Wywrota

6 sygnałów, że potrzebujesz okularów korekcyjnych

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że pogorszył nam się wzrok, a objawy uznajemy za zwykłe zmęczenie. Sprawdź siedem oznak, które mogą wskazywać, że przydałyby Ci się okulary korekcyjne.

Nasze organizmy mają niesamowitą zdolność przystosowywania się do nowych warunków. Z tego powodu zdarza się, że gorsze widzenie bierzemy za normę i uznajemy, że tak po prostu musi być. Jeśli dodatkowo towarzyszy Ci zmęczenie i stres, zapewne jesteś niemal pewien, że dyskomfort powodują właśnie one. A może po prostu potrzebujesz okularów korekcyjnych? Te sygnały powinny być dla Ciebie wskazówką, że warto odwiedzić optyka lub okulistę:

1. Bóle głowy

Nawracające bóle głowy mogą być spowodowane niewyraźnym widzeniem. Dzieje się tak, ponieważ oczy muszą wykonywać nadmierną pracę, intensywnie akomodując i próbując wyostrzyć obraz przesyłany do mózgu.

2. Gorsze widzenie wieczorem

Niedobór światła i gorszy kontrast pogłębiają nieostre widzenie w godzinach wieczornych. Możesz to zauważyć podczas spacerów o zachodzie słońca lub w słabo oświetlonym pokoju.

3. Widzenie aureolek wokół świateł sygnalizacyjnych lub światła latarni

Zauważanie efektu halo wokół jasno świecących żarówek lub neonów to niezawodny znak, że nasze widzenie nie jest w 100% ostre.

4. Widzenie krzywizn tam, gdzie powinny być linie proste

Wykrzywianie się linii to oznaka astygmatyzmu, który można korygować za pomocą okularów korekcyjnych. Astygmatyzm objawia się wrażeniem, że fugi, listwy przypodłogowe lub półki — czyli elementy, które powinny być idealnie proste — wydają się lekko wygięte.

5. Suchość oczu (częste mruganie, łzawienie)

Taki dyskomfort wywołuje budowa oka, która odpowiada za gorszą jakość obrazu, a także nieświadome mrużenie oczu i nadmierne wytężanie wzroku, związane z nieostrym widzeniem.

6. Przybliżanie lub oddalanie czytanego tekstu od oczu

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób trzymasz przed oczami książkę lub telefon, sprawdź, czy nie pochylasz się nienaturalnie nad kartką, pisząc ręcznie. Tendencję do przesadnego przybliżania lub oddalania czytanego tekstu mają zwłaszcza osoby po czterdziestce.


Jeśli podejrzewasz u siebie pogorszenie widzenia, koniecznie odwiedź optyka lub okulistę. Wiele osób niechętnie myśli o konieczności noszenia okularów, tymczasem współczesne oprawki pozwalają na naprawdę duży komfort użytkowania — idealnym przykładem są okulary RayBan i innych znanych marek. Możesz też wybrać soczewki kontaktowe. Zadbaj o swoje zdrowie i podnieś jakość życia — nie warto męczyć się z nieostrym widzeniem i jego przykrymi objawami!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 20 kwietnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca