Wywrota

Jak urządzić funkcjonalną piwnicę?

Piwnica to dodatkowa przestrzeń użytkowa, którą można zagospodarować w funkcjonalny sposób. Najczęściej piwnicę traktujemy jako pomieszczenie gospodarcze, składzik, magazyn na rzeczy niepotrzebne w domu, ale nawet małą, ciasną piwnicę w bloku można urządzić z pomysłem.

Trzeba tylko zaplanować, gdzie będą znajdowały się poszczególne rzeczy, ubrania, narzędzia, stare książki, sprzęty, narzędzia, żywność. Wszystkie rzeczy przechowywane w piwnicy muszą być posegregowane, w przeciwnym razie w piwnicy zacznie panować chaos, który jest wielkim wrogiem piwnicy. A im większy chaos, tym trudniej będzie cokolwiek znaleźć i zrobić porządek w piwnicy.

Piwnica powinna być odpowiednio umeblowana. Najważniejszymi meblami w piwnicy są regały metalowe. Regał do piwnicy to lekka, łatwa w montażu i w demontażu konstrukcja. Takie regały są wytrzymałe, solidnie wykonane i sprawdzą się w każdych warunkach. Nie zaszkodzi im ani wilgoć, ani zbyt niskie temperatury. W piwnicy przydadzą się skrzynki na narzędzia oraz haki, na których można umieścić niektóre sprzęty.

Spiżarnia

Ze względu na niską temperaturę, jaka panuje w piwnicy, to pomieszczenie jest idealnym miejscem na stworzenie przydomowej spiżarni. Niewielką spiżarnię najlepiej zorganizować przy zewnętrznej ścianie, ze względu na panującą tam najniższą temperaturę. Słoiki należy posegregować, oddzielnie ustawić słodkie (dżemy, soki, konfitury), oddzielnie kiszonki i warzywa konserwowe. Trzeba też posegregować je zgodnie z datą produkcji. Każdy słoik powinien być podpisany.

Warsztat majsterkowicza

W piwnicy warto urządzić warsztat. Niezbędny będzie wtedy stół warsztatowy lub metalowy blat roboczy. Potrzebujemy też regałów i półek oraz pulpitów z hakami, na których umieścimy narzędzia. Nie może zabraknąć dobrego oświetlenia. Niezbędny jest też prąd, dlatego w piwnicy trzeba odpowiednio rozmieścić gniazdka elektryczne, a stół należy postawić w niedużej odległości od gniazdek, by bez problemu można było podłączyć wszelkie urządzenia i sprzęty.

Piwnica w domu

W przypadku piwnicy w domu mamy znacznie szersze możliwości. Dysponujemy znacznie większym metrażem, na którym możemy zrealizować nawet kilka niezależnych od siebie funkcji.

W takiej piwnicy można urządzić siłownię, pralnię, suszarnię, pokój od gier, a nawet dodatkowy pokój, Aby można było komfortowo i wygodnie korzystać z piwnicy, należy pomyśleć o wentylacji, wydajnym ogrzewaniu i o skutecznej termoizolacji.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Tadek
Tadek 25 maja 2020, 18:24
Mi piwnica służy za domowy warsztat. Mam tam stol warsztatowy, regały na narzędzia i właściwie tyle mi wystarcza do domowego użytku. Wszystko zamawiałem na emagazyn24.pl polecam, maja dużo fajnych rzeczy do warsztatu, piwnicy itd.
źródło: 777
przysłano: 15 lutego 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca