przewidywanych zastosowań - w przypadku prostych prac wystarczą 4 GB, ale jeśli komputer będzie używany przez projektanta lub programistę, nierzadko trzeba będzie zainwestować w 32 lub nawet 64 GB pamięci operacyjnej.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 10 stycznia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca