Wywrota

Oderwij dzieci od smartfona – zorganizuj strefę rozrywki w swoim domu

Spędzanie większości wolnego czasu na wpatrywaniu się w ekran smartfona to coraz większy problem współczesnych dzieci i młodzieży. Aby zapobiec negatywnym skutkom takiego stanu rzeczy warto zainteresować potomka bardziej „analogowymi” rozrywkami. Dobry pomysł to utworzenie domowej strefy rozrywki, której centralnym punktem będzie stół bilardowy.

Fonoholizm, czyli uzależnienie od korzystania ze smartfonów, jest problemem dotykającym coraz większego odsetka dzieci i młodzieży. Dla młodego pokolenia korzystanie z mobilnego Internetu jest czynnością tak naturalną jak oddychanie. Nie potrafią wyobrazić sobie życia bez nowoczesnych technologii, a ich świat wirtualny i realny bardzo silnie się przenikają.

 

Zanurzenie w cyfrowej rzeczywistości to jednak nie tylko korzyści i wygoda, ale też szereg zagrożeń. Duża ilość czasu spędzanego online skutkuje brakiem umiejętności nawiązywania relacji w świecie rzeczywistym, zaniedbywaniem nauki, aktywnego wypoczynku, higieny osobistej oraz zdrowia i uprawiania sportu. Bardzo niepokojące są statystyki dotyczące tej ostatniej kwestii – dzisiejsze dzieci i młodzież są nawet o połowę mnie sprawne fizycznie, niż ich rówieśnicy sprzed czterdziestu czy pięćdziesięciu lat.

 

Oderwanie dziecka od smartfona  nie jest zadaniem prostym, bo migoczący ekran to potężna dawka przyjemności, ekscytacji i zaangażowania emocjonalnego, za co odpowiada wydzielana przez mózg dopamina – substancja m.in. redukująca stres i poprawiająca samopoczucie. Nagłe odstawienie bodźca może wywoływać gniew, złość i irytację.

 

Całkowita rezygnacja z telefonu jest w obecnych czasach oczywiście niemożliwa. Warto jednak stopniowo ograniczać aktywność dziecka w serwisach społecznościowych i grach online, przekierowując jego zainteresowania na bardziej „analogowe” tory.

 

Tradycyjna rozrywka wraca do łask

Mimo totalnej dominacji nowych technologii w prawie wszystkich dziedzinach życia nie jesteśmy jeszcze na straconej pozycji. Tradycyjny sport i rozrywki nie dają za wygraną a niekiedy wręcz przeżywają swój renesans. Zaszczepienie młodemu człowiekowi pasji sportowej to jeden z lepszych pomysłów na wyrwanie go z wirtualnego świata.

 

Powrót do łask tradycyjnych rozrywek nie ominął również gry w bilard. Kojarzony bywa on niekiedy z zadymionymi pubami, lecz wizerunek ten odchodzi do lamusa. Współczesny bilard to nie tylko rozrywka, ale pełnoprawna dyscyplina sportowa. Wymaga regularnego treningu, w zamian oferując dobrą zabawę, możliwość rywalizacji i samodoskonalenia. Dostarcza też solidnej dawki aktywności fizycznej (godzina gry to spalenie ok. 170 kcal), poprawia sprawność manualną i koordynację ruchów.

 

Regularne rozgrywki to kontakt dziecka z żywymi rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Korzystnie wpłyną na zdolność nawiązywania relacji i pomogą budować poczucie pewności siebie. Udział w grze rodzica może być dodatkowym czynnikiem motywującym i dopingującym dziecko do rozwoju umiejętności.

 

Stół bilardowy 2 w 1 – oszczędność miejsca

Co jednak zrobić, gdy nasze dziecko złapie bilardowego bakcyla a nasze obowiązki zawodowe nie pozwalają bywać z nim w klubie bilardowym tak często jak byśmy chcieli? Można urządzić własny klub w domowym zaciszu.

 

Zakup stołu szybko zamortyzuje się dzięki oszczędnościom na wynajmie stołu w klubie bilardowym oraz braku kosztów dojazdu. Zaproszenie kolegów na bilardowe rozgrywki z pewnością podniesie notowania towarzyskie naszego potomka, co dla dorastającej młodzieży jest rzeczą wyjątkowo ważną. Oryginalny mebel będzie również atrakcją spotkań rodzinno-towarzyskich.

 

Jeżeli nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem do urządzenia domowej sali gier – nic straconego. W ofercie firmy Fa-Bil (http://www.fa-bil.pl), producenta z trzydziestoletnim doświadczeniem, znajdziemy bardzo praktyczne rozwiązanie – stół bilardowy typu 2 w 1. Pomysłowy mebel łączy w sobie funkcję pełnowartościowego stołu bilardowego oraz stołu biesiadnego do jadalni lub salonu. Zmiana funkcji odbywa się błyskawicznie – wystarczy tylko zdjąć lub założyć na dopasowany blat. Dostępne są również stoły składane, które po złożeniu mają kompaktowe rozmiary. Po skończonej grze z łatwością można je wsunąć pod łóżko czy schować we wnęce.

 

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 lutego 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca