Wywrota

Te metody wysyłki doskonale sprawdzą się w sklepie internetowym

Wybór firmy kurierskiej dla Waszego sklepu internetowego to jest tylko z pozoru łatwe zadanie. Do wyboru jest kilkudziesięciu kurierów, a także dość popularne serwisy brokerów kurierskich. Łatwo dać ponieść się emocjom lub sztucznym wyobrażeniom pochodzącym z dotychczasowych doświadczeń. Podpowiem, jakie metody wysyłki dobrze sprawdzą się w sklepie internetowym! Zakładając sklep internetowy prawdopodobnie jest to jeden z ostatnich punktów na liście do odhaczenia. Zupełnie błędnie ponieważ, zaraz poza towarem lub usługami, które oferujemy, drugą najważniejszą cechą dla klienta jest informacja, kiedy paczka zostanie do nich doręczona i za jaką cenę. Decydując się na stałą współpracę z przewoźnikami początkowo ilość możliwości do wyboru może wydawać się przytłaczająca. Podpowiem, jakie metody wysyłki dobrze sprawdzą się w sklepie internetowym!

Zakładając sklep internetowy prawdopodobnie jest to jeden z ostatnich punktów na liście do odhaczenia. Zupełnie błędnie ponieważ, zaraz poza towarem lub usługami, które oferujemy, drugą najważniejszą cechą dla klienta jest informacja, kiedy paczka zostanie do nich doręczona i za jaką cenę. Decydując się na stałą współpracę z przewoźnikami początkowo ilość możliwości do wyboru może wydawać się przytłaczająca.
Podpowiem, jakie metody wysyłki dobrze sprawdzą się w sklepie internetowym!

Jakie są sposoby wysyłki paczek i co warto wybrać?

Jednym z decydujących czynników przy zamawianiu towaru ze sklepu internetowego jest sposób dostawy i cena paczki. Klienci mogą mieć różne preferencje co do sposobu dostawy zamówionego towaru.

 • jedni będą preferowali szybką dostawę kurierem
 • inni będą woleli poczekać, ale mieć tańszą dostawę
 • kolejna grupa woli droższą paczkę, ale z ubezpieczeniem lub usługami dodatkowymi

Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest wybór różnych form dostawy, co umożliwia łatwe dostosowanie odpowiedniego rozwiązania.

Wybierz firmę kurierską, która zapewni elastyczność dostaw

Zazwyczaj podpisanie umowy z wybranym kurierem nie zapewni szerokiego wachlarza usług. Ciekawą alternatywą dla nawiązania współpracy z jednym lub kilkoma przewoźnikami jest skorzystanie z brokerów usług kurierskich, takich jak Kuriernet.pl, oferujących atrakcyjne stawki cen za przesyłki bez konieczności zawierania umów i żadnych zobowiązań.

Broker kurierski skupia w ramach jednej platformy kilku najpopularniejszych przewoźników i jest w stanie zaoferować ich dostępność nawet dla małych sklepów internetowych. Jest to dobry pomysł dla nowych sklepów internetowych, które nie mają jeszcze przetartych szlaków dystrybucji swoich produktów, jak również nie są w stanie prawidłowo oszacować potencjału swojej witryny.

Coraz więcej przesyłek jest również odbieranych w punktach obsługi przesyłek i paczkomatach. Zlokalizowane są one w osiedlowych sklepach spożywczych, kawiarniach, a także na stacjach benzynowych. Udostępniając możliwość wyboru dostawy do automatów wydających paczki warto pamiętać, że oferta ta jest przystosowana raczej do mniejszych gabarytowo paczek.

Dodatkowo, jeżeli jest taka możliwość, dobra opcją dla Klienta jest zaproponowanie odbioru osobistego paczek. Zdecydowanie zwiększa to pozytywne postrzeganie sklepu i zaufanie do sprzedawcy.

Co ma największe znaczenie przy wyborze firmy przewozowej?

Najważniejszym czynnikiem w pierwszym wyborze jest znajomość własnego asortymentu. Jeżeli z dość dużą dozą pewności będziecie w stanie oszacować jaki towar będzie wysyłany z waszego sklepu internetowego to znacznie ułatwi to wybór odpowiedniej firmy kurierskiej.

pracujacapani.jpg

Oczywiście, myśląc o towarze, w aspekcie wysyłki kurierskiej musicie mieć na myśli asortyment zapakowany, gotowy do transportu. Aktualnie firmy kurierskie bardzo mocno przywiązują wagę do weryfikacji przesyłek kurierskich. Właściwie już tylko niektóre małe firmy przewozowe nie dysponują w sortowniach automatycznymi systemami do pomiaru wymiarów i wagi sortowanych paczek ( taki skaner możecie zobaczyć miedzy innymi na blogu Kuriernet.pl) . Sytuacja ta implikuje dwie rzeczy:

 • zaprojektowanie lub stosowanie odpowiednich opakowań do Waszego asortymentu jest ważne jak nigdy wcześniej
 • należy zwrócić szczególną uwagę na objętość paczki - stosować opakowania „skrojone” na miarę – ponieważ objętość paczki jest czynnikiem silnie wpływającym na cenę usługi kurierskiej

Parametry przesyłek kurierskich – co jest istotne przy nadawaniu paczki?

Oczywiście, każdy przewoźnik ma nieco inne wymagania dotyczące paczek, które przyjmuje do transportu. Informacje takie są zazwyczaj ogólnie dostępne na stronach firmowych danej firmy transportowej. Można też skorzystać z bardziej wygodnych źródeł i te wiadomości znaleźć w formie zebranej i skompresowanej, chociażby na stronie brokera kurierskiego. Ja odsyłam do strony, gdzie znajdziecie parametry przesyłek kurierskich dla takich kurierów jak DPD, DHL, UPS oraz Inpost.

biurozpaczkami.jpg

Jak zauważycie, w przypadku wysyłki małych paczek, jak pudełko klocków, mały sprzęt audio, buty czy inne akcesoria, większe znaczenie będzie miała waga opakowania, ale już dla większych przedmiotów jak sprzęt sportowy, krzesło czy większy sprzęt agd-rtv podstawowe znaczenie mają wymiary opakowania.

Czy muszę sprawdzać i przeliczać wymiary dla każdej z paczek we wszystkich firmach kurierskich?

Rzeczywiście było by to pracochłonne i trudne. Najlepiej skorzystać z kalkulatora cen przesyłek na stronie wybranego brokera kurierskiego. Takie kalkulatory zawierają już wbudowane algorytmy uwzględniające wymagania firm kurierskich. Tak więc po wpisaniu wymiarów i wagi swojej paczki – otrzymane w kalkulatorze wyniki podpowiadają, która firma kurierska przewiezie naszą paczkę.

Deklarowania ilość przesyłek w ciągu miesiąca

 

Jeżeli już wiemy co wysyłamy i w jakich opakowaniach, drugim ważnym pytaniem jest ile paczek w miesiącu będziemy wysyłać. Bardziej odpowiednie pytanie: ile zamówień w miesiącu zdobędziemy?

Jeżeli Wasz sklep internetowy działa już kilka lat na rynku to raczej volumen przesyłek i kierunki docelowe są raczej określone i podlegają nieznacznym fluktuacjom sezonowym.

Zgoła inaczej wygląda sytuacja dla nowych sklepów internetowych. Oczywiście bazując na sporządzonym wcześniej biznesplanie możemy oszacować, że będziemy wysyłali np. 100 czy 500 paczek w miesiącu, ale dopiero rzeczywistość zweryfikuje rzeczywiste zainteresowanie Klientów naszą ofertą.

 

Jak oszacować ilość przesyłek w ciągu miesiąca dla nowego sklepu internetowego?

W poniższym artykule, raczej nie uda mi się wyczerpać tego zagadnienia ponieważ temat jest bardzo obszerny i musi być traktowany dla każdej z branży nieco oddzielnie.

Jeżeli wysyłacie towary handlowe będące w ogólnej sprzedaży poniżej kilka prostych metod jak można oszacować zainteresowanie Waszą ofertą:

- strony serwisów aukcyjnych – warto podpatrzyć konkurencję! Aktualnie najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsce nie udostępnia już szczegółowych danych dotyczących sprzedaży danego użytkownika, ale możemy te informacje oszacować na podstawie ilości sprzedanych produktów, na liście produktów danego klienta, a także oszacować ilość otrzymanych komentarzy do zamówień

serwisaukcyjny.png

- można skorzystać również z analityki samego Google. Sprawdzając popularność wybranych fraz z waszymi artykułami, jesteście w stanie oszacować maksymalne zainteresowanie danym produktem. Oczywiście wyniki z wyszukiwarki należy przemnożyć przez współczynnik wskazujący rzeczywistą liczbę odwiedzin sklepu, która zakończyła się zakupami. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi jaka ta wartość powinna być. Dobrze zoptymalizowany sklep internetowy powinien doprowadzić do finalizacji zakupu od 3 do 10 % odwiedzających Klientów. Oczywiście liczba ta jest tylko ogólnym wskaźnikiem, który różni się nawet znacznie w zależności od branży i asortymentu.

Skorzystaj z usług brokera kurierskiego!

 

Dla nowego sklepu internetowego jest to idealne rozwiązanie. Zazwyczaj takie serwisy nie wymagają deklaracji ilości przesyłek wysyłanych co miesiąc, a ponadto oferują rabaty już od wysłania pierwszej paczki. Tak jest przynajmniej w przypadku serwisu Kuriernet.pl. Poniżej zrzut ekranu ze strony logowania serwisu:

logowaniekuriernet.png

Wybór tej formy współpracy z firmami kurierskimi ma wiele korzyści:

 • brak konieczności weryfikacji czy deklarowania ilości wymaganych przesyłek – ceny usług mogą tylko zmaleć wraz ze wzrostem ilości wysyłanych paczek
 • dostęp do szerokiej oferty przewoźników – od razu macie dostęp do kilku przewoźników i kilku form dostawy. Aby osiągnąć takie możliwości samodzielnie wymagało by to podpisanie umów z kilkoma Przewoźnikami.
 • chyba najważniejsze – ceny. Bez deklaracji większej ilości przesyłek nie ma mowy o dobrych warunkach współpracy podpisując umowy bezpośrednio z firmami kurierskimi. U brokera kurierskiego korzystacie z uprzednio wynegocjowanych stawek, które są bardzo atrakcyjne na początku działalności

Nie zamrażaj swoich pieniędzy! Zwróć uwagę na termin zwrotu pobrania

Wybierając kuriera zwróć uwagę jak długo będziesz oczekiwać na zwrot pieniędzy z przesyłek pobraniowych. Nie ma tu jednego standardu. Niektóre firmy kurierskie zwracają pieniądze w kilka dni, a inne dają sobie dłuższe terminy – nawet do 21 dni roboczych.

Warto również sprawdzić czy wybrany przez Was kurier lub broker kurierski oferują przyspieszone terminy zwrotu należności pobraniowych. Jest to zazwyczaj opcja dodatkowo płatna, ale pozwala na zapewnienie ciągłości obrotu pieniędzmi, co ma szczególne znaczenie w okresie rozwoju sklepu internetowego.

Wybierając usługi brokera kurierskiego należy szczególnie zwrócić uwagę na aspekt zwrotu należności pobraniowych. Niestety powstało wiele tego typu serwisów i nie wszystkie są w stanie zapewnić odpowiednią jakość usług swoim Klientom. Takiej weryfikacji najlepiej dokonać poprzez analizę opinii o danym brokerze kurierskim, np. na oficjalnej wizytówce Google danej firmy:

googlewizytowka.png

 

Wysłanie paczki to jeszcze nie koniec! Zwróć uwagę na obsługę po sprzedażową

Warto zaznaczyć, że cena to nie najważniejszy czynnik wyboru kuriera czy brokera kurierskiego. Zwróćcie również uwagę na takie czynniki jak:

 

 • kontakt z obsługą – nie tylko poprzez email, ale także poprzez Infolinię czy inne kanały kontaktu
 • obsługa reklamacji – występują rzadko, ale się zdarzają. Sprawdźcie jak wasza firma obsługuje reklamacje. W przypadku brokerów kurierskich warto sprawdzić, czy obsługują reklamacje w imieniu swoich Klientów czy też odsyłają bezpośrednio do firmy, która realizowała transport
 • pomoc przy obsłudze interwencji – znacznie częściej niż reklamacje zdarzają się interwencje w firmie kurierskiej. Czy to z powodu braku odbioru paczki czy też z powodu opóźnienia w dostawie. Warto zweryfikować jak pracownicy wybranej firmy kurierskiej pomagają w takich problemach.

 

Na koniec warto zadbać o samopoczucie. Wybrany przewoźnika ma być Waszym partnerem w dostawie przesyłek. Rozwiązywać wasze problemy i odpowiadać na wyzwania. Jeżeli uważacie, że obecny kurier nie spełnia tych oczekiwać warto rozejrzeć się szerzej po rynku usług logistycznych.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 5 lutego 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca