Wywrota

Brak zdolności kredytowej – co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Bank w ocenie wiarygodności klienta wnioskującego o kredyt hipoteczny sprawdza jego zdolność kredytową. Kiedy ta zdolność jest zbyt niska, by można było dostać kredyt, trzeba wykorzystać sposoby na jej podniesienie.

Brak zdolności kredytowej i odmowa udzielenia kredytu

Zdolność kredytowa to główne kryterium, na podstawie którego bank podejmuje decyzję, czy udzieli kredytu konkretnemu klientowi. Posiadanie zdolności kredytowej jest prawie jednoznaczne z możliwością otrzymania kredytu, a im większa jest ta zdolność, tym więcej możemy pożyczyć. Życie jednak nie zawsze układa się tak kolorowo i czasami nawet zbieg okoliczności sprawia, że nie mamy zdolności kredytowej potrzebnej do spłacenia potencjalnego kredytu. Jeśli w ocenie banku nie spełniamy wymagań rzetelnego kredytobiorcy, najprawdopodobniej uzyskamy odmowną decyzję kredytową. Czy to oznacza, że w takiej sytuacji nie mamy szans na własne cztery ściany? Absolutnie nie, gdyż są sposoby na to, by poprawić swoją zdolność kredytową. Zanim je jednak wykorzystasz, oblicz zdolność kredytową na https://hipoteka360.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej. Specjalny kalkulator online dostępny jest za darmo i wyliczy kwotę natychmiastowo.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową? 2 najszybsze sposoby

Brak zdolności kredytowej nie musi wcale oznaczać, że trzeba raz na zawsze zrezygnować z marzeń o własnym domu czy mieszkaniu. Przede wszystkim warto byłoby spotkać się z doradcą kredytowym lub doradcą finansowym i przestudiować swoją sytuację finansową, by dowiedzieć się, jaki aspekt kuleje w tym zakresie i co możemy zrobić, by ta sytuacja uległa poprawie. Wielu ludzi sądzi, że zdolność kredytową może poprawić tylko wzrost dochodów, ale nie jest to do końca prawdą. Czasami wystarczy dopełnić pewne formalności, a innym razem po prostu rozsądniej wydawać pieniądze.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej

Na pierwszym miejscu warto zadbać o budowanie pozytywnej historii kredytowej. Bank podczas weryfikacji wniosków o kredyty hipoteczne sprawdza wiarygodność swoich klientów, a jednym ze sposobów na to jest badanie ich dotychczasowej historii kredytowej, czyli historii związanej z poprzednimi kredytami, pożyczkami, a nawet ratami na sprzęt. Jeśli wiesz, że w najbliższej przyszłości weźmiesz kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie, to warto zawczasu postarać się o zbudowanie takiej pozytywnej historii kredytowej. Można to zrobić, kupując sprzęt na raty lub wyszukując szybkie kredyty online w https://7banki.pl/kredyty-gotowkowe. Równie dobrym rozwiązaniem są zakupy ratalne i systematyczne spłacanie rat. Przebieg spłaty rat zostanie odnotowany w Twojej historii kredytowej, a tym samym w przyszłości może posłużyć do oceny Twojej zdolności kredytowej. Jeśli w tym momencie chcesz wziąć kredyt hipoteczny, ale bank odmawia Ci udzielenia kredytu z uwagi na niespełnianie minimalnych wymagań, warto jak najszybciej kupić coś na raty i konsekwentnie budować swoją pozytywną historię kredytową.

Pozbycie się zadłużeń

Ogromnym problemem dla kredytobiorców są bieżące zadłużenia, które zmniejszają zdolność kredytową. Jeśli chcesz otrzymać kredyt hipoteczny, to zanim złożysz stosowny wniosek w banku, spłać wszystkie swoje zadłużenia. Postaraj się o spłatę kredytów, pożyczek, a nawet karty kredytowej. W momencie wnioskowania o kredyt hipoteczny lepiej nie być nigdzie zadłużonym – bank zdecydowanie korzystniej spojrzy na wniosek klienta, który będzie wydawał swoje nadwyżki finansowe jedynie na spłatę kredytu hipotecznego.

Mogłoby się wydawać, że nawet niewielka pożyczka lub mały kredyt studencki nie wpływają w żaden sposób na ocenę wiarygodności konkretnego klienta w oczach banku, ale jest całkowicie inaczej. Dla banku idealnym klientem jest klient, który nie ma żadnych zobowiązań. Już w momencie uregulowania wszystkich długów przekonasz się, że Twoja zdolność kredytowa może wzrosnąć na tyle, że bank wyda pozytywną decyzję w sprawie kredytu hipotecznego.

Dodatkowe źródło dochodów

Warto mieć też zawsze asa w rękawie, a tym asem powinno być dodatkowe źródło dochodów – choćby praca na 1/8 etatu, ale z systematycznym wynagrodzeniem. Im więcej masz pieniędzy, tym większe są Twoje możliwości finansowe, a dla banku to zdecydowanie bezpieczniejsza sytuacja. Ocena zdolności kredytowej oczywiście nie wynika wyłącznie z oceny stopnia bieżącego zadłużenia czy historii kredytowej. Liczą się także wysokość dochodów oraz liczba członków gospodarstwa domowego.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 28 stycznia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca